اخبار

پمپ‌های نفتی و نیروگاهی شبیه‌سازی شد

اگنا-پمپ های نفتی-نیروگاه- شبیه سازی-فناوری های نوین

 

با تلاش محققان در کشور شبیه‌سازی و بهینه‌سازی انواع پمپ‌های نفتی و نیروگاهی به‌منظور پیش‌بینی جریان پیچیده داخل پمپ با استفاده از تحلیل دینامیکی سیالات صورت گرفت.

، جمعی از متخصصان داخلی کشور با رویکرد تحقیق و توسعه در صنعت نفت و گاز کشور اقدام به تولیدات تجهیزات نفتی کردند که این ابزار در صنعت توربو ماشین بیشتر موردتوجه طراحان قرارگرفته است.

محمدحسین هیهات مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این تجهیزات گفت: این شرکت در زمینه تولید نرم‌افزارهای طراحی، مدل‌سازی و شبیه‌سازی در فرایند طراحی و ساخت تجهیزات نیروگاهی و البته تعمیرات پمپ‌های نفتی مشغول است.

وی با اشاره به این‌که این شرکت تحقیقاتی تولیدی در دو بخش طراحی هیدرولیکی و طراحی مکانیکی و دینامیک ارتعاشات در حال فعالیت است گفت: در تجهیزات نفتی و نیروگاهی مشکلات زیاد است که می‌توان با روش‌های عددی بسیاری از مشکلات موجود را سریع‌تر و ارزان‌تر از روش‌های آزمایشگاهی- صنعتی حل کرد.

هیهات با اشاره به الکترو موتور شناور پمپیران بیان کرد: الکترو موتور شناور که ساخته فکر و ذهن ایرانی است، آسنکرون بوده و دارای روتور قفسه سنجابی است.

وی با اشاره به مشخصات فنی این شناور ساخته‌شده گفت: نحوه خنک کاری و روکاری الکترو موتور شناور پمپیران، به‌وسیله روغن انجام می‌شود و در آب‌های تمیز و خام به‌عنوان محرک برای پمپ‌های شناور به کار می‌روند.

وی گفت: شناور تولیدشده با دور ۲۹۰۰ در دقیقه با حداکثر میزان شن مجاز در آب‌کار می‌کند. پمپ‌های شناور چندطبقه با محرک الکتریکی، از دیگر تولیدات گروه تحقیقاتی ما است. این پمپ‌های شناور، توسط یک پمپ گریز از مرکز عمودی است که به‌طور مستقیم با موتور الکتریکی شناور کوپله می‌شود.

وی بابیان اینکه شناور تولیدشده برای پمپاژ آب از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق و کم قطر طراحی‌شده است، توضیح داد:الکترو موتور، آسنکرون، جریان متناوب و قفس سنجابی است و با آب پر می‌شود.

این فعال حوزه فناوری؛ افزود: پمپ، یک یا چندطبقه، تک مکشه، محفظه‌ای است با برش شعاعی، که مخصوص نصب عمودی است. به این منظور که این شناورهای تولیدی، در مواردی بسته به تعداد طبقات و اندازه موتور می‌تواند به‌صورت افقی یا مایل نیز نصب شود.

وی بیان کرد: پروانه‌ها پمپ‌های طراحی‌شده قابل تراش است و نحوه کار آن به این صورت است که محفظه مکش موتور و پمپ توسط صافی مکش، پمپ را در مقابل ذرات جامد معلق و در آب حفاظت می‌کند.

هیأت با اشاره به اینکه این پمپ‌های طراحی‌شده قابلیت ورود آب‌شور و ماسه‌ای رادارند گفت: پمپ یک طبقه، معمولاً دارای سوپاپ یک‌طرفه هستند.

وی با اشاره به کاربردهای این شناور تولیدشده گفت: توسط پمپ چندطبقه یا تک مکشه می‌توان آب آشامیدنی را تأمین کرد و ضمن آن فرآیندهای صنعتی ازلحاظ آب تأمین می‌شوند.

این محقق ادامه داد: برداشت آب دریا، برداشت آب از چاه‌های عمیق، آبیاری، تخلیه آب معادن، جبران فشار (بوستر) طرح‌های آب‌رسانی، پمپاژ از مخازن، برداشت آب خام از رودخانه‌ها و دریاچه سدها،، نیمه عمیق و آتش‌نشانی از دیگر کاربردهای این شناور تولیدشده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا