نانو در ۱۵ صنعت رسوخ کرده است

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: در حال حاضر ۶۰۰ محصول نانو در بازار موجود است و ۲۱۷ شرکت دانش بنیان این محصولات را تولید می کنند.

به گزارش اگنا، دکتر سعید سرکار در اختتامیه جشنواره نانو و رسانه که عصر امروز در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: ما توانستیم با اختلاف دو تا سه ساله نسبت به کشورهای پیشرو در حوزه فناوری نانو به این حوزه نوظهور وارد شویم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: در این ستاد نه تنها به عرصه تولید بلکه کلیه اقدامات در زنجیره ارزش را برنامه ریزی کرده ایم.

سرکار خاطر نشان کرد: ما در ابتدای کار خود در حوزه نانو ضعیف بوده ایم؛ همان موقع تعداد کمی از اساتید دانشگاه‌ها با نانو آشنا بودند.

وی با اشاره به برنامه ریزی های ستاد نانو عنوان کرد: اکنون ۳۷ هزار متخصص نانو در مقطع کارشناسی ارشد به بالا تحصیل کرده‌اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: رتبه کشور درحوزه نانو چهارم است. همچنین بر اساس گزارشی که در زمینه بروز و ظهور فناوری نانو و حرکت در این عرصه منتشر شده نشان می دهد ایران در این شاخه حائز رتبه ۵ جهانی است.

سرکار با تاکید بر اینکه ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور در عرصه فناوری نانو است، افزود: این میزان یک چهارم فعالیت‌های علمی کشور است.

وی گفت: همچنین بالغ بر ۲۵۰ ثبت اختراع بین المللی در حوزه نانو را به خود اختصاص داده ایم که این میزان ۳۰ درصد کل ثبت اختراعات کشور است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه نانو در 15 صنعت‌رسوخ پیدا کرده است، بیان کرد: اگر صنعت به فناوری نانو توجه نکند بازار خود را از دست خواهد داد.

سرکار تاکید کرد: صاحب صنعت شدن در این حوزه هدف ماست.

وی گفت: فناوری نانو فناوری است که موجب رشد، پویایی و رقابت پذیری بخش‌های فناوری می‌شود ولی در حال حاضر کارخانجات ما اشتهای لازم برای جذب فناوری ها را ندارند و این یکی از چالش‌های ماست.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، اولویت اول ستاد نانو را توسعه صادرات ذکر کرد و گفت: براین اساس برنامه داریم تا پایان برنامه ده ساله دوم ستاد نانو، صادرات را به سالی یک میلیارد دلار برسانیم که این نیاز به زیرساخت هایی دارد.

وی تاکید کرد:صادرات محصولات نیاز به مهارت و تربیت افراد در این حوزه دارد.

سرکار از طراحی و ساخت ۳۰ ماشین آلات صنعتی پیشرفته و صادرات آن خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۱۷ شرکت تولیدی در حوزه فناوری نانو فعالیت می کنند.

سرکار ادامه داد: همچنین ۶۰۰ محصول حوزه فناوری نانو به بازار عرضه شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه در حال حاضر محصولات نانویی ایران به ۴۲ کشور دنیا صادر می‌شود، تاکید کرد: این اطمینان را می‌دهم که صادرات سنتی به سقف خود رسیده هر چند ممکن است رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدی را شاهد باشیم.

به کانال خبری اگنا در تلگرام بپیوندید
http://telegram.me/smartgov


Loading...