پوشش دهی نسل سوم تلفن همراه در بیش از هزار و500 شهر کشور در دولت تدبیر و امید

نسل سوم تلفن همراه امروز در بیش از یک هزار و 500شهر کشور قابلیت دسترسی دارد و براساس برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همه شهرستان های کشور تا پایان دولت یازدهم به نسل سوم اینترنت تلفن همراه متصل خواهند شد.

اگنا - نسل سوم تلفن همراه امروز در بیش از یک هزار و 500شهر کشور قابلیت دسترسی دارد و براساس برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همه شهرستان های کشور تا پایان دولت یازدهم به نسل سوم اینترنت تلفن همراه متصل خواهند شد.

به گزارش اگنا، نسل سوم شبکه تلفن همراه یا 3 جی ( 3G) روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن‌های همراه و سیستم‌های بدون سیم است که نسل جدید شبکه موبایل با رویکرد مولتی مدیا است.

نسل سوم برخلاف جی‌اس‌ام که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، این نسل جدید سرعت بالا را برای انتقال چندرسانه‌ای فراهم می‌ کند. در نسل سوم همه داده ها در قالب اطلاعات رقمی (دیجیتال) منتقل می‌شود. با سرعت به نسبت بالایی که در تلفن‌های نسل سوم پیش بینی شده ‌است، امکاناتی از قبیل تلفن‌های تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود.

نخستین کشوری که از شبکه 3G به صورت گسترده و تجاری استفاده کرد، کشور ژاپن بود.

 

**نسل چهارم تلفن همراه

تلاش های دولت یازدهم برای برخورداری مردم ایران از پیشرفته ترین نسل های ارتباطی، پوشش دهی نسل چهارم تلفن همراه را در بیش از 300 شهر رقم زد و این امر امکان در لحظه زندگی کردن را برای همه مردم فراهم کرده است.

«محمدجواد آذری جهرمی» معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی با بیان اینکه اکنون بیش از 400 شهر کشور از اینترنت نسل چهارم تلفن همراه برخوردار هستند، ادامه داد: نسل سوم و چهارم اینترنت تلفن همراه از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور اجرا می شود.

میرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: همه شهرستان های کشور تا پایان دولت یازدهم به نسل سوم اینترنت تلفن همراه متصل خواهند بود و پیش بینی می شود تا پایان دولت تدبیر و امید بیش از 60 درصد شهرها نیز به اینترنت نسل چهارم تلفن همراه متصل شوند.

نسل چهارم تلفن همراه از یک راه‌حل جامع بر مبنای IP ( آی پی - آدرس اینترنتی) برای انتقال صدا، تصویر و داده استفاده می‌کند و بر پایه اصل «هرجا و هر زمان» داده‌ها را با سرعتی بسیار بالاتر از نسل‌های قبل در اختیار کاربر قرار می‌دهد. 

با اقدام های دولت یازدهم تاکنون 150 میلیون سیم کارت تلفن همراه در کشور توزیع شده و بیش از 25 هزار روستای کشور به اینترنت پرسرعت تجهیز شده اند و اکنون امکان تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات فراهم است.

 

*توسعه شبکه فیبر نوری

اقدام های دولت برای توسعه زیر ساخت های ارتباطی و فناوری اطلاعات با هدف کاستن از شکاف دیجیتالی که تا پیش از دولت تدبیر و امید، مردم را رنج می داد، سبب شده است شبکه فیبرنوری که در شش ماهه نخست سال 1392 تنها 51 هزار و 497 کیلومتر بود پایان سال 1394 به 56 هزار و 852 کیلومتر برسد و در نهایت امروز 61 هزار و 355 کیلومتر از خاک ایران زیر پوشش فیبر نوری با رشدی 19 درصدی نسبت به ابتدای این دولت قرار گیرد.

توسعه فیبر نوری امکان استفاده از ارتباطی راحت تر و با سرعت بیشتر را برای کاربران فراهم کرده است.

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالا است و امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی مثل شبکه های تلفن شهری و بین شهری ، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده می شود.

فیبرنوری رشته ای از تارهای شیشه ای بوده که هر یک از تارها ضخامتی معادل تار موی انسان را داشته و از آن برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود. 

آذرجهرمی به تازگی به ایرنا گفت: برنامه اتصال 170 شهر به شبکه فیبرنوری تا پایان دولت تدبیر و امید عملیاتی و نهایی می شود.

به گفته وی، تحقق این برنامه با اجرایی شدن گام های مختلف طرح «نور 2» در دولت یازدهم برنامه‌ریزی شده است و تا پایان این دولت به طور قطع اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه استفاده از شبکه فیبر نوری نیازمند برخی فناوری هایی است که به توسعه شبکه انتقال و آدرس اینترنتی متکی است، گفت: بنا داریم زمینه ایجاد فناوری های لازم برای بهره برداری کامل از شبکه فیبرنوری نیز در دولت تدبیر و امید رقم بخورد که زمان بر است و در دولت بعد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور با اشاره به اینکه نقاط حضور در شبکه فیبرنوری در مجموعه زیرساخت کشور 66 نقطه بود، افزود: با اجرای طرح های مختلف به ویژه طرح های اخیر، اکنون ظرفیت کامل بهره برداری از شبکه فیبرنوری به 104 نقطه رسیده است و اکنون در این نقاط خدمات ارایه می شود. 

 

*افزایش ظرفیت شبکه انتقال داده

توسعه شبکه انتقال داده کشور یکی دیگر از اقدام های دولت یازدهم در جهت کاستن از شکاف دیجیتالی است به گونه ای که این شبکه در شش ماهه نخست سال 1392 تنها 900 گیگابایت برثانیه ظرفیت داشت و تلاش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه آن سبب شد در پایان سال 1394 ظرفیت شبکه انتقال به چهار هزار و 100 گیگابایت برسد و اکنون با رشدی 366 درصدی نسبت به ابتدای دولت تدبیر و امید به ظرفیت چهار هزار و 196گیگابایتی دسترسی داشته باشیم.

تلاش برای افزایش ظرفیت این شبکه همچنان ادامه دارد، به صورتی که در روزهای اخیر و در مراسم بهره برداری از پروژه «تلاش3» محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم از افزایش آن به 10 هزار گیگابایت تا پایان امسال خبر داد.

 

*توسعه شبکه آی پی داخل 

ظرفیت شبکه آی پی (IP آدرس اینترنت) در شش ماه نخست سال 1392 تنها 624 گیگابایت بر ثانیه بود که با اقدام های توسعه ای دولت یازدهم این رقم در پایان سال 1394 به چهار هزار گیگابایت رسید و رشدی 541 درصدی ثبت کرد.

واعظی در روزهای اخیر از برنامه ریزی برای توسعه شبکه آی پی در کشور خبر داد و گفت: تلاش می شود ظرفیت این شبکه تا آخر فروردین ماه سال آینده به 10 هزار گیگابایت برسد.

 

*افزایش پهنای باند بین الملل

پهنای باند بین الملل ایران در شش ماهه نخست سال 1392 حدود 72 گیگابایت برثانیه بود در حالی که با اقدام های دولت یازدهم این رقم تا پایان سال 1394به 547 گیگابایت برثانیه رسید و اکنون ظرفیت پهنای باند بین الملل با رشدی 834 درصدی نسبت به ابتدای دولت یازدهم به 673 گیگابایت بر ثانیه رسیده است. 

 

*افزایش ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین الملل 

ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین الملل در زمان شروع دولت یازدهم 116گیگابایت برثانیه بود که در پایان سال 1393 به 364 گیگابایت برثانیه رسید و با رشدی 381 درصدی نسبت به ابتدای دولت یازدهم در پایان سال 1394 به 558 گیگابایت بر ثانیه رسیده است.

واعظی در این باره گفت: توسعه زیرساخت ها در کشور به گونه ای است که ایران تبدیل به مسیر ترانزیتی ترافیک بین الملل می شود و عبور داده از مسیر ایران انجام خواهد شد.

این درحالی است که در هفته های اخیر مجلس شورای مجوز افزایش میزان ترانزیت ارتباطات بین الملل را به شرکت ارتباطات زیرساخت داد.

 

*کلام آخر

عملکرد دولت یازدهم در توجه به توسعه زیر ساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات درحالی نشان دهنده رشد همه شاخصه های این بخش اثرگذار اقتصادی کشور است که دولت های قبل اعتقادی به آن نداشتند و حتی درصد ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مجموعه ای دیگر بودند. با روی کارآمدن دولت یازدهم و توجه جدی این دولت به مقوله دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و اعتقاد به پیشران بودن ارتباطات وفناوری اطلاعات (آی سی تی ICT) در امر توسعه کشور، وضعیت خوبی در این بخش حاکم شده و چشم انداز مثبتی برای آیندگان گشوده است .

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Loading...