جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کالبد شکافی هم دیجیتالی شد

محتوای جدول

پژوهشگران نوعی نرم افزار عرضه کرده اند که با استفاده از تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی و تجهیزات بصری سازی برای رصد و بررسی بدن، امکان کالبد شکافی دیجیتالی را برای دانشمندان و پزشکان فراهم می آورد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,“مت چاندران” کارآفرین مالزیایی و مجری این طرح می گوید: می توان با استفاده از داده های خام توموگرافی رایانه ای چند تکه ای (MSCT ) و پردازش آن با یک نرم افزار بسیار پیچیده، نیاز به پاره و باز کردن بدن برای کالبد شکافی را از بین ببریم.

چاندران که مدیر اجرایی iGene است می گوید کاهش آسیب وارده به خانواده فرد متوفی و تسکین احساسات مذهبی مهمترین عواملی بوده که این گروه را به ارائه شیوه کم تهاجمی برای کالبد شکافی هدایت کرده است.

از دیگر فواید این شیوه می تواند به بازیابی امن داده ها، تصویربرداری دو بعدی و سه بعدی از سرورهای مرکزی و همچنین امکان ارائه داده ها به دادگاه ،مراکز قانونی و بیمارستانها برای دسترسی آسان به داده ها و اطلاعات است.

از این شیوه می توان برای آموزش به متخصصان پزشکی و دانشجویان در تشخیص های شبیه سازی شده استفاده کرد.

درحالی که کالبد شکافی از دهه 1950 که 60 درصد مرگ ها در آزمایشگاه بررسی می شدند، تا کنون، بسیار کاهش یافته اند اما هنوز 10 تا 20 درصد موارد مرگ، کالبد شکافی می شوند.

فقط در آمریکا سالانه دلیل بیش از 100 هزار مرگ ناشی از خودکشی به بررسی های کالبد شکافی نیاز دارند. کالبد شکافی چه بنا به دلایل قانونی یا پزشکی اغلب توسط  پاتولوژیستها انجام می شود.

به گفته محققان شرکت سازنده این سیستم، کالبد شکافی دیجیتالی یک سیستم جایگزین نیست بلکه یک شیوه مکمل برای کالبد شکافی های سنتی است اما می تواند 70 درصد موارد را انجام دهد.

پس از بررسی با این سیستم است که متخصصان کالبد شکافی نیاز به بریدن بدن را جایز می دانند یا خیر.

ابزارهای تشخیصی غیر تهاجمی دیگر که از اسکنرهای پزشکی موجود مانند زیمنس، جنرال الکتریک توشیبا و فیلیپس استفاده می کنند مانند آنژیوگرافی و سم شناسی نیز قابلیت تلفیق در این کالبد شکافی دیجیتالی را دارند.

چاندران قصد دارد 18 مرکز را در نزدیکی سردخانه های انگلیس راه اندازی کند. این شرکت همچنین تمایل دارد علاوه بر مالزی و انگلیس، سیستم خود را در خاورمیانه، آمریکای لاتین و آسیا نیز عرضه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم: