دسته‌بندی نشده

امنیت و دقت عملیات با استفاده از اتوماسیون فنی انتقال خون افزایش یافت.

 

 

 

مدیر فن آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان انتقال خون عنوان کرد: هدف اصلي سازمان انتقال خون ايران و ماموريت آن ، “تامين خون سالم و فرآورده هاي خوني” است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، پس سيستم بايد به سمتي حركت كند كه صد در صد خون و فرآورده هاي آن سالم باشد بنابراين يكي از راههاي رسيدن به اين مقصود به كارگيري سيستم هاي نرم افزاري مبتني بر فناوري اطلاعات مي باشد.
مریم السادات طاهری ادامه داد: پايگاه انتقال خون استان تهران و تمامي پايگاههاي اقماري سطح شهر از سال ۱۳۸۷ مجهز به سيستم اتوماسيون فني انتقال خون “Mak-System” مي باشند كه استفاده از اين نرم افزار با استاندارد بين المللي ISBT128 سبب مي گردد تا سوابق بيماران بر پايه اطلاعات رايانه اي ايجاد شود و بدين ترتيب کليه اطلاعات مربوط به پذيرش ، آزمايشات ، تشخيص ها ، درمان و در نهايت جواب دهي در رايانه ثبت و ضبط گردد و اين امر در واقع جايگزين پرونده هاي نوشتاري و افزايش ضريب سلامت خون خواهد شد.
 وی افزود: ماموريت واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات در سازمان انتقال خون ارائه خدمات يكپارچه الكترونيكي به روز ، امن و قابل اطمينان به عموم مردم، اهداكنندگان و دريافت‌كنندگان خون در جهت تامين و توزيع خون و فرآورده‌هاي خوني سالم و كافي، جذب،حفظ و تكريم اهداكنندگان و برقراري عدالت در ارائه خدمات مي باشد تا به اهداف بهداشت الكترونيكي به عنوان يكي از محورهاي دولت الكترونيكي و استانداردهاي جهاني انتقال خون دست يابد.
مهندس طاهری اظهار داشت: هدف از پياده‌سازي سيستم اتوماسيون فني انتقال خون “Mak-System”، مطابق با روال فعاليت ساير سازمانهاي انتقال خون جهان و نيز بر طبق استانداردهاي جهاني صنعت انتقال خون تا سطح پايگاههاي مركزي سازمان انتقال خون، يكسان سازي فعاليتهاي كليه پايگاههاي مركزي با يكديگر و جهاني سازي صنعت انتقال خون ايران و همچنين افزايش ضريب سلامت خون در سراسر كشور مي‌باشد. استفاده از اين نرم افزار براي ايمن نگه داشتن تمام فرايند انتقال خون لازم و ضروري به نظر مي‌رسد که توانايي پيگيري واحد هاي خون و اجزاء آن را در پايگاههاي انتقال خون و در سطح بيمارستانها و تا مرحله تزريق به رگ بيمار انجام دهد.به عنوان مثال از طريق ثبت سوابق اطلاعات اهداكننده مي توان از معافيت اهداكننده آگاهي يافت و از دريافت خون آلوده جلوگيري نمود و نظارت كامل بر اين قضيه صورت گيرد.همچنين در اين سيستم به منظور بالا بردن ضريب سلامت خون ، افراد از سطوح دسترسي مختلفي برخوردار مي باشند. اين سطوح دسترسي با توجه به وظايف و فعاليت هاي مرتبط با هريك از پرسنل تعريف شده است و افراد فقط اجازه دسترسي به قسمت هائي از نرم افزار را دارا مي باشند كه مرتبط با فعاليت هاي آنان است. وجود بانك اطلاعاتي يكپارچه ، متمركز و دسترسي اطلاعات به صورت Online و Real-time در جهت افزايش ضريب سلامت خون همگي مديون بکارگيري تكنولوژي اطلاعات مي باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا