728 x 90

آخرین مطالب اخبار

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا- اولین دانش آموخته رشته مهندسی ساختمان های هوشمند در کشورمان با اشاره به کاهش تولید گازهای گلخانه ای در این ساختمان ها گفت: هوشمندسازی بناها مصرف انرژی را بین 20 تا 30 درصد کم می کند.

سمانه کاظمی روز جمعه در تعریف ساختمان هوشمند به خبرنگار علمی اگنا گفت: اصولا ساختمان قسمت های مختلفی از جمله سازه، مصالح، تجهیزات و تاسیسات گوناگون دارد. 
وی افزود: اما یک ساختمان زمانی هوشمند است که سیستم های مختلف آن بتوانند اطلاعات و داده های محیطی را دریافت کرده و بر اساس فرایند تجزیه و تحلیل در برابر این محرک ها پاسخی مناسب دهند. این محرک ها می توانند تغییر دما، تغییر نور، حضور یا نبود افراد، وقوع زمین لرزه، حریق و غیره باشند.
کاظمی در مورد رشته مهندسی ساختمان های هوشمند که سال 94 در دانشگاه تربیت مدرس مصوب شد، توضیح داد: این رشته با توجه به اهمیت هوشمندسازی و کاربردی کردن فناوری های هوشمند در صنعت ساختمان به عنوان گسترده ترین صنعت کشور همچنین برای به کار بستن فناوری های نوین سایر علوم مهندسی در مهندسی عمران تاسیس شده است.
وی در مورد میزان گسترش ساختمان های هوشمند در کشور گفت: سازه های هوشمند در موارد خاصی نظیر برخی بیمارستان ها یا پل ها و غیره اجرا شده اند و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان نیز در برخی ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و غیره به کار رفته و به طور کلی استفاده از فناوری های هوشمند در کشور رو به گسترش است. 
کاظمی در مورد پایان نامه خود با موضوع ارزیابی فنی و اقتصادی ساختمان های هوشمند توضیح داد: در این پژوهش به بررسی تاثیر هوشمندسازی و عایق سازی در ساختمان ها از نظر کاهش مصرف انرژی پرداخته شده، همچنین تحلیل اقتصادی گزینه های مختلف در این مورد نیز انجام شده است.

***کاهش 20 درصدی مصرف انرژی در ساختمان ها هوشمند

کاظمی افزود: از آنجا که حدود 40درصد از تقاضای انرژی در ساختمان های مسکونی است، ارائه گزینه هایی برای کاهش انرژی مصرفی این ساختمان ها اهمیت دارد و تصمیم گیری در مورد به کارگیری فناوری های جدید با تحلیل های اقتصادی ممکن است که در این پژوهش به این موضوع پرداخته شده است.
این دانش آموخته رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی با اشاره به ماهیت بین رشته ای این پژوهش افزود: استفاده از این فناوری ها علاوه بر کاهش مصرف انرژی باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای نظیر کربن دی اکسید خواهد شد که در اثر استفاده از سوخت های فسیلی ایجاد می شوند.
وی در پاسخ به این سوال که علت استفاده نکردن عمومی از این سیستم ها چیست، گفت: علت اصلی عمومی نشدن این سیستم ها نبود الزامات قانونی در این زمینه و افزایش هزینه اولیه پروژه های ساختمانی در صورت استفاده از آن هاست و این مسائل موجب محدود شدن کاربرد این سیستم ها به رغم وجود مزایایی نظیر کاهش مصرف انرژی، افزایش آسایش و امنیت و کاهش هزینه ها در طول عمر ساختمان می شود. اما باید در نظر داشت این هزینه اولیه در درازمدت و در سطح کلان کشور توجیه اقتصادی خواهد داشت.
کاظمی با اشاره به صرفه جویی در انرژی ناشی از هوشمندسازی ساختمان ها به میزان حداقل 20-30 درصد با توجه به شرایط مختلف تاکید کرد: هوشمندسازی و عایق سازی در همه ساختمان های اداری، مسکونی و غیره تاثیرگذار است ولی از آنجا که ساختمان های اداری برنامه های مشخص تر، مصرف بیشتر و ساکنان افرون تر دارند در اولویت اجرایی قرار می گیرند.
سمانه کاظمی به عنوان نخستین دانش آموخته رشته مهندسی ساختمان های هوشمند، هفته گذشته از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با موضوع ارزیابی فنی و اقتصادی ساختمان های هوشمند از جنبه های مصالح و سیستم مدیریت ساختمان با رویکرد کاهش مصرف انرژی با راهنمایی دکتر فرهاد دانشجو و دکتر محسنعلی شایانفر دفاع کرد. 

 

منبع: ایرنا 

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری از تاسیس شهر هوشمند در استان بوشهر خبر داد.

 

شهر هوشمند

به گزارشاگنا، مصطفی کاظمی در  خصوص تاسیس شهر هوشمند در بوشهر گفت: در راستای توسعه مناطق ویژه علم، فناوری و نوآوری و بر اساس ارزیابی هایی  که از پنج منطقه ویژه منتخب دارای مجوز توسط شورای عالی عتف صورت پذیرفته است ،شهر بوشهر به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی اجرای پروژه شهر هوشمند است.

 کاظمی در خصوص اهمیت انتخاب شهر بوشهر گفت: شهر بوشهر دارای پتانسیل های ذاتی متعددی است که هریک به تنهایی می توانند فرصت های منحصر به فردی را برای توسعه فناوری در سطح ملی و منطقه ای ایجاد کند.

وی ضمن اشاره به ویژگیهای استان بوشهر افزود: علاوه بر وجود ذخایر عظیم نفت و گاز،صنایع پتروشیمی، صنعت انرژی هسته ای،صنعت سیمان، صنعت شناورسازی،صنایع تجهیزات و تاسیسات دریایی و سکوها ی نفت و گاز و صنایع شیلات،منطقه ویژه اقتصادی تجاری و صنعتی بوشهر این استان دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که با اهتمام استاندار محترم استان جناب اقای دکتر سالاری در دست توسعه و بهره برداری کارامد است و همین امر امکان اجرایی کردن مولفه های شهر هوشمند در منطقه الگوی شهر بوشهر را میسر می سازد.

به گفته وی، همچنین نرخ رشد بالای بهره گیری از فناوری اطلاعات توسط مردم بوشهر در جهت تسریع این پروژه بسیار حائز اهمیت است.

معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی عتف در ادامه ضمن بیان اهمیت و اهداف  ایجاد شهر هوشمند افزود: بهبود کیفیت زندگی با استفاده از اطلاعات و فناوری شهری و بهبود کارایی خدمات و برآوردن نیازهای ساکنان؛امکان تعامل مستقیم با جامعه و زیر ساخت شهر و نظارت بر اساس فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقا کیفیت، عملکرد و تعامل خدمات شهری، کاهش هزینه ها، مصرف بهینه منابع و بهبودتعاملات بین شهروندان و دولت از مزایای این اقدام می شود. 

وی بهبود جریان مدیریت شهر و فراهم آوری امکان پاسخ لحظه ای را از اهداف اصلی ایجاد شهر هوشمند دانست. الگوی شهر هوشمند در بافت تاریخی شهر بوشهر بصورت آزمایشی اجرایی خواهد شد.

 

منبع: مهر 

 

 


Image result for ‫تلگرام‬‎

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-اگر چه تولید لوازم هوشمند برقی و خانگی استفاده از آنها را تسهیل می کند، اما مهم ترین نقطه ضعف این وسایل ضرورت استفاده از انبوهی از حسگرهای مجزا برای کنترل آنهاست.

تختخواب هوشمند
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش اگنابه نقل از دیجیتال ترندز، در آینده بسیار نزدیک تمامی لوازم خانگی مورد استفاده در منازل هوشمند خواهند شد، ولی کنترل هر یک از آنها مستلزم استفاده از ابزار جانبی مجزا و غیرسازگار با یکدیگر است که ممکن است باعث سردرگمی و آزار ساکنان منازل شود.

محققان دانشگاه کارنگی ملون برای حل این مشکل یک حسگر جامع و ترکیبی طراحی کرده اند که می تواند به عنوان یک مغز متفکر مرکزی عمل کرده و تمامی لوازم خانگی برقی و هوشمند را به سادگی مدیریت و کنترل نماید.

حسگر یاد شده می تواند عملکرد تمامی لوازم هوشمند موجود در یک منزل را زیر نظر بگیرد و از این طریق عملا اصوات پخش شده در یک خانه، میزان نور و گرما، امواج الکترومغناطیسی و ... را کنترل کند.

این حسگر جامع ترکیبی خود متشکل از ۹ حسگر است که هر یک برای کنترل بخشی از لوازم خانگی و برقی هوشمند منازل قابل استفاده هستند و اگر شیر آب را باز بگذارید، یادتان برود که غذای آماده شده را از مایکروفر خارج کنید و حوله کهنه و مستعملتان را دیر عوض کنید، هشدارهای لازم را به شما می دهند.

حسگر ترکیبی یاد شده از الگوریتم هوش مصنوعی پیشرفته ای بهره می گیرد که قادر به ترکیب انبوهی از داده های دریافتی از لوازم خانگی مختلف و استفاده مناسب از آنهاست. محققان هم اکنون در تلاش برای افزایش تعداد محصولات و لوازم خانگی هوشمند سازگار با حسگر یاد شده هستند.

منبع:مهر

 

 

 

 

 

Image result for ‫تلگرام‬‎

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

اگنا - یک کارشناس حوزه آی‌تی، مهم ترین مسائل را در ارتباط با بانکداری الکترونیکی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی مساله احراز هویت و ایجاد اعتماد دانست و بر ایجاد اعتماد در این حوزه توسط بانک‌ها، دولت و فعالان اقتصادی تاکید کرد.

بانکداری الکترونیکی

به گزارش اگنا، حجت‌الله مدیریان در گفت‌وگو با ایسنا، با زیربنایی توصیف کردن توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی برای توسعه بانکداری الکترونیکی، گفت: توسعه بانکداری مستلزم حرکت به سمت استفاده از شیوه‌های نوین فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری الکترونیکی است. بانکداری امروز به سمت استفاده از سیستم های توزیعی به جای سیستم‌های متمرکز رفته است.

او ادامه داد: استفاده ترکیبی از تکنولوژی های جدید مثل blockchain می‌تواند بانکداری را به صورت کسب و کار فراگیر و همگانی تبدیل کرده و انقلابی عظیم در خرید و فروش سهام ایجاد کند و آن را به کاری ساده برای همه تبدیل کند. این تکنولوژی نه تنها توانایی‌های موسسات بزرگ را سرعت می‌بخشد و ساده می‌کند بلکه بسیاری از مهم‌ترین قابلیت‌های آن را در اختیار بنگاه‌های تجاری کوچک و مستقل نیز قرار می‌دهد.

وی در توضیح نحوه‌ی اطمینان‌یابی از هویت کاربران از طریق سیستم‌های توزیعی، ادامه داد: در شکل سنتی، احراز هویت افراد از طریق ارائه ی مشخصات کارت‌های شناسایی آنها صورت می‌گرفت، اما در سیستم‌های توزیعی، اطلاعات شماره حساب افراد به شماره ملی و شناسنامه افراد متصل می‌شود، همچنین سابقه تراکنش های مالی و سایر فعالیتهای تراکنشی فرد به یکدیگر متصل خواهند شد. از بررسی تناسب رفتار بانکی افراد با رفتارهای پیشین یک الگویی به دست می‌آید که در صورت نقض آن، سیستم به صورت هوشمند  متوجه اختلال در الگوی کاربر و احتمال هک شدن آن می‌شود و اقدامات امنیتی لازم را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: در واقع  blockchain  یک بستر توزیع تراکنش است که در آن هر تراکنش به دیگر تراکنش های اطراف آن از طریق رمزگذاری متصل است. برای هک کردن آن، شما باید تمام تراکنش های وابسته به آن و تمام تراکنش های رونوشت شده را هک کنید و این غیر ممکن است.

این کارشناس مهم‌ترین مسائل را در ارتباط با بانکداری الکترونیکی و توسعه کسب و کارهای اینترنتی مساله احراز هویت و ایجاد اعتماد دانست و گفت: در صورت حل مساله احراز هویت می‌توان به رفع آسیب‌های این حوزه و در نهایت رونق کسب و کارهای اینترنتی در کشور امیدوار بود. در فضای سنتی نقش بانکها و دولتها و سایر کارگزاران ایجاد اعتماد برای استفاده از امکانات و مناسبات موجود است و جامعه اطلاعاتی این ایجاد اعتماد را علاوه بر کارگزاران فوق، همگانی می‌کند یعنی با تکنولوژی جدید Blockchain  ما به نقطه ای میرسیم که "وال استریت ژورنال" آن را "دموکراسی اعتماد" می‌خواند که تا این دموکراسی ایجاد نشود، کسب‌وکارهای مالی و اینترنتی رونق نخواهند یافت.

مدیریان با نام بردن از تحریم‌ها و اثرات مخرب به جا مانده از آن به عنوان عاملی مهم در ایجاد محدودیت در توسعه بانکداری الکترونیکی و کسب و کارهای اینترنتی، بیان کرد: برای توسعه بانکداری الکترونیکی باید به سیستم‌های بین‌المللی متصل شد، چرا که سیستم بانکداری در دنیا یکسری استانداردها و تکنولوژی‌هایی دارد که باعث رشد و رونق بانکداری الکترونیک در کشور می شود. تحریم‌ها در سال‌های اخیر موجب ایجاد وضعیت جزیره‌ای در کشور شد که این حالت اجازه ارتباط سالم و مطمئن با بانکداری جهانی را از فعالان این حوزه سلب کرده و رفع آن یک شبه امکان پذیر نیست و نیاز به زمان، برنامه و همت ملی و نیز ارتباطات سالم بین المللی دارد.

این کارشناس در ادامه رونق بانکداری الکترونیکی را موجب توسعه کسب و کارهای اینترنتی عنوان کرد و گفت: طبق برآوردهای بانک جهانی و آنکتاد، توسعه کسب و کارهای اینترنتی موجب اشتغالزایی و کاهش فقر در کشور می‌شود به این طریق که هر شهروند می‌تواند با کسب آموزش‌های لازم در این حوزه ظرفیت‌هایی را برای فعالیت مالی کسب کند و نسبت به افزایش درآمد خود اقدام کنند.

وی افزود: در دنیای جدید و با بروز فناوری‌های پیشرفته بسیاری از کسب و کارهای سنتی از بین رفته و به دنیای مجازی منتقل شده‌اند. زیرساخت‌های ارتباطی ایجاد شده در کشور برای کسب و کارهای اینترنتی فراهم شده، اما هنوز به لحاظ قانون گذاری و مجوزدهی در کشور محدودیت‌هایی برای این نوع از کسب و کارها وجود دارد.

مدیریان در پایان حلقه گمشده رشد کسب و کارهای اینترنتی در کشور را در حوزه قانونی و مقرراتی جست و جو و اظهار کرد: اگر یک شرکت نو پا تصمیم بگیرد که این حوزه فعالیتی را آغاز کند با انواع و اقسام محدودیت‌های مالیاتی، مجوزی و رابطه‌های مسموم اداری درگیر می‌شود که در نهایت اجازه رشد و فعالیت را نخواهد یافت. مقررات حوزه مسائل آی تی باید به روز و متناسب با اقتضای فضای نوآورانه این حوزه باشد. کاهش مقررات بخصوص در حوزه بیمه و مالیات و تسهیل کردن فضای کسب و کار ضروری و حیاتی است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اگنا-گوگل در نظر دارد چشم‌انداز خود برای ساخت یک شهر هوشمند را در تورنتو، بزرگ‌ترین شهر کانادا اعمال کند.

 

تورنتو، اولین شهر هوشمند گوگل

اگر با این دید به هدف گوگل نگاه کنیم، دلیل انتخاب تورنتو کمی تغییر می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل گوگل برای انتخاب تورنتو، توانایی این شهر در توسعه‌ی زیرساخت‌هایش نیست، بلکه ناتوانی‌اش در بهره‌گیری بیشتر از آن‌ها است؛ مخصوصا ناحیه‌ی توسعه‌نیافته‌ی ساحلی این شهر. اگر تا به حال به تورنتو سفر کرده باشید، شاید حتی از وجود چنین مکانی بی‌خبر باشید؛ محله‌ای با کسب و کار انگشت‌شمار و جاذبه‌های اندک که با وجود ارتباط بین مرکز شهر و دریاچه‌ی انتاریو، افراد کمی را به سمت خود جذب می‌کند. در واقع آنجا یک محله‌ی پنج هکتاری سوت و کور است که در قلب یک کلان‌شهر در حال گسترش قرار گرفته است.

کریستوفر دی‌سوسا، رئیس دانشکده‌ی برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه رایرسون تورنتو، می‌گوید:

تورنتو تمام شرایط را برای تبدیل شدن به شهری نوآورانه‌ که گوگل به دنبال آن است دارد. این تصمیم گوگل می‌تواند جرقه‌ای برای شروع کار روی این منطقه‌ی غیرفعال و توسعه‌نیافته باشد. بیش از صد سال است که بحث و جدل در مورد این منطقه و اینکه کاربری مسکونی یا اداری داشته باشد، جریان دارد و یک شهر هوشمند می‌تواند هم اهداف کسب و کار و هم خانگی را با روشی آینده‌نگرانه و خلاق، کنار هم دنبال کند.

چشم‌انداز گوگل برای شهر هوشمندش جالب توجه است. شهری که از صفر ساخته شود، نه‌تنها از مزایای فناوری‌های جدید بهره خواهد برد؛ بلکه ظرفیت‌های بسیاری برای پایداری زیستی، افزایش سلامتی و حتی بهبود وضعیت مسکن و قدرت خرید مردم خواهد داشت. گوگل در نظر دارد اینترنت پرسرعت و وای‌فای رایگان را در سراسر شهر در دسترس قرار دهد، از ماشین‌های خودران استفاده کند و با کمک حسگرها در سطح شهر و بررسی تعامل مردم با محیط اطرافشان، همه‌چیز را از چراغ‌های خیابان و چهارراه‌ها گرفته تا شرایط آب و هوا هوشمندتر و بهینه‌تر کند.

اینترنت پرسرعت، وای‌فای رایگان سراسری، ماشین‌های خودران و حسگرهایی برای بررسی تعامل شهروندان با محیط تنها بخشی از رؤیای گوگل برای این شهر هوشمند هستند

اگر قرار باشد کسی شهر هوشمند بسازد، هیچ‌کس بهتر از گوگل نمی‌تواند این کار را انجام دهد. آن‌ها از یک موتور جستجو به جایی رسیده‌اند که مردم را در ارتباطات، جابه‌جایی و حتی شغل‌هایشان کمک می‌کنند. در یک سال گذشته گوگل فکر ساخت یک شهر هوشمند و اینکه در واقعیت به چه شکل خواهد بود، در سر می‌پرورانده است. با توجه به سرعت تسخیر دنیای آنلاین توسط آن‌ها، به‌محض اینکه چراغ سبز از دولت دریافت کنند، این شهر هوشمند به‌سرعت به واقعیت تبدیل خواهد شد؛ چرا که اجزای سازنده‌ی آن چندان دور از دسترس نیستند؛ ماشین‌های خودران در بازارها در دسترس‌اند، محله‌ها و مردم به دنبال شبکه‌ی گوگل فایبر خود هستند و آمازون هم با کار روی مغازه‌های خودکار بدون فروشنده با کمک حسگرها و داده‌ها، بخش زیادی از مسیر را هموار کرده است. گوگل فقط باید همه‌ی این‌ آیتم‌ها را کنار هم بگذارد.

غول جستجو در نظر دارد این شهر جدید را بر پایه‌ی اینترنت بسازد که در این صورت، تورنتو مکانی ایده‌آل برای شروع خواهد بود؛ چرا که این فرصت را به گوگل می‌دهد تا بدون دردسر و ایجاد مشکلات جدی، نشان دهد توانایی اجرایی کردن این پروژه را دارد. دی‌سوسا در این باره می‌گوید:

شما با این کار محل زندگی ساکنان کم‌درآمد را تغییر نمی‌دهید و کسب و کارهای پررونق را نیز جابه‌جا نمی‌کنید.

تورنتو هم‌اکنون در حال بررسی پیشنهادها برای بازسازی منطقه‌ی ساحلی است که می‌تواند به گوگل برای دستیابی به رؤیای شهر هوشمند خود از طریقی قانونی و با همکاری خود شهر کمک شایانی کند. در واقع چشم‌انداز گوگل فراتر از آجرها و خیابان‌ها یا حسگرهای دیجیتال است. گوگل امیدوار است زندگی شهری را به‌صورت کلی، ارزان و به‌صرفه‌تر کند. وقتی صحبت از موفقیت در برنامه‌ریزی‌های شهری به میان می‌آید، گوگل نمی‌توانست جایی بهتر از یک منطقه‌ی رهاشده پیدا کند که فقط چند دقیقه با فرودگاه مرکز شهر و ناحیه‌ی اداری آن فاصله دارد.

 

منبع : زومیت 

 

Image result for ‫تلگرام‬‎

728 x 90