جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

شنود میلیون‌ها تماس تلفنی فرانسوی‌ها توسط اسرائیل

محتوای جدول

یک سند اطلاعاتی لو رفته امریکا فاش ساخته است که رژیم اسرائیل عامل هک شدن میلیون‌ها تماس و پیام تلفنی در فرانسه بوده است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, بر اساس گزارش روزنامه فرانسوی لوموند (Le Monde)، ماموران اسرائیلی عامل یک حمله سایبری به شبکه‌های ارتباطی کاخ الیزه بوده و بیش از ۷۰ میلیون تماس و پیام تلفنی را در یک ماه مورد شنود و نظارت قرار داده‌اند.

 فرانسه در ابتدا امریکا را به هک کردن ارتباطات نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق این کشور اروپایی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ متهم کرده بود.

 مقامات ارشد اطلاعاتی فرانسه اوایل سال جاری به امریکا رفتند تا در مورد اقدام به هک سیستم ارتباطاتی کاخ الیزه با آنها گفت‌وگو کنند.

 با وجود این، بر اساس یک سند محرمانه به تاریخ آوریل ۲۰۱۳ که توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی امریکا لو رفته است، این آژانس اتهام کشور فرانسه را رد کرده و تلویحا اشاره کرده است که موساد، آژانس جاسوسی اسرائیل در این حمله سایبری نقش داشته است.

 گفته می‌شود در این سند آمده است، اداره «عملیات دسترسی حساب شده‌ی آژانس امنیت ملی امریکا» (تائو) که حملات سایبری را مدیریت می‌کند، این اتهامات را رد کرده و گفته است نزدیکترین متحدان امریکا – استرالیا، انگلیس، کانادا و نیوزیلند – نیز در این حمله نقشی نداشته‌اند.

 بعد از جنگ جهانی دوم، امریکا با کشورهای انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و کانادا یک پیمان «عدم جاسوسی» موسوم به اتحاد «۵ چشم» امضا کرد.

 به گزارش لوموند، در بخش‌هایی از سند لو رفته آمده است: «تائو عمدا نپرسید که آیا موساد یا واحد اطلاعات سایبری اسرائیل در این حمله نقش داشته‌اند یا خیر زیرا فرانسه هدفی تایید شده برای مذاکرات مشترک نیست.»

 این گزارش در حالی منتشر شده است که ادعاها مبنی بر شنود تماس‌های تلفنی ۳۵ رهبر جهان توسط امریکا خشم عمومی را برانگیخته است.

 در سند محرمانه‌ای که توسط اسنودن لو رفته، آمده است: «یک مقام امریکا ۲۰۰ شماره تماس ۳۵ رهبر جهان را در اختیار آژانس امنیت ملی قرار داد… با وجود اینکه اکثر این شماره‌ها احتمالا از طریق منبع آزاد قابل دسترسی هستند، مراکز تولید اطلاعاتی متوجه ۴۲ شماره تلفن ناشناس شدند.»

 اسنودن، کارمند سابق آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) دو برنامه جاسوسی فوق محرمانه دولت امریکا را لو داده است؛ برنامه‌هایی که طی آن آژانس امنیت ملی این کشور و همچنین پلیس اف‌بی‌آی میلیون‌ها تماس تلفنی مردم امریکا و اروپا را تحت شنود قرار داده و همچنین داده‌های اینترنتی شرکت‌های بزرگی مانند فیسبوک، یاهو، گوگل، اپل و مایکروسافت را مورد نظارت قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم: