در نشست شهرداران استان خراسان شمالی با حضور رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چه گذشت

نشست شهرداران استان خراسان شمالی شنبه ۲۲ تیرماه با حضور دکتر جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد در این نشست بر برنامه ریزی جدی و همه جانبه مدیریت شهری برای کاهش اتکا شهرداری ها به کمک های دولتی و شناسایی درآمدهای پایدار تاکید نمود.
وی ضمن اشاره به محدودیتهای مالی فعلی دولت، اظهار کرد: مدیریت شهری برای توسعه و ایجاد زیرساختهای شهری و انجام پروژه های عمران شهری نیازمند شناسایی درامد پایدار براساس مزیت های شهر، جذب سرمایه گذار و حضور موثر بخش خصوصی است تا بتواند ضمن پاسخ به انتظارات شهروندان، برای اداره مطلوب شهر وارد چشم انداز های جدید کار و خدمت رسانی شود.
جمالی نژاد اضافه کرد: شهرداری ها در این عرصه باید به دانایی و بهره گیری از تولیدات و محصولات دانش بنیان توجه لازم نمایند و فضا را برای استفاده از ایده های نو و خلاقانه باز نمایند.
وی با اشاره به آب و هوای خراسان شمالی ، افزود: توسعه گردشگری، بوم گردی و اکوتوریسم و تقویت زیرساختهای این حوزه از محورهای تامین درآمد پایدار و رونق کسب و کار در شهرها و روستاهای استان است.
جمالی‌نژاد بازآفرینی شهری را یکی از سیاست‌های اصلی دولت در حوزه مدیریت شهری عنوان نمود و گفت: بودجه‌های خوبی برای این موضوع پیش‌بینی شده و فرصت مناسبی برای جذب منابع مالی فراهم شده و به تازگی تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و شرکت بازآفرینی شهری ایران به منظور تقویت نقش و جایگاه مدیریت شهری در بازآفرینی شهری و سرعت گرفتن برنامه ها و سیاستهای بازافرینی شهری اجرایی شده است.
  وی با بیان اینکه راه اندازی هیئت های اجرایی محلات هدف ستاد بازآفرینی استان ها توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران از جمله زمینه های همکاری مشترک این تفاهم نامه است، خواستار توجه ویژه شهرداری ها به آن شد.
 رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین به نگاه جدید در مجموعه دولت در حوزه توسعه فضاهای فرهنگی اشاره نمود و از  تفاهم نامه همکاری مشترک بین این سازمان و سازمان امور سینمایی و سمعی بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ساخت سالن سینما در شهرهای فاقد سالن سینما با مشارکت شهرداری ها خبر داد.
 جمالی نژاد همچنین با اشاره به احیاء برخی احکام مرتبط با مدیریت شهری و روستایی در قانون بودجه سال 98، از جمله تبصره (2) ماده (39) و واریز اعتبارات آن بطور مستمر در سال جاری، این اعتبار را برای ایجاد جهش در شهرها ناکافی دانست و بر فراهم شدن  زمینه حضور سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی و مشارکت های مردمی برای اداره مطلوب شهرها تاکید نمود.
 معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین با اشاره به وقوع سیل اخیر و آسیب هایی که به زیرساختهای شهری و روستایی خراسان شمالی وارد شد، بر هماهنگی مدیریت شهری و روستایی استان با دستگاه های مسوول این بخش به منظور تقویت زیرساختهای مدیریت بحران و کنترل سیلاب ها و فاضلاب و افزایش ضریب ایمنی شهرها و روستاها تاکید نمود.
وی در ادامه  با بیان اینکه امروزه بدون اعتماد شهروندان نمی توان بسیاری از برنامه های مجموعه مدیریت شهری را پیش برد، تاکید کرد که باید سازوکاری درست جهت اعتماد سازی و جلب مشارکت های مردم اندیشده شود.
جمالی نژاد افزود: وقتی مدیریت شهری عملکرد خوب و موفقی داشته باشد رضایت شهروندان جلب می شود و به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی کشور، که به شدت به آن نیاز داریم، افزوده می شود.

 
به کانال خبری اگنا در تلگرام بپیوندید

http://telegram.me/smartgov


Loading...