شهرداری و شهر هوشمند

کاشت درختان با نیاز آبی کم و مدیریت مصرف آب در فضای سبز شهری

اگنا-شهرداری-مهدی جمالی نژاد-درختکاری- 15 اسفند-کم آبی- مدیریت مصرف آب

 

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همزمان با ۱۵ اسفند روز درختکاری به ضرورت کاهش مصرف آب در حوزه خدمات شهری و فضای سبزاشاره کرد و گفت: لازم است شهرداری ها به موضوع استفاده از درختان با نیاز آبی کم، مقاوم و بومی توجه ویژه نمایند.

مهدی جمالی نژاد با بیان این مطلب اظهار کرد: در این خصوص، دستورالعمل نگهداری و توسعه فضای سبز با اولویت مدیریت اصولی منابع آبی به استانها در سالجاری ابلاغ شده که در آن بر کاهش سطوح چمن کاری خصوصاً در بلوارها و حاشیه بزرگراه‌های سطح شهر، پارکهای جنگلی و فضاهای سبز حومه شهر و توجه ویژه به افزایش احجام سبز نسبت به سطوح سبز در فضاهای سبز شهری و ممنوعیت کاشت چمن در توسعه فضاهای سبز عمومی شهری تاکید شده است و انتظار می رود مدیریت شهری به این موارد توجه لازم داشته باشد.

وی اضافه کرد: به منظور کاهش آلودگی هوا و اثرات ناشی از پدیده گرد و غبار و در راستای قانون هوای پاک، شهرداری ها طی همکاری با وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و کشور، از ظرفیتهای پیش بینی شده در این قانون به منظور توسعه فضای سبز و احداث کمربند فضای سبز شهری استفاده نماید.

جمالی نژاد همچنین به مصوبه هیات وزیران در موضوع مدیریت فضای سبز شهری اشاره نمود و گفت: این مصوبه که پس از آسیب شناسی شهرداری ها در این موضوع تهیه و به تصویب هیات محترم وزیران رسید، بر استفاده از روش های نوین آبیاری و استفاده از پساب تصفیه شده تاسیسات تصفیه خانه های فاضلاب شهری با رعایت استانداردهای زیست محیطی در آبیاری فضای سبز شهرها تاکید دارد و انتظار می‌رود شهرداریها به ظرفیتهای نهفته در این مصوبه توجه ویژه ای داشته باشند.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: در قانون هوای پاک و مصوبه هیات وزیران در زمینه فضای سبز شهری پیش بینی های لازم در خصوص تامین نهال موردنیاز طرح های درختکاری شهری توسط وزارت جهادکشاورزی صورت گرفته که شهرداریها می بایست اقدامات لازم را در زمینه کاشت، نگهداری و بهره‌برداری به عمل آورند.

وی همچنین گفت: طی سالهای اخیر نوآوری ها و خلاقیتهایی توسط شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها در مدیریت شهری با روش ها و ایده های جدید صورت گرفته که امید است شهرداری ها در حوزه فضای سبز شهری به این ایده ها توجه نمایند.

جمالی نژاد با بیان اینکه روز درختکاری و هفته منابع طبیعی در حقیقت برای یادآوری این مهم است که اگر به فضای سبز توجه کافی نداشته باشیم، شرایط زیستی شهرها به خطر می افتد، تاکید نمود: انتظار می‌رود مدیریت شهری در همکاری با سایر دستگاه ها اجرایی ذیربط زمینه حفظ و نگهداری درختان و فضای سبز موجود شهری را فراهم نماید.

وی همچنین با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام بر درختکاری و حفظ درختان، گفت: جا دارد همه دست اندرکاران عرصه های مدیریت شهری و روستایی و همچنین رسانه ها و سازمانهای مردم نهاد به سنت حسنه درختکاری توجه نمایند و مشارکت فعال شهروندان و اقشار مختلف جامعه در حفظ و نگهداری درختان و فضای سبز ضامن اصلی توسعه این موضوع می باشد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا