دسته‌بندی نشده

ایجاد شبکه اجتماعی متفاوت از سوی ویکی‌پدیا

نتیجه تصویری برای ویکی پدیاشبکه خبری دولت الکترونیک – جیمی ویلز، بنیانگذار بزرگترین دایره‌المعارف آنلاین دنیا در بیانیه‌ای گفته که دنیای وب یک مشکل اساسی دارد و می‌خواهد برای برطرف کردن این مشکل هر کمکی از دستش برمی‌آید، انجام دهد. از نظر او، بیشتر شبکه‌‌های اجتماعی به کاربران خود به مثابه «کالا» نگاه می‌کنند تا بتوانند تبلیغات را بفروشند. این در حالی است که شرکت‌های فعال در زمینه موبایل، هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شوند تا تبلیغات‌شان را به کاربران بفروشند و این امر، بحث ضروری یک سرویس کالامحور است.
فناوران- جیمی ویلز یک شبکه اجتماعی خیریه راه‌اندازی کرده است که TPO (The People’s Operator) نام دارد و مبتنی بر خدمات موبایلی در ایالات متحده آمریکا است.به نوشته فاکس نیوز، هدف ویلز از راه‌اندازی این شبکه اجتماعی آن است که مردم بتوانند از پروژه‏های خیرخواهانه حمایت کنند. این شبکه اجتماعی در واقع یک سرویس موبایلی خیریه است. این سرویس خیریه موبایلی از سال ۲۰۱۲ در انگلستان وجود داشته که مردم می‏توانند با استفاده از آن‏ به‌طور خودکار ۱۰ درصد از صورت‌ حساب تلفن همراهشان را به نهاد خیریه‏ای که انتخاب می‏کنند، اعطا کنند. 
وی در مورد این شبکه اجتماعی گفت: یک پیشنهاد خوب به مشترکان می‏دهیم و هیچ هزینه اضافی از آنها دریافت نمی‏کنیم، بلکه به آنها می‏گوییم، شما می‏توانید روی اپراتور فعلی بمانید و آنها ۱۰ درصد از صورت‌ حساب شما را روی تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد یا آگهی‏های مجلات هزینه می‏کنند یا می‏توانید به «اپراتور TPO» سوئیچ کنید و ما این ۱۰ درصد را صرف اموری می‏کنیم که شما به آن اهمیت می‏دهید. 
این سرویس همانطور که گفته شد در آمریکا راه اندازی شده است و این اپراتور مجازی از زیرساخت‌های موبایل اسپرینت برای ارتباط خود و مشترکان بهره می‌گیرد. 
به گفته ویلز، این شبکه اجتماعی بیشتر شبیه توییتر است تا فیس‌بوک و قصد دارد مردم را از این طریق به یکدیگر متصل کند و به نهادهای خیریه کمک کند تا بدون هیچ واسطه‌ای اعانه‌های مردمی را جمع‌آوری کنند. 
وی گفت: کار من همیشه این بوده که سعی کنم بفهمم مردم دوست دارند چه کار کنم تا ابزارهای انجام آن را به آنها ارائه دهم. این ایده که مردم برای انجام کارگروهی گردهم آیند، هسته و محور چیزی است که مد نظر من است، زیرا من دیده‌ام که مردم در ویکی‌پدیا چطور توانستند در یک کار گروهی جهانی فعالیت کردند. 
وی افزود: یکی از بزرگترین درس‌هایی که من از ویکی‌پدیا گرفتم و از آن در شبکه اجتماعی TPO بهره می‌گیرم، این است که تعداد بسیاری از افراد وجود دارند که دوست دارند کارهای بزرگ انجام دهند.

منبع: آی تی آنالیز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا