نقد و بررسی

اثر تشعشعات ناشی از فرستنده های رادیویی کمتر از استاندارد است

«حسین فلاح جوشقانی» روز پنجشنبه در همایش ملی «سنجش و ایمنی پرتوهای یون ساز و غیریون ساز» در دانشگاه کاشان افزود: ما نمی گوییم و دفاع هم نمی کنیم که این امواج مضر هست یا نه؟ اما مطالعات انجام شده بیانگر آن است که در بدترین شرایط و حتی نقاطی که میزان تشعشع مانند بیمارستان ها زیاد است، اثرات آن کمتر از مقدار استانداردهای اعلامی است.
وی بیان کرد: بر اساس استانداردهای ملی تشعشع سازمان ملی استاندارد و بنا به اطلاعات استاندارد جهانی، همیشه شدت میدان الکتریکی ناشی از تجمع امواج معرفی شده بسیار کمتر بوده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد: نهادهای بی طرفی مانند دانشگاه ها و مرکزهای پژوهشی برای از بین بردن نگرانی مردم باید تحقیق کنند و اطلاعات صحیح به دست آمده را در اختیار مردم قرار دهند.
وی با بیان اینکه مراکز بی طرف باید مبتنی بر مستندها و مطالعات صریح، شفاف و علمی اطلاع رسانی کنند تا آرامش مردم حفظ شود، بیان کرد: از سوی دیگر نمی توان به علت دغدغه زیان بودن امواج، توسعه شبکه موبایلی که نیاز مردم است را متوقف کرد.
فلاح جوشقانی همچنین از راه اندازی سامانه برخط اندازه گیری انرژی مورد تایید سازمان انرژی اتمی در شهرهای کشور خبر داد و گفت: این سامانه با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات کشور تولید شده است.
وی یادآور شد: اکنون این سامانه در ۷۰ نقطه تهران و ۱۸ نقطه شیراز به صورت بر خط و مرتب تجمع امواج را اندازه گیری می کند و اطلاعات آن را در اختیار مردم قرار می دهد و میزان اثر تجمع تشعشع در موارد مختلف را اندازه گیری می کند.
رئیس تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: این سازمان از سال ۸۶ با تشکیل کارگروه، کارهای مشترکی را با وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم و سازمان انرژی اتمی به عنوان متولی طرح های یون ساز انجام داده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه اکنون افزون بر ۶۶ هزار آنتن BTS از سوی سه اپراتور تلفن همراه در کشور نصب شده است، گفت: در شش ماه نخست امسال ۳۷۰ مورد شکایت به این سازمان ارسال شده که این رقم در طول سال گذشته ۳۲۰ مورد بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش از وجود ۹۰ میلیون سیم کارت فعال در کشور خبر داد و گفت: ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور ۱۱۰ درصد و از میانگین جهانی بالاتر است.
فلاح جوشقانی آمار مشترکان نسل سه و چهار تلفن همراه را ۷۰ میلیون اعلام کرد.
دبیر علمی کنفرانس ملی سنجش و ایمنی پرتوهای یون ساز و غیریون ساز نیز از ارسال ۱۸۰مقاله علمی به دبیرخانه این کنفرانس خبر داد و گفت: در این کنفرانس ۹۰ مقاله به صورت پوستر و ۱۸ مقاله هم شفاهی ارایه شد.
مصطفی زاهدی فرد هدف از برگزاری این همایش را ارایه تبادلات و اطلاعات و بهره گیری از فناوری های جدید برای حل مشکلات دانست و افزود: امروز پیشرفت علم و فناوری پرتوهای یون ساز و غیریون ساز را در زندگی روزمره مردم، صنایع، کشاورزی و پزشکی بسیار گسترده کرده است.
وی بیان کرد: برگزاری این کنفرانس می تواند گامی برای توسعه استاندارد سازی پرتوهای یون ساز و غیریون ساز باشد.
پنجمین کنفرانس تخصصی ملی سنجش و ایمنی پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز با همکاری متخصصان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دانشگاه کاشان برگزار شد.
در این کنفرانس مقاله هایی در خصوص تخمین دز متوسط غده ای در غربالگری های رایج ماموگرافی با شبکه عصب، اجرای رادیوگرافی نوترونی در راکتور تحقیقاتی کم قدرت، بهینه سازی زمان لازم برای طیف سنجی گاما در نمونه های خاک و بررسی سامانه های سنجش و پایش الکترو مغناطیسی غیر یونیزان و حفاظت در برابر پرتوهای غیر یون ساز با امواج رادیویی توسط فرستنده های مختلف به خصوص تلفن همراه در ابعاد علمی و تخصصی ارایه شد.
شهرستان کاشان با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت در شمال شرقی اصفهان قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا