جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مشهد نیازمند یکپارچه‌سازی و هوشمندسازی فناوری اطلاعات است

محتوای جدول

با وجود اینکه شهر مشهد در زمینه ایجاد زیرساخت ها در حوزه شهر الکترونیک، گام برداشته و از دیگر شهرهای ایران جلوتر است، اما چیزی که در این میان حائز اهمیت به نظر می‌آید این است که این زیرساخت‌ها و امکانات موجود یکپارچه نبوده و هوشمندانه در اختیار شهروندان قرار نگرفته است.

به گزارش دولت الکترونیک, رییس گروه سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات معتقداست : با توجه به زیرساخت‌های مطلوب الکترونیکی در شهر مشهد، این شهر نیازمند یکپارچه‌سازی و هوشمندسازی فناوری اطلاعات است.
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، حمید مستوفی در نخستین جلسه هم‌اندیشی کنفرانس شهر هوشمند تاکید کرد: ICT یا همان فناوری اطلاعات به عنوان یکی از مفاهیم جدید در سطح بین‌الملل و در شهرهای الکترونیک شناخته و مطرح می‌شود که در همین راستا سازمان ملل چند سالی است به دنبال کاندیدا کردن شهرهای دنیا در این بخش گام برداشته است.
وی بیان کرد: از این رو شهرداری مشهد با توجه به فراهم کردن زیرساخت‌ها و کسب افتخارات بسیار در این زمینه، به عنوان یکی از شهرداری‌های ممتاز در بخش ICT، اولین عضو شهرهای الکترونیک جهان در سطح کشور محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: با وجود اینکه شهر مشهد در زمینه ایجاد زیرساخت ها در حوزه شهر الکترونیک، گام برداشته و از دیگر شهرهای ایران جلوتر است، اما چیزی که در این میان حائز اهمیت به نظر می‌آید این است که این زیرساخت‌ها و امکانات موجود یکپارچه نبوده و هوشمندانه در اختیار شهروندان قرار نگرفته است.
مستوفی افزود: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، با یکپارچه‌سازی بانک‌های اطلاعاتی به سمت هوشمندسازی اقتصاد، حمل و نقل، انرژی، محیط، شهروندان و کادر اداری سازمان‌ها گام برمی‌دارد.
رییس گروه سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: این یکپارچه‌سازی و هوشمندسازی زمینه‌ساز شکوفایی و بهبود شاخص‌های کیفیت زندگی و حداکثر شدن مشارکت مردمی در اداره شهر است.
وی اعلام کرد: این نشست‌ها نوعی هم‌اندیشی با کارشناسان در زمینه ICT و اساتید دانشگاه بوده که در آن به طرح موضوع مفهوم شهر هوشمند و تبین آن پرداخته می‌شود.
مستوفی ادامه داد: ما در این جلسات که از این پس به صورت مستمر برگزار خواهد شد، به دنبال این هستیم که به نوعی تبادل نظر مشترک رسیده تا مفهوم شهر هوشمند را در برنامه‌ریزی‌های کلان، میان مدت و در سند چشم‌انداز وارد کنیم.
وی اضافه کرد: تشکیل کمیته علمی و اجرایی در زمینه شهر هوشمند و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با زمان‌بندی مشخص از دیگر برنامه‌های گروه سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد است.
رییس گروه سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: برگزاری کنفرانس ملی و بین‌المللی شهر هوشمند در واقع بستری است که فرصت تبادل نظر منتقدان و متخصصان دنیا را در زمینه‌های مختلف فراهم می‌سازد و تجربیات شهرهای دنیا را در زمینه هوشمندسازی الکترونیک در اختیارمان قرار می‌دهد.
وی یاد آور شد: این کنفرانس در اواخر شهریور ماه یا ابتدای مهر ماه در ششمین نمایشگاه اله‌سیت شهر الکترونیک واقع در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود و میزبان هیات دولت، مسوولان شهرداری، کارشناسان و متخصصان ایرانی و خارجی در زمینه فناوری اطلاعات خواهد بود.
مستوفی تبیین و تعیین برنامه‌ریزی‌های شهری در زمینه شهر هوشمند و قرار دادن آن در سند چشم‌انداز 93 تا 96 را از جمله اهداف این کنفرانس اعلام و اضافه کرد: از تمام مراکز مدیریت شهری دعوت خواهیم کرد تا مقالات خود را در این زمینه در اختیار ما قرار دهند.
مهدی کارگر، مدیرعامل سابق سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز در این جلسه گفت: شهر هوشمند نیازمند بهره‌وری بهینه در زمینه‌های مختلف است.
وی بیان کرد: با وجود اینکه شهر مشهد بزرگترین دیتاسنترها را داراست، اما زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کشوری مثل سرعت اینترنت در سطح پائینی قرار دارد.
وی ادامه داد: هنوز متولی اصلی شهر الکترونیک در شهر مشهد مشخص نیست.

تهیه وتنظیم:مهدی حیدرپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم: