آن طور که رادیو دولتی آلمان خبر داده آژانس امنیت ملی آمریکا به‌طور گسترده مراودات شهروندان آلمانی را هم زیر نظر داشته و دست به جمع‌آوری اطلاعات زده است. وزیر دادگستری آلمان در آستانه سفر اوباما به برلین خواهان روشنگری در این زمینه شده است.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، زابینه لویتهویسر- شنارنبرگر، وزیر دادگستری آلمان از باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا خواست که درباره جمع‌آوری اطلاعات از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در اینترنت روشنگری کند.

وزیر دادگستری آلمان در مقاله‌ای در سایت اشپیگل آنلاین در روز سه‌شنبه (۲۱ خرداد/۱۱ ژوئن) نوشت: موضوع کنترل مراودات تلفنی و اینترنتی آنچنان نگران‌کننده است که نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن گذشت.

وی از دولت آمریکا خواست که پنهان‌کاری را در این زمینه کنار نهاده و دست به روشنگری زند. لویتهویسر- شناربرگر تاکید کرد که آمریکا “باید همه اطلاعات خود را علنی کند.”

وزیر دادگستری آلمان در مقاله خود یادآور شد: «شهروندان آلمان در آستانه دیدار اوباما از کشورشان به شدت درباره کنترل و نظارت اینترنت در ابعاد جهانی نگران هستند.» وی در ادامه این پرسش را مطرح ساخت: آیا آن‌گونه که رسانه‌ها گزارش می‌دهند، آمریکا هر مراوده‌ای را در منبع اولیه آن زیر نظر داشته و کنترل می‌کرده است؟

جمع‌آوری اطلاعات گسترده از شهروندان آلمانی

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مایل است که در دیدار اوباما از آلمان درباره برنامه کنترل و جمع‌آوری اطلاعات معروف به برنامه “پریسم” با رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو کند. اوباما در هفته آینده مهمان صدراعظم آلمان در برلین خواهد بود.

گفته می‌شود که هم اکنون مذاکراتی میان مقامات آلمانی و آمریکایی در جریان است. کنترل گسترده و غیرهدفمند اطلاعات از سوی نهادهای امنیتی آمریکا “احتمالاَ در تناقض با قوانین آلمان و حقوق شهروندان این کشور” قرار دارد.

به‌رغم تکذیب شرکت‌های بزرگ خدمات اینترنتی هم‌چون گوگل، یاهو، فیس‌بوک، اپل و “ای او ال”، گفته می‌شود که نهادهای امنیتی آمریکا همکاری نزدیکی برای جمع‌آوری اطلاعات با این شرکت‌ها داشته‌اند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *