728 x 90

آخرین مطالب اخبار

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری از تاسیس شهر هوشمند در استان بوشهر خبر داد.

 

شهر هوشمند

به گزارشاگنا، مصطفی کاظمی در  خصوص تاسیس شهر هوشمند در بوشهر گفت: در راستای توسعه مناطق ویژه علم، فناوری و نوآوری و بر اساس ارزیابی هایی  که از پنج منطقه ویژه منتخب دارای مجوز توسط شورای عالی عتف صورت پذیرفته است ،شهر بوشهر به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی اجرای پروژه شهر هوشمند است.

 کاظمی در خصوص اهمیت انتخاب شهر بوشهر گفت: شهر بوشهر دارای پتانسیل های ذاتی متعددی است که هریک به تنهایی می توانند فرصت های منحصر به فردی را برای توسعه فناوری در سطح ملی و منطقه ای ایجاد کند.

وی ضمن اشاره به ویژگیهای استان بوشهر افزود: علاوه بر وجود ذخایر عظیم نفت و گاز،صنایع پتروشیمی، صنعت انرژی هسته ای،صنعت سیمان، صنعت شناورسازی،صنایع تجهیزات و تاسیسات دریایی و سکوها ی نفت و گاز و صنایع شیلات،منطقه ویژه اقتصادی تجاری و صنعتی بوشهر این استان دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که با اهتمام استاندار محترم استان جناب اقای دکتر سالاری در دست توسعه و بهره برداری کارامد است و همین امر امکان اجرایی کردن مولفه های شهر هوشمند در منطقه الگوی شهر بوشهر را میسر می سازد.

به گفته وی، همچنین نرخ رشد بالای بهره گیری از فناوری اطلاعات توسط مردم بوشهر در جهت تسریع این پروژه بسیار حائز اهمیت است.

معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی عتف در ادامه ضمن بیان اهمیت و اهداف  ایجاد شهر هوشمند افزود: بهبود کیفیت زندگی با استفاده از اطلاعات و فناوری شهری و بهبود کارایی خدمات و برآوردن نیازهای ساکنان؛امکان تعامل مستقیم با جامعه و زیر ساخت شهر و نظارت بر اساس فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقا کیفیت، عملکرد و تعامل خدمات شهری، کاهش هزینه ها، مصرف بهینه منابع و بهبودتعاملات بین شهروندان و دولت از مزایای این اقدام می شود. 

وی بهبود جریان مدیریت شهر و فراهم آوری امکان پاسخ لحظه ای را از اهداف اصلی ایجاد شهر هوشمند دانست. الگوی شهر هوشمند در بافت تاریخی شهر بوشهر بصورت آزمایشی اجرایی خواهد شد.

 

منبع: مهر 

 

 


Image result for ‫تلگرام‬‎

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

اگنا - یک کارشناس حوزه آی‌تی، مهم ترین مسائل را در ارتباط با بانکداری الکترونیکی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی مساله احراز هویت و ایجاد اعتماد دانست و بر ایجاد اعتماد در این حوزه توسط بانک‌ها، دولت و فعالان اقتصادی تاکید کرد.

بانکداری الکترونیکی

به گزارش اگنا، حجت‌الله مدیریان در گفت‌وگو با ایسنا، با زیربنایی توصیف کردن توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی برای توسعه بانکداری الکترونیکی، گفت: توسعه بانکداری مستلزم حرکت به سمت استفاده از شیوه‌های نوین فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری الکترونیکی است. بانکداری امروز به سمت استفاده از سیستم های توزیعی به جای سیستم‌های متمرکز رفته است.

او ادامه داد: استفاده ترکیبی از تکنولوژی های جدید مثل blockchain می‌تواند بانکداری را به صورت کسب و کار فراگیر و همگانی تبدیل کرده و انقلابی عظیم در خرید و فروش سهام ایجاد کند و آن را به کاری ساده برای همه تبدیل کند. این تکنولوژی نه تنها توانایی‌های موسسات بزرگ را سرعت می‌بخشد و ساده می‌کند بلکه بسیاری از مهم‌ترین قابلیت‌های آن را در اختیار بنگاه‌های تجاری کوچک و مستقل نیز قرار می‌دهد.

وی در توضیح نحوه‌ی اطمینان‌یابی از هویت کاربران از طریق سیستم‌های توزیعی، ادامه داد: در شکل سنتی، احراز هویت افراد از طریق ارائه ی مشخصات کارت‌های شناسایی آنها صورت می‌گرفت، اما در سیستم‌های توزیعی، اطلاعات شماره حساب افراد به شماره ملی و شناسنامه افراد متصل می‌شود، همچنین سابقه تراکنش های مالی و سایر فعالیتهای تراکنشی فرد به یکدیگر متصل خواهند شد. از بررسی تناسب رفتار بانکی افراد با رفتارهای پیشین یک الگویی به دست می‌آید که در صورت نقض آن، سیستم به صورت هوشمند  متوجه اختلال در الگوی کاربر و احتمال هک شدن آن می‌شود و اقدامات امنیتی لازم را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: در واقع  blockchain  یک بستر توزیع تراکنش است که در آن هر تراکنش به دیگر تراکنش های اطراف آن از طریق رمزگذاری متصل است. برای هک کردن آن، شما باید تمام تراکنش های وابسته به آن و تمام تراکنش های رونوشت شده را هک کنید و این غیر ممکن است.

این کارشناس مهم‌ترین مسائل را در ارتباط با بانکداری الکترونیکی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی مساله احراز هویت و ایجاد اعتماد دانست و گفت: در صورت حل مساله احراز هویت می‌توان به رفع آسیب‌های این حوزه و در نهایت رونق کسب و کارهای اینترنتی در کشور امیدوار بود. در فضای سنتی نقش بانکها و دولتها و سایر کارگزاران ایجاد اعتماد برای استفاده از امکانات و مناسبات موجود است و جامعه اطلاعاتی این ایجاد اعتماد را علاوه بر کارگزاران فوق، همگانی می‌کند یعنی با تکنولوژی جدید Blockchain  ما به نقطه ای میرسیم که "وال استریت ژورنال" آن را "دموکراسی اعتماد" می‌خواند که تا این دموکراسی ایجاد نشود، کسب‌وکارهای مالی و اینترنتی رونق نخواهند یافت.

مدیریان با نام بردن از تحریم‌ها و اثرات مخرب به جا مانده از آن به عنوان عاملی مهم در ایجاد محدودیت در توسعه بانکداری الکترونیکی و کسب و کارهای اینترنتی، بیان کرد: برای توسعه بانکداری الکترونیکی باید به سیستم‌های بین‌المللی متصل شد، چرا که سیستم بانکداری در دنیا یکسری استانداردها و تکنولوژی‌هایی دارد که باعث رشد و رونق بانکداری الکترونیک در کشور می شود. تحریم‌ها در سال‌های اخیر موجب ایجاد وضعیت جزیره‌ای در کشور شد که این حالت اجازه ارتباط سالم و مطمئن با بانکداری جهانی را از فعالان این حوزه سلب کرده و رفع آن یک شبه امکان پذیر نیست و نیاز به زمان، برنامه و همت ملی و نیز ارتباطات سالم بین المللی دارد.

این کارشناس در ادامه رونق بانکداری الکترونیکی را موجب توسعه کسب و کارهای اینترنتی عنوان کرد و گفت: طبق برآوردهای بانک جهانی و آنکتاد، توسعه کسب و کارهای اینترنتی موجب اشتغالزایی و کاهش فقر در کشور می‌شود به این طریق که هر شهروند می‌تواند با کسب آموزش‌های لازم در این حوزه ظرفیت‌هایی را برای فعالیت مالی کسب کند و نسبت به افزایش درآمد خود اقدام کنند.

وی افزود: در دنیای جدید و با بروز فناوری‌های پیشرفته بسیاری از کسب و کارهای سنتی از بین رفته و به دنیای مجازی منتقل شده‌اند. زیرساخت‌های ارتباطی ایجاد شده در کشور برای کسب و کارهای اینترنتی فراهم شده، اما هنوز به لحاظ قانون گذاری و مجوزدهی در کشور محدودیت‌هایی برای این نوع از کسب و کارها وجود دارد.

مدیریان در پایان حلقه گمشده رشد کسب و کارهای اینترنتی در کشور را در حوزه قانونی و مقرراتی جست و جو و اظهار کرد: اگر یک شرکت نو پا تصمیم بگیرد که این حوزه فعالیتی را آغاز کند با انواع و اقسام محدودیت‌های مالیاتی، مجوزی و رابطه‌های مسموم اداری درگیر می‌شود که در نهایت اجازه رشد و فعالیت را نخواهد یافت. مقررات حوزه مسائل آی تی باید به روز و متناسب با اقتضای فضای نوآورانه این حوزه باشد. کاهش مقررات بخصوص در حوزه بیمه و مالیات و تسهیل کردن فضای کسب و کار ضروری و حیاتی است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-گوگل در نظر دارد چشم‌انداز خود برای ساخت یک شهر هوشمند را در تورنتو، بزرگ‌ترین شهر کانادا اعمال کند.

 

تورنتو، اولین شهر هوشمند گوگل

اگر با این دید به هدف گوگل نگاه کنیم، دلیل انتخاب تورنتو کمی تغییر می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل گوگل برای انتخاب تورنتو، توانایی این شهر در توسعه‌ی زیرساخت‌هایش نیست، بلکه ناتوانی‌اش در بهره‌گیری بیشتر از آن‌ها است؛ مخصوصا ناحیه‌ی توسعه‌نیافته‌ی ساحلی این شهر. اگر تا به حال به تورنتو سفر کرده باشید، شاید حتی از وجود چنین مکانی بی‌خبر باشید؛ محله‌ای با کسب و کار انگشت‌شمار و جاذبه‌های اندک که با وجود ارتباط بین مرکز شهر و دریاچه‌ی انتاریو، افراد کمی را به سمت خود جذب می‌کند. در واقع آنجا یک محله‌ی پنج هکتاری سوت و کور است که در قلب یک کلان‌شهر در حال گسترش قرار گرفته است.

کریستوفر دی‌سوسا، رئیس دانشکده‌ی برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه رایرسون تورنتو، می‌گوید:

تورنتو تمام شرایط را برای تبدیل شدن به شهری نوآورانه‌ که گوگل به دنبال آن است دارد. این تصمیم گوگل می‌تواند جرقه‌ای برای شروع کار روی این منطقه‌ی غیرفعال و توسعه‌نیافته باشد. بیش از صد سال است که بحث و جدل در مورد این منطقه و اینکه کاربری مسکونی یا اداری داشته باشد، جریان دارد و یک شهر هوشمند می‌تواند هم اهداف کسب و کار و هم خانگی را با روشی آینده‌نگرانه و خلاق، کنار هم دنبال کند.

چشم‌انداز گوگل برای شهر هوشمندش جالب توجه است. شهری که از صفر ساخته شود، نه‌تنها از مزایای فناوری‌های جدید بهره خواهد برد؛ بلکه ظرفیت‌های بسیاری برای پایداری زیستی، افزایش سلامتی و حتی بهبود وضعیت مسکن و قدرت خرید مردم خواهد داشت. گوگل در نظر دارد اینترنت پرسرعت و وای‌فای رایگان را در سراسر شهر در دسترس قرار دهد، از ماشین‌های خودران استفاده کند و با کمک حسگرها در سطح شهر و بررسی تعامل مردم با محیط اطرافشان، همه‌چیز را از چراغ‌های خیابان و چهارراه‌ها گرفته تا شرایط آب و هوا هوشمندتر و بهینه‌تر کند.

اینترنت پرسرعت، وای‌فای رایگان سراسری، ماشین‌های خودران و حسگرهایی برای بررسی تعامل شهروندان با محیط تنها بخشی از رؤیای گوگل برای این شهر هوشمند هستند

اگر قرار باشد کسی شهر هوشمند بسازد، هیچ‌کس بهتر از گوگل نمی‌تواند این کار را انجام دهد. آن‌ها از یک موتور جستجو به جایی رسیده‌اند که مردم را در ارتباطات، جابه‌جایی و حتی شغل‌هایشان کمک می‌کنند. در یک سال گذشته گوگل فکر ساخت یک شهر هوشمند و اینکه در واقعیت به چه شکل خواهد بود، در سر می‌پرورانده است. با توجه به سرعت تسخیر دنیای آنلاین توسط آن‌ها، به‌محض اینکه چراغ سبز از دولت دریافت کنند، این شهر هوشمند به‌سرعت به واقعیت تبدیل خواهد شد؛ چرا که اجزای سازنده‌ی آن چندان دور از دسترس نیستند؛ ماشین‌های خودران در بازارها در دسترس‌اند، محله‌ها و مردم به دنبال شبکه‌ی گوگل فایبر خود هستند و آمازون هم با کار روی مغازه‌های خودکار بدون فروشنده با کمک حسگرها و داده‌ها، بخش زیادی از مسیر را هموار کرده است. گوگل فقط باید همه‌ی این‌ آیتم‌ها را کنار هم بگذارد.

غول جستجو در نظر دارد این شهر جدید را بر پایه‌ی اینترنت بسازد که در این صورت، تورنتو مکانی ایده‌آل برای شروع خواهد بود؛ چرا که این فرصت را به گوگل می‌دهد تا بدون دردسر و ایجاد مشکلات جدی، نشان دهد توانایی اجرایی کردن این پروژه را دارد. دی‌سوسا در این باره می‌گوید:

شما با این کار محل زندگی ساکنان کم‌درآمد را تغییر نمی‌دهید و کسب و کارهای پررونق را نیز جابه‌جا نمی‌کنید.

تورنتو هم‌اکنون در حال بررسی پیشنهادها برای بازسازی منطقه‌ی ساحلی است که می‌تواند به گوگل برای دستیابی به رؤیای شهر هوشمند خود از طریقی قانونی و با همکاری خود شهر کمک شایانی کند. در واقع چشم‌انداز گوگل فراتر از آجرها و خیابان‌ها یا حسگرهای دیجیتال است. گوگل امیدوار است زندگی شهری را به‌صورت کلی، ارزان و به‌صرفه‌تر کند. وقتی صحبت از موفقیت در برنامه‌ریزی‌های شهری به میان می‌آید، گوگل نمی‌توانست جایی بهتر از یک منطقه‌ی رهاشده پیدا کند که فقط چند دقیقه با فرودگاه مرکز شهر و ناحیه‌ی اداری آن فاصله دارد.

 

منبع : زومیت 

 

Image result for ‫تلگرام‬‎

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-اگر چه تولید لوازم هوشمند برقی و خانگی استفاده از آنها را تسهیل می کند، اما مهم ترین نقطه ضعف این وسایل ضرورت استفاده از انبوهی از حسگرهای مجزا برای کنترل آنهاست.

تختخواب هوشمند
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش اگنابه نقل از دیجیتال ترندز، در آینده بسیار نزدیک تمامی لوازم خانگی مورد استفاده در منازل هوشمند خواهند شد، ولی کنترل هر یک از آنها مستلزم استفاده از ابزار جانبی مجزا و غیرسازگار با یکدیگر است که ممکن است باعث سردرگمی و آزار ساکنان منازل شود.

محققان دانشگاه کارنگی ملون برای حل این مشکل یک حسگر جامع و ترکیبی طراحی کرده اند که می تواند به عنوان یک مغز متفکر مرکزی عمل کرده و تمامی لوازم خانگی برقی و هوشمند را به سادگی مدیریت و کنترل نماید.

حسگر یاد شده می تواند عملکرد تمامی لوازم هوشمند موجود در یک منزل را زیر نظر بگیرد و از این طریق عملا اصوات پخش شده در یک خانه، میزان نور و گرما، امواج الکترومغناطیسی و ... را کنترل کند.

این حسگر جامع ترکیبی خود متشکل از ۹ حسگر است که هر یک برای کنترل بخشی از لوازم خانگی و برقی هوشمند منازل قابل استفاده هستند و اگر شیر آب را باز بگذارید، یادتان برود که غذای آماده شده را از مایکروفر خارج کنید و حوله کهنه و مستعملتان را دیر عوض کنید، هشدارهای لازم را به شما می دهند.

حسگر ترکیبی یاد شده از الگوریتم هوش مصنوعی پیشرفته ای بهره می گیرد که قادر به ترکیب انبوهی از داده های دریافتی از لوازم خانگی مختلف و استفاده مناسب از آنهاست. محققان هم اکنون در تلاش برای افزایش تعداد محصولات و لوازم خانگی هوشمند سازگار با حسگر یاد شده هستند.

منبع:مهر

 

 

 

 

 

Image result for ‫تلگرام‬‎

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از رایزنی با کره جنوبی برای امکان سنجی شهرهوشمند برای شهر جدید «خوارزمی» خبر داد که قرار است در جنوب شرقی تهران احداث شود.

 

به گزارش اگنا وزارت راه و شهرسازی ایجاد سه شهر جدید تیس، کوشک و خوارزمی را در دستور کار دارد که «تیس» در کنار دریای عمان، «کوشک» در شهرستان بندرلنگه و «خوارزمی» در جنوب شرقی تهران ساخته می شوند.
شهر جدید «خوارزمی» به وسعت ۵۰۰ هکتار در اراضی جنوب شرق شهر تهران و در مجاورت شهر شریف‌آباد و با فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری از کلانشهر تهران احداث خواهد شد.
در این پیوند «سیدمحمود میریان» عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید روز سه شنبه در گفت و گویی که در پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی منتشر شد، اعلام کرد: دو شهر جدید کوشک و خوارزمی به عنوان شهرهای مدنظر در نسل نو شهرهای جدید هستند که قرار است اقدامات مطالعاتی و اجرایی آن به همراه کارشناسان آلمانی انجام شود.
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید افزود: با کره جنوبی همکاری‌هایی درخصوص مدیریت ساختمان‌ها و امکان سنجی مطالعات شهر هوشمند داشتیم که اکنون اقدام هایی در زمینه سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های شهر خوارزمی انجام داده‌ایم.
به گفته وی، توسعه مشترک تحقیقات روی تکنولوژی ساختمان‌ها نیز یکی دیگر از قراردادهای امضا شده در تفاهم‌نامه با کره جنوبی است.
میریان در ادامه افزود: سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت‌ها در سه شهر جدید گلبهار، پرند و پردیس، احداث سه بیمارستان، مجموعه ورزشی در پردیس، برنامه احداث 4 قطار شهری در شهرهای فولادشهر، بهارستان، مجلسی و پردیس با کشور ایتالیا از دیگر تفاهم نامه های شرکت عمران با بخش خصوصی محسوب می شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با همکاری کشور لوگزامبورک و تبادل دانش فنی - مهندسی در ساخت و نگهداری راه و سیستم حمل و نقل هوشمند با کشور تایلند نیز نمونه دیگری از همکاری‌ها به شمار می‌رود.
به گفته وی، شرکت عمران قصد دارد تا پایان سال 96 سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خدماتی، تجاری و مسکن با کمک بخش خصوصی را تا 10 هزار میلیارد ریال دیگر توسعه دهد.

**سرمایه گذاری 12 هزار میلیارد ریالی دولت یازدهم
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید گفت: در دولت دهم 500 میلیارد ریال قرارداد با مشارکت بخش خصوصی برای انجام پروژه های مختلف در شهرهای جدید منعقد شد که این سرمایه گذاری در دولت یازدهم به 12 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
میریان افزود: میزان سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در شهرهای جدید در سال 92 برابر 200 میلیارد ریال بود که در سال 95 به 8 هزار و 500 میلیارد ریال افزایش یافت و در چند ماه آینده به 12 هزار میلیارد ریال خواهد رسید و این نشان می دهد که عملکرد دولت یازدهم رقمی بسیار چشمگیر بوده است.
عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید بیان کرد: در این مدت تفاهم ‌نامه‌هایی را با شهرداری‌ها به امضا رساندیم تا به ازای دریافت عوارض پروانه ساختمانی از اراضی شرکت عمران به آنها پرداخت شود و تاکنون نزدیک به یک هزار و 500 میلیارد ریال تفاهم نامه در این حوزه مبادله شده است.
به گفته وی، شهرداری‌های شهرهای جدید همچنین به ازای دریافت زمین در این مناطق به عملیات آماده‌سازی شهرهای جدید در سطح کشور به شرکت عمران کمک می‌کنند.
این مقام مسئول در ادامه اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های امضا شده طی چهار سال گذشته در شهرهای جدید با مشارکت سرمایه‌گذاران را از اولویت‌های کاری سال جدید این شرکت اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در این مدت تفاهم‌نامه‌های زیادی در زمینه ساخت و ساز ساختمان‌های پایدار در این شهرها منعقد شده است.
وی، کارآمدی انرژی و استفاه بهتر از انرژی مصرفی در ساختمان‌ها، پایین آوردن کربن در شهرهای سازگار با محیط زیست و بهره‌وری از انرژی در ساخت و ساز، برنامه‌ریزی و طراحی شهر سازگار با محیط زیست، ارائه راهکارهای توسعه پایدار و استفاده از نوآوری برای ترویج بهره‌برداری از انرژی و همچنین توسعه و پیشبرد نقشه راه برای همکاری در برنامه‌ریزی و توسعه نسل دوم شهرهای ایران با کشور آلمان از جمله این فعالیت ها اعلام کرد.

 

منبع:ایرنا

نتیجه تصویری برای تلگرام

 

728 x 90