گروه تله کام دولتی روسیه قصد دارد یک موتور جستجوی اینترنتی راه اندازی کرده و آن را همنام ماهواره اسپوتنیک روسیه نامگذاری کند، این درحالی است که تحلیلگران اظهار داشتند هدف دولت از این اقدام ورود به بازار پررقابت این عرصه در روسیه است.
به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,
دولت روسیه با اقدامی که در نهایت به کنترل بیشتر روی اینترنت منتهی می شود یک موتور جستجوی جدید با نام ” www.sputnik.ru ” راه اندازی می کند.

راه اندازی این موتور جستجوی دولتی آن را در مقابل موتور جستجوی محبوب یاندکس ” Yandex ” قرار می دهد که 62 درصد از بازار جستجوهای اینترنتی را در روسیه در اختیار دارد. پس از آن، سهم این بازار در روسیه متعلق به گوگل و سرویس خدمات نامه الکترونیک ” Mail.Ru” است.

ایوان کیم تحلیلگر VTB اظهار داشت: موتورهای جستجو عرصه های کاملا متفاوتی از تجارت خدمات تله کام هستند که شرکت دولتی روستله کام بخشی از آن است. به نظر می رسد که به علت فقدان تجربه شرکت خدمات تله کام روستله کام با موفقیت رو به رو نشد.

روستله کام تاکنون دررابطه با این مسئله اظهار نظر نکرده است، تنها جزئیاتی که درباره این موتور جستجو منتشر شده این است که نام اولین ماهواره انسان را یدک می کشد که در اکتبر 1957 پرتاب شد.

اسپوتنیک-۱ نخستین ماهواره فضایی جهان بود که در تاریخ 4 اکتبر 1957 توسط اتحاد جماهیر شوروی از پایگاه فضایی بایکونور به مدار زمین پرتاب شد. پرتاب اسپوتنیک-1 به مدار زمین آغازگر عصر فضا و مسابقه فضایی بود.

به نظر می رسد که این موتور جستجوی جدید توسط نهادهای دولتی به عنوان یک ابزار پیش فرض مورد استفاده قرار گیرد. گفته شده است که این پروژه تاکنون 20 میلیون دلار هزینه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *