چهار مجموعه تاريخي فارس زير چتر اينترنت رايگان

تجهيزات دسترسي به اينترنت رايگان با «واي فاي» اکنون در تخت جمشيد ايجاد شده و به جز اين محل در سه نقطه ديگر شامل پاسارگاد، حافظيه و آرامگاه سعدي نيز مقدمات اين دسترسي و همچنين اطلاع رساني هاي هوشمند صوتي فراهم آمده است.وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در سفر ايام نوروز 97 خود به شهرستان مرودشت استان فارس وعده ايجاد زيرساخت هاي اينترنت رايگان در مجموعه جهاني تخت جمشيد را داد. 
بنا به گفته مسئولان استان فارس اکنون با گذشت حدود شش ماه، اين وعده در مجموعه جهاني تخت جمشيد تحقق يافته و در مجموعه حافظيه و آرامگاه سعدي نيز ايجاد شده و حداکثر تا يک هفته آينده در اين چهار محل تاريخي، بازديدکنندگان مي توانند از خدمات اينترنت رايگان تحت پوشش واي فاي استفاده کنند. 
محمد جواد آذري جهرمي هشتم فروردين 97 در سفر به مرودشت و در ديدار با نماينده مردم اين شهرستان در مجلس شوراي اسلامي و فرماندار آن گفت: هرچند مرودشت در کشاورزي و گردشگري بسيار توانمند است، اما در زمينه ارتباطات چندان پيشرفتي نکرده است. 
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه اين شهرستان ويترين گردشگري ايران بشمار مي رود، افزود : به زودي خدمات واي فاي در مجموعه هاي تاريخي تخت جمشيد و پاسارگاد رايگان خواهد شد. 
** آموزش هم نياز است 
مدير پايگاه جهاني تخت جمشيد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اعلام کرد: شرکت آسيا تک زيرساخت ارائه اينترنت رايگان به بازديدکنندگان مجموعه جهاني تخت جمشيد را ايجاد کرده است. 
حميد فدايي دوشنبه نهم مهر 97 افزود: ظرف حداکثر يک هفته آينده اينترنت رايگان به بازديد کنندگان اين مجموعه تاريخي ارائه خواهد شد. 
وي ادامه داد: تمام اقدامات لازم براي ارائه اينترنت رايگان شرکت آسيا تک در تخت جمشيد انجام شده و در زمان حاضر شرکت همراه اول نيز دستگاه هاي چتر واي فاي خود را در اين مجموعه ايجاد کرده و تنها نياز است که بنرهايي حاوي آموزش نحوه استفاده از آن در اين محل نصب شود که اين کار طي هفته آينده انجام خواهد شد. 
فدايي اضافه کرد: همه گردشگران ايراني و خارجي از اين پس مي توانند هنگام بازديد از تخت جمشيد، با اتصال به WIFI و انتخاب گزينه اتصال رايگان، از اينترنت رايگان و با کيفيت استفاده کنند. 
وي اظهار داشت: ميزان حجم اينترنت رايگان براي استفاده هر نفر بازديد کننده از مجموعه جهاني تخت جمشيد 100 مگابايت درنظر گرفته شده است. 
** اينترنت همراه اول در چهار مجموعه تاريخي فرهنگي 
رئيس فناوري اطلاعات و آمار اداره کل ميراث فرهنگي استان فارس،گفت: با انعقاد تفاهم نامه اي با شرکت مخابرات استان فارس در زمان حال در چهار نقطه شاخص ميراث تاريخي فارس شامل آرامگاه حافظ،سعدي،تخت جمشيد و پاسارگاد تجهيزات اينترنت رايگان نصب شده و هم اکنون آماده بهره برداري است. 
هاشم شايق در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نحوه استفاده از اين اينترنت براساس بسته هاي اينترنتي مخابراتي محاسبه مي شود و اگر مردم از اين طريق از آن استفاده نکنند هزينه براي آنها محاسبه خواهد شد. 
وي ادامه داد: بنرها حاوي آموزش براي آشنايي با نحوه استفاده از اينترنت رايگان همراه اول در اين چهار محل تاريخي حداکثر تا يک هفته آينده نصب خواهد شد. 
شايق با اشاره به اينکه اينترنت رايگان اين شرکت در تخت جمشيد جدا از شرکت مخابرات است،گفت: اينترنتي که در چهار نقطه گردشگري استان فارس به بازديد کنندگان ارائه مي شود متعلق به اپراتور همراه اول است و اکنون نيز با شرکت هاي ديگر نظير ايرانسل نيز در حال رايزني هستيم که آنها نيز در اين زمينه مشارکت کنند. 
وي اظهار داشت: زماني که مشترکان همراه اول اقدام به خريد بسته هاي اينترنتي مي کنند اين شرکت در قبال خريد بسته هاي اينترنتي همان ميزان حجم را نيز بصورت رايگان براي استفاده در اماکن تاريخي براي مشترکين خود در نظر مي گيرد. 
مسئول فناوري اطلاعات و آمار اداره کل ميراث فرهنگي فارس عنوان کرد: با توافق با شرکت مخابرات فارس امکاناتي تعريف شده که در اين چهار محل تاريخي ارائه سرويسي ويژه از طريق واي فاي و گوشي هاي تلفن همراه در قالب معرفي جاذبه هاي گردشگري استان فارس بصورت صوتي انجام شود. 
وي با اشاره به اينکه سرويس معرفي جاذبه هاي گردشگري استان فارس بصورت صوتي و رايگان در اين اماکن انجام خواهد شد، افزود: سرويس هاي جديدتري نيز در آينده نزديک به بازديد کنندگان از اماکن تاريخي فارس ارائه خواهد شد. 
شايق ادامه داد:ارائه اين سرويس ها و اينترنت رايگان در ديگر ابنيه و مجموعه هاي تاريخي استان فارس در حال پيگيري است به گونه اي که در زمان حاضر زيرساخت هاي اين تکنولوژي در ارگ کريم خاني شيراز در حال اجرا و پياده سازي است. 
** آسيب نمي رسد به بناها 
وي گفت: در برخي رسانه ها به اشتباه منعکس شده که اين تجهيزات راديويي است در صورتي که اين تجهيزات مخابراتي نيستند و تنها امکاناتي با برد کوتاه و براي اطلاع رساني هاي محيطي مورد استفاده قرار مي گيرد. 
شايق اظهار داشت: تجهيزات اينترنتي نصب شده در چهار محل تاريخي فارس اکنون براي استفاده حدود 200 نفر در هر نقطه در نظر گرفته شده که در آينده تقويت خواهد شد و در ايام پيک مصرف نيز قابليت افزايش آن وجود دارد. 
مهرداد سهرابي، مديرکل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان فارس نيز در گفت و گو با ايرنا اعلام کرد: در تلاش هستيم که به زودي با حضور وزير اطلاعات و ارتباطات از اين دستاورد بصورت رسمي رونمايي شود. 
تخت جمشيد در حريم شهرستان مرودشت و در فاصله 55 کيلومتري شمال شرق شيراز واقع شده است. 


Loading...