دسته‌بندی نشده

آن طرف دیوار چه می بینید؟

mivi-100044309-galleryمحققان دانشگاه ام آی تی موفق به طراحی دستگاهی شده‌اند که با استفاده از آن می‌توان آن سوی دیوارها را هم به راحتی مشاهده کرد.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک ؛ این دستگاه با استفاده از فناوری بی سیم Wi – Vi عمل می کند و وای – وی نام دارد. از این طریق می‌توان تمامی اشیای متحرک در حال حرکت در پشت دیوار و دیگر موانع را با استفاده از این سیستم بی سیم نسبتا ارزان قیمت و قابل دسترس در همه جا مشاهده کرد. در این فناوری از یک سیستم بی‏سیم و ارزان‏قیمت استفاده شده است و به همین دلیل آن را می‏توان با هزینه نسبتاً کم بر روی ابزارهایی مثل گوشی‏های هوشمند تعبیه کرد.

سیستم وای  وی را می‌توان در گوشی‌های هوشمند یا دیگر ابزار الکترونیک دستی گنجاند و از آن برای عملیات امداد و نجات یا تعقیب جنایتکاران استفاده کرد. البته از هم اکنون برخی صاحب نظران در مورد امکان سوء ‌استفاده از این فناوری و نقض حریم شخصی کاربران با سوءاستفاده از وای – وی هشدار داده‌اند.

بر اساس این گزارش، پروفسور دینا کَتبی (Dina Katabi) به همراه یکی از دانشجویانش با نام فادل ادیب مسئولیت اصلی کار بر روی این فناوری را برعهده داشته‏اند. پروفسور کتبی اظهار امیدواری کرده است که این فناوری برای مجریان قانون و کسانی که اقداماتی مثل عملیات نجات انجام می‏دهند، مفید باشد.

خانم کتبی همچنین گفته است کاربران عادی نیز از این فناوری می‏توانند استفاده کنند. این فناوری همانند یک رادار عمل می‏کند و کاربران مثلاً به کمک آن می‏توانند دریابند آیا کسی پشت در یا دیوار خانه آنها مخفی شده است یا نه.

تصویر به دست آمده از این فناوری در حال حاضر وضوح و رزولوشن چندانی ندارد. اما پروفسور کتبی گفته است تلاش می‏کند وضوح تصویر به دست آمده از این فناوری را تا حدی افزایش دهد که چهره افراد از طریق آن قابل شناسایی باشد.

فناوری وای-وای از طریق ارسال امواج رادیویی وای- فای می‏تواند اشیای پشت دیوارها را کشف و شناسایی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا