دسته‌بندی نشده

Windows Server 2012 به بازار عرضه شد

سرور جدید 2012شرکت مایکروسافت سیستم عامل جدید سرور Windows Server 2012 را روانه بازار کرد تا پس از سالها انتظار، تحول بزرگی را در این سیستم عامل شاهد باشیم.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، شرکت مایکروسافت به قول خود عمل کرده و سیستم عاملی را عرضه نموده که به طور کامل از خط فرمان (Command Line) قابل مدیریت است. سیستم عاملی که از راه دور می توان آنرا کنترل کرد و برای مراکز داده ها، ایده آل ترین سیستم عامل خواهد بود. امکانات به کار رفته در سیستم عامل Server 2012، مدیریت ۱۰۰سرور را به آسانی مدیریت یک سرور می کند.

شرکت مایکروسافت تاکید و امید زیادی برای سیستم عامل جدید Windows Server 2012 در دنیای مجازی دارد. اکنون فناوری Hyper-V مایکروسافت می تواند تا ۶۴ پردازنده مجازی و یک ترابایت (TB) از حافظه را پشتیبانی کند. پیشرفت چشمگیری در مقایسه با محدودیت قدیمی ۴ پردازنده با ۶۴ گیگا بایت حافظه.

بدین منظور پودمان SMB یا Server Message Black هم بهینه سازی شده تا انتقال داده ها را با سرعت بیشتری انجام دهد. همچنین بخش Server Manager نیز به روز شده تا بتواند چندین سرور را به طور همزمان سرویس دهد.

ولی شاید مهمترین اتفاقی که در سیستم عامل جدید Server 2012 رخ داده، امکان کنترل و مدیریت کامل سیستم از طریق خط فرمان است. با استفاده از قابلیت PowerShell که حدود شش سال پیش برای اولین بار در سیستم عامل Windows گنجانده شد و اکنون امکانات فراوانی به آن افزوده شده، می توان این سیستم را به طور کامل از خط فرمان مدیریت کرد و لذا کنترل سیستم از راه دور واقعاً امکان پدیز خواهد بود.

البته رابطه گرافیکی (GUI) همچنان در دسترس و قابل استفاده خواهد بود. ولی استفاده از صفحه رابط گرافیکی برای مدیریت سرور، بدین معنی است که مدیر شبکه همچنان با سرور فیزیکی در تماس است. برای تامین نیازهای امروزی، لازم است سرورها را مانند سرورهای مستقر در مراکز داده مدیریت کرد.

به عنوان مثال، اگر قرار است مدیر شبکه دستوری (مانند تهیه بایگانی) را به طور مستمر بر روی سرور اجرا کند، هر دفعه باید با کلیک کردن بر روی گزینه هایی در صفحه رابط گرافیکی، این دستور را انجام دهد. ولی در محیط خط فرمان می تواند این دستور را یکبار به صورت یک برنامه (Script) در PowerShell بنویسید تا تمام مراحل فرمان به طور خودکار صورت گیرد. این برنامه را می توان بر روی صدها سرور اجرا و تکرار کرد. البته یادگیری برنامه نویسی در PowerShell یکی از الزامات این کار خواهد بود ولی یقیناً به زحمتش می ارزد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا