یک روانشناس گفت: مسوولان حوزه ارتباطات، به جای انکار نیاز استفاده از فیس‌بوک، باید درصدد اطلاع‌رسانی در زمینه استفاده و کاربرد صحیح از این شبکه اجتماعی باشند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, دکترحامد محمدی کنگرانی گفت: انسان با توجه به خصلت اجتماعی بودن و نیاز به برقراری رابطه با دیگران، درصدد تامین این نیاز است. در کنار این موضوع، شیوه برقراری ارتباط با دیگران هم با توجه به پیشرفت فناوری، شکل جدیدی به خود گرفته است.
این روانشناس با بیان اینکه روی آوردن به شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک یا توییتر لزوما مضر نیست، افزود: در کنار موضوع استفاده از شبکه‌های اجتماعی، مهم‌تر از همه باید به کاربرد صحیح این شبکه‌ها حساس بود و آن را مدنظر قرار داد.
دکتر محمدی گفت: در کنار دیدگاه‌های منفی بسیار نسبت به استفاده از فیس‌بوک یا توییتر، می‌توان نکات مثبت آن را همچون یافتن دوستان قدیمی‌ یا برقراری رابطه با اقصی نقاط دنیا را هم در نظر گرفت، فقط نباید دید منفی‌گرایانه را نسبت به روی آوردن افراد به شبکه‌های اجتماعی گسترش داد.
به گفته این روانشناس، در ذات همه انسان‌ها نیاز و تمایل به دیده شدن از سوی دیگران نهادینه شده است، فیس‌بوک تا حدودی وسیله‌ای برای پاسخ به این نیاز است. اما عادت بیش از اندازه به فیس‌بوک، اعتیاد به آن، سوءاستفاده و در برخی از موارد تجاوزات جنسی از مضرات استفاده بیش از اندازه و نامناسب از این شبکه اجتماعی است.
وی با بیان اینکه روی آوردن به فیس‌بوک با توجه به رعایت اصول و کاربرد درست آن مضر نیست، گفت: باید به این نکته واقف بود، که افراد باید محدودیت‌ها را در خصوص استفاده از فیس‌بوک بپذیرند، همچنین باید علم استفاده از آن را داشته باشند، چراکه ناآگاهی استفاده کنندگان از قوانین استفاده از این شبکه مجازی، موجب بروز مشکلات به خصوص در کشور ما می‌شود.
وی در پایان با بیان اینکه تعداد کثیری از افراد به تنظیمات ایمنی فیس‌بوک آشنایی کامل ندارند و این امر موجب بروز مشکلاتی عدیده می‌شود، توصیه کرد: در ایران فیس‌بوک طرفداران زیادی را به خود جذب کرده، نیاز به آن بسیار احساس می‌شود، بنابراین مسوولان حوزه ارتباطات، به جای انکار این نیاز باید درصدد اطلاع‌رسانی در زمینه استفاده و کاربرد صحیح از این شبکه اجتماعی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *