عضو هیات مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک گفت:‌ در راستای سیاست‌ دولت جدید برای حمایت از تولید، این صندوق تا پایان سال 10 میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای فعالان صنعت الکترونیک، IT و شاخه‌های مرتبط صادر می‌کند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,حمید وطن‌دوست گفت: این صندوق حمایتی، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است و امور پرداخت تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه را انجام می‌دهد که یکی از خدماتی که صندوق به فعالان صنعت الکترونیک، فناوری اطلاعات و شاخه‌های مرتبط ارایه می‌دهد، صدور ضمانت‌نامه است.
عضو هیات مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) افزود: در گذشته مجموعه‌‌های دولتی ضمانت‌نامه‌های صادره توسط صندوق‌ها را معتبر نمی‌دانستند، اما از 26/4/292کارگروه حمایت از تولید، بندی را به ماده 3 آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی اضافه کرد که طبق آن بند تمام ضمانت‌هایی که توسط صندوق‌های حمایتی دولتی صادر می‌شوند، برای مجموعه‌‌های دولتی قابل پذیرش شدند.
وی افزود: امسال در راستای سیاست‌های دولت جدید برای حمایت از تولید، تصمیم گرفته شد که تا پایان سال در مجموع مبلغ 100 میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادر کنیم.
وطن‌دوست گفت: ضمانت‌نامه‌ها دو نوع است؛ ضمانت‌نامه‌ «شرکت در مناقصه یا مزایده» و «ضمانت‌نامه‌ استرداد پیش‌پرداخت». با این ضمانت‌نامه‌ها، صندوق متعهد می‌شود در صورت مطالبه ذی‌نفع مبلغ ضمانت‌نامه‌ را به ذی‌نفع پرداخت کند. معاون فنی، برنامه‌ریزی و توسعه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک گفت: ضمانت‌نامه برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می‌شود و به عنوان تضمین ضمانت‌نامه، وجه نقد، وثیقه ملکی، اوراق قرضه و اوراق مشارکت، سفته و اموال منقول و غیرمنقول از متقاضی دریافت می‌شود.
وی همچنین گفت: کارمزدی که از متقاضی گرفته می‌شود از صفر تا 1/5 درصد در سال است. به این صورت که اگر متقاضی برای گرفتن ضمانت‌نامه وجه نقد بگذارد (مانند کاری که در بانک‌ها انجام می‌شود) هیچ‌گونه کارمزدی گرفته نمی‌شود و در صورتی که دیگر وثیقه‌ها را ارایه دهد کارمزد طبق جدولی تا سقف حداکثر 1/5 درصد تعیین می‌شود.
وی افزود: اکنون شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به سختی ضمانت‌نامه صادر می‌کنند. می‌گویند باید به میزان ضمانت‌نامه وجه نقد در بانک بلوکه شود یا کارمزدهایی تا سقف 130 اخذ می‌شود و این کار را برای متقاضیان مشکل کرده که اکنون صندوق برای متقاضیان صنعت ICT شرایط جدید را فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *