امنیت و پدافند سایبری

‘ایزو’ یک سیستم جاسوسی صنعتی برای انگلیسی هاست

اگنا-پدافند سایبری- امنیت- سردار جلالی

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: “ایزو” را در جهان به عنوان سیستم جاسوسی صنعتی می شناسند، این ابزار را انگلیسی ها ابداع و طراحی کردند تا اشراف و کنترل بر دانش، صعنت، تکنولوژی، مسیر تولید و همه اجزاء صنایع را داشته باشند.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نخستین پنل تخصصی «ارائه الگوی مدیریت و ارزیابی ریسک با رویکرد پدافند غیرعامل- مولفه های سخت افزاری و نرم افزاری» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال اظهار داشت: این که دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر طهرانچی و خصوصا واحد تهران شمالبه ریاست دکتر خالدی به موضوع پدافند غیرعامل به عنوان یک ثروت ملی تاکید و توجه دارند برای سازمانپدافندغیرعامل بسیار مهم و ارزشمند است. 

وی در ادامه افزود: ارتباط سازمان پدافند غیر عامل کشور با دانشگاه و نهاد های علمی و دانشی از دو منظر قابل توجه و اهمیت است، در وهله اول بررسی و توجه به بیانات، رهنمود ها و تذکرات رهبر معظم انقلاب که در حقیقت دیدبان و فرمانده در موضوعات پدافندغیرعامل هستند، چون نگاه ایشان با نگاه مسئولان و ارگان های مرتبط و درگیر در این حوزه بسیار متفاوت و نگاهی جامع است. در وهله دوم نیز پرداختن به اصول حرفه ای و حرفه ای گری برای حوزه دانشگاه مطرح می باشد. بنده فکر می کنم که پرداختن به موضوعات پدافند غیر عامل پرداختن به موضوعات علمی و فناورانه نو است، طبیعتا این انتخاب نیز می تواند به لحاظ حرفه ای هم قابل اختراع و ارزش باشد و به اعتبار این که بالاخره دانشگاه باید بتواندبه مسائل روز کشور پاسخ دهد و در ضمن باید پاسخ که میدهند پاسخ علمی، منطقی و عملی باشد. البته همکاری دانشگاه و سازمان پدافند غیرعامل کشور میتواند باعث رشد این موضوع شود. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، اظهار داشت: در سند راهبردی پدافند غیرعامل کشور چند نکته وجود دارد که بعنوان اصول و ارزش تنظیم شده است لذا بررسی و مطالعه در حوزه پدافند غیرعامل بایستی بر اساس این اصول و ارزش ها طرح، برنامه ریزی و مطالعه شود. تلاش شده که این ارزش ها برگرفته ازمفاهیم دینی و قرآنی و تدابیر رهبری معظم وتدابیرحضرت امام باشد، بعنوان مثال نپذیرفتن تسلط کفار به استناد آیه نفی سبیل خداوند میفرماید: تا ابد نمی پذیرد که کفار بر مسلمین مسلط باشند، نپذیرفتن تسلط کفار بر مسلمین یک اصل پدافند غیرعامل است و به گفته برخی مفسران، جزء اراده الهی است به دلیل این که باواژه لن نفی شده و به آن می گویند نفی ابدی یعنی تا ابد انجام نخواهد شد بنابراین، این یک اصل است و ما باید به عنوان یک ارزش به آن متکی باشیم. 

سردار جلالی در ادامه با اشاره به رویکرد محققین و صاحب نظران خارجی اظهار داشت: نکته دوم اعتماد کامل نداشتن به رویکردهای خارجی در اصول پدافندی است. محققین و صاحب نظران داخلی حتما بهتر از بنده مطلع هستند که امریکاییها برای کنترل فضای غیر نظامی دنیا یک نظامات و نقشه هایی را متصور هستند، که این به اصطلاح پلن ها ظاهر خیلی زیباییدارد وعلمی است به تعبیر دیگری می توان گفت (Regulation) است و در قوانین و مقررات و نظامات گنجانده شدهاست، ولی انتهای قضیه این است که دشمن تلاش می کند، از این طریق مدیریت، کنترل و پایش کشور ما را بدست بگیرد، بعنوان مثال برای پایش موضوع تولید و کنترل علم و دانش در حوزه تکنولوژی و صنعت سازکاری را به عنوان آی اس آی (ISI) ایجاد کرده است، و با این ابزار میزان رشد و پیشرفت علم و مدیریت دانش جهانی را انجام می دهد. 

وی یادآور شد: رصد، پایش، تولید، جهت دهی و مدیریت کنترل دانش در کُنه مسئله آی اسآی (ISI) پنهان است، لذا با متوجه شدن این موضوع تصمیمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتخاذ شد مبنی بر این که بایستی در کشور(ISI)مختص به خودمان داشته باشیم، در گذشته این اشتباه رخ داده بود که ارتقاء اساتید دانشگاه های ما منوط به نرخ انتشار مقالاتآی اس آی بود. این کار بسیار کار اشتباهی است که با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال اصلاح است. برون سپاری، مدیریت و سیاست گذاری تولید دانش کار درستی در کشور نیست و باید از این گونه نگاه ها پرهیز کرد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، عنوان کرد: این نباید باشد که اروپایی ها و امریکایی ها شاخص بدهند و ما تبعیت کنیم، موضوعات دیگری نیز در جهان بدین صورت توسط امریکایی ها مدیریت می شود مثل: کنترل بیماری ها که در قالب مقررات و استانداردها (WHO؛ سازمان بهداشت جهانی ملل متحد(اعلام می شود و در همه جای دنیا پزشکان وهمه سیستم های درمانی را مقید می کند تا به این استاندارد ها پایبند باشند، ولی در اصل این استاندارد ها یک ابزار با لایه های پنهان برای رصد و پایش و جمع آوری اطلاعات هستند. یکی دیگر از این ابزار های جمع آوری اطلاعات سیستم ایزو(ISO) است، ایزو را در جهان به عنوان سیستم جاسوسی صنعتی می شناسند، این ابزار را انگلیسی ها ابداع وطراحی کردند تا اشراف و کنترل بر دانش، صنعت، تکنولوژی، مسیر تولید و همه اجزاء صنایع را داشته باشند. حذف ایزو و یااستاندارد های بین مللی اینچنینی که به عبارتی ابزار جاسوسی و جمع آوری اطلاعات غرب است، نیاز به جایگزین دارد ماباید در این حوزه نیز به خودکفایی و خود اتکایی برسیم، در خود اتکایی و خودکفایی ملی بازتعریف استانداردها، الگوها وساختارها بر مبنای الگوی ایرانی اسلامی و بومی لازم و ضروری است. 

سردار جلالی خاطر نشان کرد: حتی بنده ایرادی نمی بینم که اساتید و پژوهشگران عرایض بنده را در خصوص این استاندارد ها و ابزارها که در جهت جاسوسی و جمع آوری اطلاعات طراحی شده اند، باور نکنند، و دعوت کنم آن دسته از اساتید و محققانی که این موضوعات را باور ندارند تحقیقاتی را در این باره انجام دهند. به عنوان مثال در خصوص ماهیت(ISI) واین که چه مقالاتی بیشتر سفارش داده می شوند، چه موضوعاتی اجازه تحقیق پیدا میکنند، تحقیقاتی را انجام دهید و روابط بین این موضوعات را کشف کنید. کسانی که در واقع در تولید علم و جهت دهی به مقالات قالب (ISI) و یک استاندارد تعریف شده دخالت می کنند به معنای سیاست گذاری و کنترل و مدیریت دانش کشور هستند. 

وی افزود: امریکایی ها به لحاظ تولید علم در پدافندغیرعامل استاد تولید اسنادعلمی(Document) هستند، اما در صحنه عمل شاگرد پانزدهم جهان هم نیستند، به عنوان مثال شما طوفان کاترینا در کوبا و امریکا را مقایسه کنید، نحوه مواجه ایندو کشور در این بلای طبیعی بسیار جالب است، در کوبا که به اصطلاح یک کشور جهان سوم است، شاهد کاهش اثر طوفان، کاهش تلفات ناشی از طوفان، مدیریت خوب در صحنه هستیم ولی در امریکا با سطح بالای تولید دانش در حوزه پدافند غیرعامل خسارات بیشتری را نسبت به کوبا شاهد هستیم. 

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآور شد: صحنه مطالعات و تولید دانش و مدارک علمی با صحنه عمل متفاوت است، امریکایی ها در الگوهای تهدید، مفهومی را دارند به نام تروریست. البته امریکایی ها و ترامپ اخیرا در حال تغییر این مفهوم در سند امنیت ملی خود هستند، و میگویند پدافند تروریسم دیگر فایده ای ندارد و کشورهایی مثل ایران، روسیه وچین در حال فعالیت بر روی این موضوع هستند و ما باید معنی تروریسم را به سطح کشورهای stata برگردانیم. این درحالی است که همه اسناد امریکایی ها مبتنی بر مبنا بودن تروریسم است. به عبارتی تحقیقاتی که آنها انجام می دهند بر مبنای تهدیدات تروریستی طراحی شده است. از منظر امریکایی ها تروریست ها ایرانی ها هستند و وقتی اسناد امریکایی ها را در حوزه پدافند غیرعامل می پذیریم و الگو برداری می کنیم به نوعی بصورت تلویحی قبول می کنیم که بر طبق این اسناد ما نیز تروریست هستیم. درصورتی که از نظر ما تمام تهدیدات ناشی از امریکا است و لذا باید در الگویی که استفاده میشود تغییر و جابجایی ایجاد کنیم. 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا