اخبار

شتغالزایی با بومی سازی پنل های خورشیدی

ااگنا-پنل خورشیدی-فناوری نوین-بومی سازی-اشتغالزایی

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت اینورتر خورشیدی متصل به شبکه تک فاز پنج کیلوواتی به عنوان بخشی از پنل های خورشیدی شدند.

انرژی خورشیدی منحصر به فرد ترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین به شمار می‌آید. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود. با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی و مشکلات ناشی از احتراق این سوخت‌ها مانند آلودگی روز افزون هوا، استفاده از فناوری‌های خورشیدی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و در حال حاضر کشورهای زیادی وجود دارند که به دنبال استفاده از نور خورشید به طرق مختلف هستند تا از آن به عنوان مثال برق تولید کنند.

احمد نیک‌روش مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس که موفق به تولید و بومی سازی اینورترهای خورشیدی شده است اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در حوزه انرژی طی ۵ سال اخیر در کشور به موضوعی جدی تبدیل شده، انرژی خورشیدی است؛ ایران پتانسیل خوبی در این زمینه دارد ولی به خوبی از آن استفاده نکرده است.

وی با بیان اینکه نیروگاههای خورشیدی یا پرتوان هستند یا خانگی ادامه داد: نیروگاههای خانگی نیروگاه‌هایی هستند که با ظرفیت پنج کیلووات می‌توانند تأسیس شوند؛ یکی از رویکردهایی که کمیته امداد و بسیج مستضعفین در پیش گرفته این است که خانواده‌های تحت پوشش و کم بضاعت را به طریقی به این نیروگاه‌ها تجهیز کنند تا درآمدی داشته باشند و وابسته به کمیته امداد نباشند.

به گفته این محقق، نیروگاههای خورشیدی خانگی با ظرفیت پنج کیلووات دو جز اصلی دارند که یکی از آنها پنل خورشیدی و دیگری اینورتور خورشیدی است؛ پنل خورشیدی نور خورشید را جذب و تبدیل به برق DCمی‌کند و اینورتر برق را در شبکه نیروگاهی توزیع می‌کند. این دو مکمل هم هستند.

نیک روش با بیان اینکه تاکنون نمونه‌های خارجی اینورترها در کشور مورد استفاده قرار می گرفته است، بیان کرد: ما موفق شدیم که دانش فنی اینورتر های خورشیدی ۵ کیلوواتی را به دست آوریم و این محصول را بومی سازی کنیم. این محصول مطابق استانداردهای بین المللی است و آنچه که به دست آمده توسط کارشناسان پژوهشگاه نیرو مورد تأیید قرار گرفته است.

مدیر این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه شرکت دانش بنیان ما در پارک فناوری پردیس مستقر است و چندین سال است که با این اینورتر برق شرکت را تأمین می‌کنیم، بیان کرد: مخاطب ما سازمان‌های اداری، دولتی، مردم عادی و …بوده که خواستار نصب پنل‌های خورشیدی هستند.

وی با بیان اینکه ما در این شرکت می‌توانیم کشور را در زمینه تولید اینورتر های خورشیدی بی نیاز کنیم، گفت: در حال حاضر پنل خورشیدی داخلی توسط شرکت‌های دیگر تولید می‌شود و از سوی دیگر ما هم در این شرکت اینورتر خورشیدی که جزئی از پنل‌های خورشیدی است تولید می‌کنیم.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا