نقد و بررسی

بانک مرکزی کاملا الکترونیکی شده است

رییس کل بانک مرکزی در روزهای پایانی دولت دهم و آغاز به کار دولت جدید به ارایه گزارش جامعی از دستاوردهای بانک مرکزی پرداخت.

دبه گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,

ستاوردهای بانکداری الکترونیکی
محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی درباره دستاوردهای بانک مرکزی در زمینه بانکداری الکترونیکی گفت: برای نخستین بار در کشور طی دو سال گذشته سیستم‌ها کاملا الکترونیکی شده و با طراحی پورتال ارزی وضعیت تمام کالاهای وارداتی و صادراتی ثبت و قابل رصد است. همچنین در بخش داخلی نیز شبکه بانکی کاملا براساس پرداخت کارتی عمل می‌کند.
وی در خصوص یکپارچه کردن سیستم چک گفت: با اجرایی شدن پروژه چکاوک ارتباط فیزیکی و گردش لاشه چک قطع و تمام فرآیندها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

حفظ ارزش پول ملی
رییس شورای پول و اعتبار با بیان به این موضوع که حفظ ارزش پول ملی به طور کامل و به تنهایی برعهده بانک مرکزی نیست، گفت: در برخی مواقع بانک مرکزی همچون دماسنج عمل کرده و تنها میزان نرخ تورم یا نقدینگی را نشان می‌دهد. در حالی که عوامل متعددی از جمله روابط سیاسی و دیپلماتیک در میزان نرخ تورم تاثیرگذار است.

ارایه آمارهای اقتصادی
رییس کل بانک مرکزی در خصوص دلیل تفاوت آمارهای بانک مرکزی با دیگر نهادهای ارایه‌دهنده آمار گفت: این تفاوت از عواملی همچون تغییر سال پایه و تفاوت اقلام لحاظ شده در سبد کالا نشات می‌گیرد.
رییس کل بانک مرکزی با بیان این مطلب که نحوه جمع‌آوری آمار از سوی بانک مرکزی با دیگر سازمان‌ها متفاوت است گفت:‌ هنگامی که آمارگیران بانک مرکزی برای جمع‌آوری آمار و اطلاعات به مردم مراجعه می‌کنند، افراد به دلیل آگاهی از این مطلب که آمار ارایه شده به بانک مرکزی به صورت محرمانه در این بانک نگهداری می‌شود، اطلاعات دقیق‌تری را به آمارگیران ارایه می‌کنند و این امر سبب می‌شود که آمار بانک مرکزی با دیگر سازمان‌ها متفاوت باشد.

افزایش سرمایه بانک مرکزی
بهمنی درخصوص میزان سرمایه بانک مرکزی در دولت دهم و تغییرات آن گفت: در نخستین سال دولت دهم سرمایه بانک مرکزی ۲۰۰/۱۱ هزار میلیارد ریال بوده که در سال بعد این رقم به ۱۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافت. لیکن امروز این سرمایه به ۳۱ هزار میلیارد ریال رسیده است.
وی گفت: در مجمع سال ۹۲ بانک مرکزی با افزایش شش هزار میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی به صورت نقدی موافقت شد که در صورت اجرای آن، سرمایه بانک مرکزی به ۳۷ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

نظارت بانک مرکزی
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نظارت بانک مرکزی بر شبکه بانکی کاری وسیع و پردامنه است، گفت: نظارت بانک مرکزی بر تمام شبکه بانکی کشور امری بسیار سخت است لیکن این بانک با ایجاد و استقرار ادارات نظارت استانی در سراسر کشور، اقدام به تمرکز زدایی در زمینه نظارت کرد.
بهمنی گفت: در حال حاضر همکاران بخش نظارت می‌توانند در هر لحظه از شبانه‌روز بانک‌ها را رصد کرده و وظایف محوله خود را به نحوی مطلوب انجام دهند.
وی درباره ساماندهی موسسات مالی و اعتباری که یکی دیگر از وظایف بخش نظارت بانک مرکزی است، گفت: ساماندهی موسسات بدون مجوز نیز از دیگر اموری بود که توسط بخش نظارت بانک مرکزی به انجام رسید.

تامین ارز کالاهای اساسی
رییس شورای پول و اعتبار در زمینه انتقادات وارد شده اخیر به بانک مرکزی در خصوص عدم همکاری با گمرک برای ترخیص کالاهای اساسی و دارو گفت: در این رابطه هماهنگی‌های لازم صورت پذیرفت و بخش زیادی از مابه‌التفاوت نرخ ارز از سوی واردکنندگان به بانک مرکزی پرداخت شده و تعهدات لازم برای پرداخت باقی مانده مبلغ مابه‌التفاوت نیز دریافت شده است.
وی گفت: بانک مرکزی تنها وظیفه تامین ارز کالا را بر عهده دارد و بقیه موارد جز وظایف بانک مرکزی نیست.
بهمنی درخصوص تغییرات ایجاد شده در نرخ ارز گفت: براساس مصوبه مجلس و قانون بودجه سال ۹۲، ‌کالاهایی که وارد کشور می شود باید از یک نرخ تبعیت کند و بانک مرکزی نیز بر همین اساس عمل می‌کند.
رییس کل بانک مرکزی افزود: در حال حاضر و براساس قانون، بانک مرکزی فقط موظف به ارایه ارز بوده و دیگر ریال ارایه نمی‌کند.

ایجاد مرکز مبادلات ارزی کشور
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اهم دلایل راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی کشور گفت: مرکز مبادلات ارزي کشور زمينه‌ساز عرضه و تقاضاي ارز در بازار بين بانکي بوده و بر اساس اصول حرفه‌اي و تخصصي بانکداری داخلي و بين‌المللي راه‌اندازي شده است. این بازار در گذشته نیز از طریق خرید و فروش ارز بین بانک‌ها و بانک مرکزی در شبکه بانکی نیز وجود داشته است، لیکن با راه‌اندازی پورتال ارزی و ثبت دقیق اطلاعات، امکان پاسخگویی به نیاز‌های واقعی مهیا شده است.
بهمنی افزود:‌ مرکز مبادلات ارزی کشور به عنوان ساز و کار الکترونیکی عملیات خرید و فروش ارز در بازار بین بانکی نقش کاتالیزور را در استفاده بیشتر از ارزهای غیرجهان روا یا ملی (محلی) و تطابق الگوی تجاری با سبد ارزی ایفا کرده و ظرفیت بانک مرکزی را برای عرضه بیشتر ارز افزایش داده است.
وی افزود: ‌عمده تقاضاهاي واقعي ارز به مرور به مركز مبادلات ارزي كشور هدايت شد و اين مركز، نقش معناداري در كنترل نوسانات نرخ ارز در بازار ارز كشور ایفا کرد.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به نقش مهم، موثر و کارآمد مرکز مبادلات ارزی کشور، بیان داشت:‌ هدایت تمامی منابع و درآمدهای ارزی کشور به بازار بین بانکی ارز (مرکز مبادلات ارزی کشور) شامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی نیز کمک شایانی به افزایش سرعت تامین مالی از طریق مرکز و یکسان سازی نرخ ارز خواهد کرد. بنابراین، مرکز مبادلات ارزی فقط یک اتاق نیست، بلکه ساز و کار اجرایی برای اجرای قانون نظام شناور مدیریت شده ارز، خرید ارز با استفاده از تمام ظرفیت‌های عرضه ارز در کشور و فروش ارز بر مبنای ثبت دقیق اطلاعات در بستر پورتال ارزی و تخصیص ارز بر مبنای نیاز‌های اولویت دار کشور برای مصارف ارزی و در نهایت مدیریت عرضه و تقاضای ارز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا