سرپرست اداره آمار و فناوری اطلاعات معاونت غذا و دارو خبر داد: پیشنهاد پروژه طرح سامانه جامع اطلاعات دارويي كشور (سجاد) با توافق معاونت داروئی سازمان غذا و دارو نهایی شد.

مهندس رویا شهبازی هدف کلان این طرح را خدمت رسانی به آحاد ملت با توزیع عادلانه دارو در کشور و جلوگیری از قاچاق آن در راستای تحقق چشم انداز و دستیابی به جامعه ای سلامت عنوان کرد.

وی افزود: سامانه جامع اطلاعات دارویی کشور محصولی نرم افزاری است که پیاده سازی و استقرار آن نیازمند تجهیزات سخت افزاری در سطح کشور می باشد.  مستندات راهبردي همچون (سند، برنامه، طرح كسب و كار، آئين نامه، دستورالعمل، طرح توجيهي، امكان سنجي، … ) نیز از دیگر محصولات فرعی این طرح می باشد.


 سرپرست اداره آمار و فناوری اطلاعات معاونت غذا و دارو  ضمن بیان انگیزه های تعریف طرح فوق، اظهار داشت: با اجرای سامانه جامع اطلاعات دارويي كشور (سجاد) ضمن دسترسی به هنگام به آخرین اطلاعات در خصوص وضعیت موجودی دارویی در کشور، امکان نظارت بر صادرات، واردات، تولید، توزیع و عرضه عادلانه دارو در کشور فراهم گردیده و از بروز مشکلاتی همچون عدم دسترسی به اطلاعات درست و به هنگام از وضعیت زنجیره تامین دارو در مناطق مختلف کشور، کمبود دارو در برخی مناطق و قاچاق دارو و … که هم اکنون بخش دارویی کشور با آن مواجه است، پیشگیری خواهد شد.
مهندس شهبازی ادامه داد: اصلی ترین خروجی های طرح سجاد، سیستمهای طراحی شده در قالب سامانه سجاد و پورتال آن می باشد که شامل سیستم کدینگ و شناسنامه الکترونیکی و سامانه ثبت، ضبط و کنترل تراکنش هاي دارويي به صورت به هنگام، سیستم بازار الکترونیکی و سیستم گزارش دهی و داشبورد الکترونیکی می‌باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *