دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه نظام‌نامه پایش و پالایش محتوای فضای مجازی در کشور اجرا می‌شود گفت: براساس این طرح مجموعه‌ای از اقدامات سلبی و ایجابی برای سالم سازی فضای مجازی کشور اجرایی می‌شود.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, مهدی اخوان بهابادی درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه فیلترینگ هوشمند برای وبگاه‌ها و وب‌سایت‌های اینترنتی گفت: فیلترینگ هوشمند یک قسمت از نظام‌نامه پالایش محتوای کشور محسوب می‌شود که قرار است به زودی اجرایی شود.
وی با بیان اینکه نظام‌نامه پالایش محتوای فضای مجازی در کشور جامع است و در آن لزوما اقدامات سلبی به تنهایی دیده نشده است، افزود: پیش از این در زمینه فیلترینگ سایت‌های اینترنتی فقط برخورد سلبی صورت می‌گرفت اما در نظام‌نامه پالایش محتوای فضای مجازی کشور مجموعه‌ای از اقدامات سلبی و ایجابی برای سالم سازی فضای مجازی کشور اجرایی می‌شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر لزوم هوشمندسازی پالایش فضای مجازی گفت: به طور قطع با هوشمندسازی پالایش و فیلترینگ کشور میزان نارضایتی کاربران از اینترنت کشور کاهش پیدا خواهد کرد.
اخوان گفت: هوشمندسازی فضای فیلترینگ سایت‌های اینترنتی به راه‌اندازی شبکه‌های داخلی کمک می‌کند و باعث ایجاد و حمایت از مراکز داده داخلی و ارایه انواع خدمات بومی در فضای مجازی مانند ایمیل و جست‌وجوگر می‌شود. این خدمات نیز به تدریج کاهش هزینه کاربران و افزایش کیفیت خدمات را به همراه خواهد داشت چراکه کاربران با تمایل خواستار استفاده از نرم‌افزارهای ایرانی خواهند بود. به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی خدمات اجباری در حوزه فضای مجازی به هیچ عنوان پاسخگو نخواهد بود. گفتنی است مهدی اخوان بهابادی پیش از این نیز از بررسی طرحی خبر داده بود که در راستای تغییر نظام پالایش و فیلترینگ فعلی اینترنت، کاربران قبل از ورود به اینترنت و استفاده از آن احراز هویت شوند تا امکان تفکیک فیلترینگ برای گروه‌های مختلف مردم وجود داشته باشند. وی در این باره گفت: یکی از برنامه‌های شورای عالی فضای مجازی، بررسی پیشنهادی برای اعمال متفاوت فیلترینگ برای گروه‌های مختلف مردم از لحاظ سن و شغل است که در این راستا باید کاربر قبل از استفاده از اینترنت، احراز هویت شود تا امکان تفکیک خدمات فیلترینگ برای کاربران وجود داشته باشد؛ برای مثال سطح دسترسی به اینترنت برای یک پژوهشگر و یک بازرگان باید با یک نوجوان و دانش‌آموز متفاوت باشد و در این


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *