استفاده از مانیتورهای فوق‌گسترده و پهن پیکر به دلیل افزایش کیفیت تصویر، توسعه پیدا کرده و اکنون، غیر از ادارات و کاربردهای سازمانی، به خانه‌ها نیز رسیده است. کاربردهای تصویری مانند مشاهده فیلم و اجرای بازی‌ در این صفحه نمایش‌ها با لذت بیشتری همراه است؛ ضمن اینکه چند وظیفگی (مالتی‌تسکینگ) یا اجرای هم‌زمان چندین برنامه نیز در این مانیتورها محدودیت کمتری دارد. مهم‌ترین مانع در توسعه این صفحه نمایش‌ها وضوح تصویر بود که این محدودیت نیز با ورود کیفیت تصویر UHD و 4K برطرف شده و این مانیتورها می‌توانند کیفیت تصویر مناسبی ارایه کنند. MX229Q ایسوس یکی از مانیتورهای فوق‌گسترده است که در سایز 29 اینچ با نسبت تصویر 21:9 تولید شده است. این مانیتور از یک پنل AH-IPS استفاده می‌کند و وضوح تصویر آن به 1080×2560 پیکسل می‌رسد. در این مطلب ویژگی‌های این مدل پهن پیکر را مرور می‌کنیم و با نقاط قوت و ضعف آن آشنا می‌شویم.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,

طراحی
سری MX مانیتورهای ایسوس دارای ویژگی‌های متفاوتی در بخش طراحی هستند. این مدل‌ها که تحت گروهی با نام فوق‌باریک تولید می‌شوند، ضخامت زیادی ندارند و در آنها از فریم‌های بسیار باریک استفاده می‌شود. مانیتور MX229Q ایسوس نیز به صورت Frameless طراحی شده و قاب اطراف پنل تنها هشت دهم میلی‌متر ضخامت دارد. قطر دستگاه نیز 16/4میلی‌متر در باریک‌ترین قسمت است. این مانیتور جایزه Good Design سال 2012 را به دست آورده و در نمایشگاه CES امسال نیز در گروه نوآوری در بخش مانیتور مورد قدردانی قرار گرفت. بنابراین می‌توان ویژگی‌های ظاهری این مدل را برخلاف فلسفه طراحی آن، که براساس سادگی است کاملا برجسته عنوان کرد. ایسوس در طراحی این مدل از ساعت آفتابی الهام گرفته که در آن یک تیغه روی صفحه دایره‌ای قرار گرفته و براساس سایه آن، زمان مشخص می‌شود.  در پایین پنل می‌توان یک نوار نقره‌ای را مشاهده کرد که از جنس آلیاژهای آلومینیومی ساخته شده و کلیدهای لمسی کنترل تصویر به صورت پنهان روی آن قرار گرفته است. پنل روی یک پایه ثابت نصب می‌شود که فرم دایره‌ای دارد و درواقع مفهوم ساعت آفتابی در طراحی این مدل به همین بخش اشاره دارد. پایه به صورت منحنی روی قسمت دایره‌ای نصب شده است و نمایشگر در مرکز ثقل این دایره قرار می‌گیرد. نکته دیگر اینکه پنل توانایی تغییر زاویه در محور عمودی را دارد و می‌توان موقعیت صفحه نمایش را از منفی پنج درجه تا 20 درجه جابه‌جا کرد. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که زاویه دید کاربر نسبت به پنل مستقیم نباشد و از بالا یا پایین به مانیتور نگاه کند. در قسمت پشت پنل در بالای محل اتصال پایه به بدنه، پورت‌های ورودی و خروجی قرار گرفته‌اند و این قسمت به رنگ مشکی طراحی شده است.

کیفیت تصویر
کیفیت تصویر در این مدل مهم‌ترین مزیت آن نسبت به نمایشگرهای مشابه است. این مانیتور از یک پنل 29 اینچی با نسبت تصویر 21:9 استفاده می‌کند و میزان کنتراست آن 80.000.000:1 است. روشنایی این مدل 300 لوکس محاسبه شده که می‌توان گفت از این نظر برتری قابل توجهی نسبت به سایر مدل‌ها ندارد، اما رنگ‌ها در آن کاملا درخشان و زنده است که این موضوع را می‌توان به استفاده از یک پنل AH-IPS نسبت داد. این فناوری علاوه بر افزایش عمق رنگ‌ها، میزان زاویه دید را افزایش می‌دهد و به همین دلیل می‌‌توان از زاویه 178 درجه به این پنل نگاه کرد.  استفاده از  نسبت تصویر 21:9 مزیت‌های زیادی برای این مدل به همراه داشته که از میان آنها می‌توان به بهره‌مندی از فضای موثر صفحه‌نمایش اشاره کرد. با کمک این نسبت تصویر امکان استفاده از چندین پنجره در کنار یکدیگر وجود دارد و از تمام فضای صفحه نمایش استفاده می‌شود. این ویژگی برای کاربردهای اداری و دفتری اهمیت زیادی دارد و دیگری نیازی به استفاده از چندین مانیتور در کنار یکدیگر نیست.  زمان پاسخگویی این مانیتور معادل پنج میلی‌ثانیه محاسبه شده است که این ویژگی را هم می‌توان مشابه با سایر مدل‌ها نامید و از این نظر برتری خاصی در MX229Q مشاهده نمی‌شود. زمان پاسخگویی به مدت زمان تغییر وضعیت یک پیکسل برای نمایش رنگ خاکستری و بازگشت به موقعیت اولیه آن گفته می‌شود و هرچقدر این زمان سریع‌تر باشد پنل سرعت بیشتری در نمایش تصاویر دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که درک زمان پاسخگویی کمتر از شش میلی‌ثانیه عملا برای چشم امکان‌پذیر نیست و سرعت‌های پایین‌تر با اینکه نشان‌دهنده برتری یک مدل نسبت به مدل‌های دیگر هستند اما تاثیر محسوسی در کیفیت نمایش ندارند.  برای روشنایی پس‌زمینه این مانیتور از منبع نوری LED استفاده شده است و یکی از دلایلی که باعث می‌شود کنتراست داینامیک پنل تا رقم عجیب 80 میلیون به یک افزایش پیدا کند استفاده از همین منبع نوری LED است. کنتراست به اختلاف روشنایی میان تاریک‌ترین و روشن‌ترین پیکسل در یک صفحه نمایش گفته می‌شود و درواقع خلوص دو سطح سیاه و سفید را نشان می‌دهد. این منبع نوری باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود که این موضوع دو مزیت عمده را برای MX229Q به همراه داشته است. اول اینکه به دلیل مصرف بهینه انرژی موفق به دریافت گواهی Energy Star شده است و دوم اینکه حین مشاهده تصاویر حرارت کمتری تولید می‌شود و دوام پنل برای مدت زمان طولانی حفظ خواهد شد.  پنل‌های AH-IPS در سال 2011 معرفی شدند و نسبت به نسخه‌های پیشین پیشرفت‌های زیادی داشتند. در این پنل‌ها زاویه دید به طور قابل توجهی توسعه پیدا کرده به طوریکه با افزایش زاویه، رنگ‌ها همچنان کیفیت خود را حفظ می‌کنند و از میزان درخشندگی آنها کاسته نمی‌شود علاوه بر این در پنل‌های AH-IPS مواردی مثل دقت‌ رنگ‌ها، وضوح تصویر، تعداد نقطه در یک اینچ مربع و میزان روشنایی نسبت به انرژی مصرفی بهبود پیدا کرده است.

نسبت تصویر 21:9
نسبت تصویر به نسبت طول و عرض مانیتور گفته می‌شود و نشان می‌دهد کشیدگی و ارتفاع یک تصویر چگونه است. در سال‌های اخیر نسبت‌های مختلفی برای مانیتورها مطرح شده است که دلیل آن را می‌توان در کاربردهای مختلف اداری و سرگرمی مثل کار با اسناد متنی، نمایش فیلم و استفاده هم‌زمان از چندین برنامه جست‌وجو کرد. مانیتورها در گذشته دارای نسبت تصویر 4:3 بودند و با ورود نمایشگرهای Wide با وضوح Full HD جای خود را به نسبت‌های 16:9 و 16:10 دادند. این نسبت اکنون به 21:9 افزایش پیدا کرده است که معادل دو مانیتور 17 اینچ کامل در کنار یکدیگر است. در نتیجه به جای استفاده از دو مانیتور استاندارد معمولی می‌توان یک مدل فوق‌گسترده (Ultra Wide) را جایگزین کرد بدون اینکه قاب اطراف پنل در مشاهده تصاویر مزاحمت ایجاد کند. این ویژگی مزیت‌های دیگری را هم به همراه دارد از جمله اینکه به دلیل استانداردهای تصویری در تولید محتوا، هنگام مشاهده فیلم در بالا و پایین تصویر نوارهای سیاه رنگ دیده نمی‌شود و بازی‌ها نیز در یک صفحه عریض با کادر سینمایی اجرا می شوند.  شرکت AMD از دو سال پیش قابلیتی به نام آی‌فینیتی روی کارت‌های خود اضافه کرد که توسط آن می‌توان چندین مانیتور را در کنار یکدیگر قرار داد و یک تصویر یکپارچه ایجاد کرد. این ویژگی اگرچه در میان گیمرهای حرفه‌ای چندان جدی گرفته نشد ولی سازندگان بازی‌ها توجه زیادی روی نمایشگرهای گسترده نشان دادند و بسیاری از بازی‌های امروزی قابلیت پشتیبانی از وضوح تصویر 1080×2560 پیکسل را دارند.  برای بهره‌مندی از امتیازات یک مانیتور فوق‌گسترده ایسوس برنامه اختصاصی خود به نام MultiFrame را به همراه این مدل عرضه کرده است که از طریق آن می‌توان پنجره‌ها را مدیریت کرد و آنها را کنار یکدیگر قرار داد. البته ایسوس در این مدل از موبایل‌های خود نیز پشتیبانی می‌کند و امکان انتقال تصاویر از صفحه موبایل به مانیتور وجود دارد ضمن اینکه در این حالت موبایل به صورت خودکار شارژ می‌شود.

پورت‌ها
امکانات ارتباطی این مدل شامل انواع کانکتورهای تصویری می‌شود و می‌توان آنها را در قسمت پشت پنل مشاهده کرد. یک درگاه DisplayPort نسخه 1/2، یک درگاه Dual-link DVI و پورت دوگانه HDMI/MHL از امکانات این بخش هستند. علاوه بر این ورودی صوتی رایانه از طریق یک جک 3/5 میلی‌متری و خروجی هدست نیز در این بخش دیده می‌شوند. در این مانیتور از کانکتور تصویری VGA استفاده نشده است؛ زیرا این پورت در ابزارهای تصویری جدید کمتر استفاده می‌شود. ضمن اینکه سال‌ها از معرفی درگاه VGA یا D-Sub می‌گذرد و پهنای باند این مدل برای اغلب کاربردهای امروزی کافی نیست. از طریق پورت‌های موجود در این مدل می‌توانید خروجی پخش‌کننده‌های تصویری، کنسول‌های بازی، دوربین‌های فیلمبرداری و رایانه را به مانیتور متصل کنید.

امکانات صوتی
در مانیتورهای سری mx توجه زیادی به ویژگی‌های صوتی شده است از جمله اینکه قطر اسپیکرها تا 32 میلی‌متر افزایش پیدا کرده‌اند. البته این موضوع تنها اهمیت خروجی صوتی را نشان می‌دهد در حالی که توسعه زیادی در بخش‌های داخلی انجام گرفته است. در این مانیتور از فناوری سونیک‌مستر ایسوس پشتیبانی می‌شود که به همراه دو اسپیکر سه وات استفاده شده‌اند. پردازش صوتی سونیک‌مستر این مانیتور در ترکیب با تکنولوژی ICEpower شرکت Bang&Olufsen و با بهره‌گیری از تراشه MobileSound3 طراحی شده است. این شیوه پردازش در ترکیب با فناوری‌های اختصاصی ایسوس باعث افزایش محدوده پوشش صوتی می‌شود ضمن اینکه صدایی رسا و شفاف را ارایه می‌کند.

نتیجه
نمایشگر 29 اینچ ایسوس با نام MX229Q یک مدل بی‌نقص است. تصویر بزرگ، کیفیت عالی، طراحی بی‌نظیر و صدای فوق‌العاده از ویژگی‌های اصلی این مدل هستند و مشاهده تصویر در یک مدل 29 اینچی با پنل AH-IPS تجربه‌ای لذت‌بخش است. ویژگی‌های فنی این مدل در مقایسه با رقبا، فرصت نقد زیادی نمی‌گذارد و به همین دلیل می‌توان به راحتی آن را توصیه کرد. اما در خرید این محصولات یک نکته بدیهی ولی کاملا موثر وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. با توجه به زمان ورود این مدل و نوسانات بازار نمی‌توان یک قیمت مشخص برای MX229Q اعلام کرد؛ اما قطعا قیمت این مدل کمتر از دو میلیون تومان نیست. این مساله باعث می‌شود گروه اندکی از طرفداران نمایشگرهای فوق گسترده توانایی خرید این مدل را داشته باشند. اگر قادر به صرف چنین هزینه‌ای هستید MX229Q یک انتخاب عالی است در غیر این صورت می‌توانید مشخصات آن را به عنوان معیاری از یک مدل حرفه‌ای در نظر بگیرید و با توجه به این ویژگی‌ها انتخاب‌های دیگر خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *