ایران در جمع پنج تولید کننده زیرکونیوم خلوص بالا

 رییس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه بازدید از روند پیشرفت طرح های هسته ای در یو سی اف اصفهان ، این محصول را دارای کاربرد ویژه ای در  تولید سوخت هسته ای استاندارد دانست .

دکتر علی اکبر صالحی، طراحی و ساخت لوپ های تست سوخت را برای نخستین بار در کشور از دیگر موفقیت های یوسی اف اصفهان بیان وتاکید کرد: تولید سوخت نیازمند تست های متعددی است که کاربرد این لوپ ها در این تست ها بسیار مهم است.

وی گفت:  تولید یو اف چهار از اورانیوم های تولید شده را که مورد تاکید  رهبر معظم انقلاب است در این مرکز  محقق شده است.

علی اکبر صالحی افزود: اکنون در یو سی اف اصفهان پس از دو ماه فعالیت مجدد، حدود هشت تن یو اف6  تولید شده  و بهسازی این کارخانه هم در دستور کار است.

وی گفت: پس از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در 14 خرداد در مرقد مطهر امام راحل (ره)مبنی بر تلاش برای غنی سازی اورانیوم با ظرفیت 190 هزار سو ،امروز پیشرفت های خوبی را دراین واحد شاهد هستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران برای انتقال دانش فناوری هسته ای به کشورهای همسایه اعلام آمادگی کرد و گفت: بعنوان پیشکسوت در فناوری هسته ای آماده انتقال این دانش به کشورهای حوزه ی خلیج فارس برای ساخت نیروگاه هستیم.

علی اکبر صالحی، دستیابی به انتقال دانش فنی ایزوتوپ های پایدار و نوسازی راکتور اراک را  از دیگر دستاوردهای فناوری هسته ای درکشور بیان کرد و افزود: سالن مونتاژ سانتریفیوژ مدرن نطنز کامل شده است.

وی گفت: همچنین زمینه تولید سانتریفیوژ های uf6  ، IR6 و   IR4و IR2m  فراهم شده و با صادر شدن دستور قادر به تولید دراین زمینه هستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: با راه اندازی مجدد یوسی اف اصفهان 9 تن به تولید این مرکز افزوده شده است.

علی اکبر صالحی گفت: برق مطمئن در سایت نطنز  هم تامین شده و همه چیز آماده است و در چهارچوب برجام عمل شده و اگر روزی قرار شد طرف مقابل به گونه ای بر خلاف برجام عمل کند، ناچار به برداشتن قدم هایی می شویم و این آمادگی را داریم اما امیدواریم به آن مرحله نرسیم.

 
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Loading...