جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مسکو: بی‌اساس است / پیشنهاد چین به آمریکا: آینه‌گردانی!

محتوای جدول

ادوارد اسنودن افشاگر ماجرای شنود و جاسوسی آمریکا در قبال شهروندان این کشور به یک دردسر جدی برای واشنگتن تبدیل شده است؛ مسکو می‌گوید او وارد مرزهای روسیه نشده و ادعاهای امریکا بی اساس است؛ چین هم از آمریکا خواسته که آینه‌ای مقابل خود بگیرد و به کار خودش مشغول باشد

 

در حالیکه اطلاع دقیقی از محل اختفای ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در دست نیست، دولت این کشور می‌گوید وی پس از ترک هنگ کنگ، هم اینک در روسیه به سر می‌برد و از مقامات این کشور خواسته است این تبعۀ آمریکا را دستگیر کند و به این کشور بازگرداند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجۀ روسیه با انتقاد از رفتار آمریکا، تاکید کرد که ادوارد اسنودن وارد مرزهای روسیه نشده است.

لاوروف گفت: “وی راه خود را به تنهایی انتخاب کرده و ما هم مثل دیگران از طریق رسانه‌ها در جریان اخبار مربوط به وی قرار می‌گیریم. او وارد مرزهای روسیه نشده و متهم کردن روسیه از سوی آمریکا به زیرپا گذاشتن قوانین این کشور و توطئه، غیر قابل قبول و بی‌اساس است.”

مقامات روسیه همچنین می‌گویند در صورتی که وی وارد مرزهای این کشور شود مدارک شناسایی این تبعۀ سابق آمریکا را کنترل خواهند کرد اما این فرد وارد مرزهای روسیه نشده و هیچ جرمی مرتکب نشده است.

دولت آمریکا همچنین با انتقاد از مقامات هنگ کنگ و چین، به عدم بازداشت تبعۀ خود توسط مقامات این دو کشور به هنگامی که وی درهنگ کنگ به سر می‌برده، اعتراض کرده است.

هوآ چون یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجۀ چین در این باره با انتقاد از رفتار آمریکا گفت: “ما واقعا از ای مقابل خود بگیرند و به کار خودشان مشغول باشندنکه آمریکایی‌ها هنوز از ما انتقاد می‌کنند، متعجبیم. از این افراد می‌خواهیم آیینه‌ای را در. موضع چین در بارۀ هرگونه حملات سایبری شفاف است. امیدواریم گفتگوی دو جانبه و همکاری متمرکز بر احترام و اعتماد، به ایجاد یک فضای شفاف و امن در دنیای سایبری بیانجامد.”

اخبار تایید نشده حاکی از آن است که ادوارد اسنودن روز یکشنبه هنگ کنگ را ترک کرده و وارد فرودگاه مسکو شده است و در حال حاضر در بخش ترانزیت این فرودگاه به سر می‌برد.

در همین حال سی ان ان لحظاتی پیش خبر داد که پوتین حضور اسنودن را در بخش ترانزیت فرودگاه مسکو تائید کرده است.

snowden

دولت الکترونیک یاداور می‌شود که بنا بر اسناد محرمانه منتشر شده توسط دو روزنامه گاردین و واشنگتن پست، پریزم (PRISM) یک برنامه مشترک فوق محرمانه بین آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA)، اف بی آی و چندین شرکت فن‌آوری و مخابراتی بوده  که اسنودن آن را فاش کرده و این امر به یک رسوایی گسترده برای آمریکا تبدیل شده است

از سوی دیگر دولت اکوادور به اسنودن پناهندگی سیاسی اعطا کرده است و به گفتۀ جولیان آسانژ، مدیر گروه ویکی لیکس که وی نیز از یکسال پیش به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است، چندین دیپلمات اکوادوری، ادوارد اسنودن را تا رسیدن به اکوادور همراهی خواهند کرد.

  • اینفوگرافیک: فراتر از فراداده

، این کارمند سابق سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا که اسنادی را در بارۀ شنود وسیع تلفن و کنترل اینترنتی در داخل و خارج این کشور فاش کرده است، قرار است به هاوانا سفر کند و از آنجا به اکوادور برود. دولت آمریکا گذرنامه ادوارد اسنودن را باطل اعلام کرده و وی قرار است با مدارکی که اکوادور در اختیار او قرار داده، سفر کند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم: