فیلم

بساط«شبنم» و «  ایران کد» جمع شد

درست چند روز پس از اینکه اتحادیه فناوران رایانه تهران اعلام کرد که مرحله سوم طرح شبنم را به هیچ وجه اجرا نخواهد کرد، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح شبنم طرح موفقی نبوده و تصمیم گرفته شده است تا ایران کد و طرح شبنم جمع شود.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت که شب یک‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود، درباره طرح شبنم گفت: طرح شبنم مجوز رسمی ‌برای قاچاق است و درواقع با برچسب‌های طرح شبنم به کالای قاچاق رسمیت می‌دهند.
وی افزود: من معتقدم طرح شبنم طرح موفقی نبوده است و فقط بروکراسی ایجاد کرده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه چه طرحی باید به جای طرح شبنم اجرا شود، گفت: لازم نیست هیچ طرحی اجرا شود؛ چراکه این طرح‌ها باعث افزایش بروکراسی و ایجاد مشکل در گمرکات شده است. لذا تصمیم گرفته شده است تا ایران کد و طرح شبنم
جمع شود. نعمت‌زاده افزود: ایران کد برای گمرک ایران مشکلات زیادی ایجاد کرده است. تصمیم گرفتیم و در حال جمع کردن ایران کد هستیم. برای هر ایران کد باید یک برگه سبز صادر کنیم که این باعث بروکراسی شدیدی شده
است.

حذف الزام دریافت شبنم و ایران کد از دیروز
در همین حال معاون دفتر مقررات واردات و صادرات از حذف الزام دریافت ایران کد و شبنم برای ثبت سفارش واردات کالا از دیروز خبر داد و گفت: بسته جدید تسهیل تجارت کشور در راه است.
ساسان خدایی با بیان اینکه از روز دوشنبه (۲۲ مهرماه) الزام دریافت ایران کد و شبنم برای ثبت سفارش واردات کالا حذف شده است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت این اقدام را به منظور تسهیل واردات کالا و ترخیص آن از گمرک انجام داده است.
معاون دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت ایران افزود: وزارت صنعت بسته‌ای را به منظور تسهیل تجارت تدارک دیده که یکی از بندهای آن حذف الزام دریافت ایران کد و شبنم از ثبت سفارش کالا بوده است.
وی با بیان اینکه هدف از این اقدام تسهیل ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک بوده است، گفت: در نظرسنجی‌های صورت گرفته از فعالان اقتصادی مجموعه ای از مشکلات پیش روی واردات و صادرات استخراج شده است که الزام دریافت ایران کد و شبنم بیشترین مشکل واردکنندگان کالا بوده است که امیدواریم با این اقدامات دولت علاوه بر کاهش زمان ثبت سفارش و ترخیص کالا، هزینه‌ها نیز کاهش یابد.
خدایی گفت: ممکن است در روزهای اولیه اجرای این طرح سامانه با مشکلاتی مواجه باشد که به لحاظ فنی است و به طور قطع در روزهای آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

فقط برای واردات
در این رابطه احمد غلامزاده، مدیرعامل شرکت ایران‌کد نیز گفت:‌ ایران‌کد از فرآیند واردات به صورت مقطعی خارج خواهد شد.
وی افزود:‌ نظر وزیر تنها در رابطه با کالای وارداتی بوده است و تمامی کالاهایی که وارد بازار می‌شود چه از مسیر تولید و چه از مسیر واردات در پوشش ایران کد قرار
می‌گیرند. به گفته غلامزاده، زمان خروج کالاهای وارداتی از پوشش ایران کد باید از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شود و در حال حاضر مانند گذشته ایران‌کد به فعالیت می‌پردازد.
غلامزاده با بیان اینکه ماموریت کلی ایران کد در حال انجام است، گفت: ایران کد به عنوان شناسنامه الکترونیکی و منحصربه‌فرد یک کالا صادر می‌شود که منطق و شرایط کسب و کار ایجاب می‌کند در آینده کالای وارداتی در پوشش ایران کد قرار
گیرد. گفتنی است که در آستانه اجرای مرحله سوم طرح شبنم، اعتراض اتحادیه‌های صنفی از جمله صنف فناوران رایانه تهران و لوازم خانگی به این طرح شدت گرفت؛ تا جایی که سیدمهدی میرمهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران، در گفت‌وگو با فناوران با تشریح مشکلاتی که شبنم در واحدهای صنفی ایجاد کرده، گفت که اعضای اتحادیه شبنم را اجرا نخواهند کرد، حتی اگر به قیمت تعطیلی واحدهای صنفی منجر شود.
فعالان صنفی معتقد بودند که شبنم به اهداف پیش‌بینی شده‌اش نرسیده و صرفا محلی برای درآمد گروهی خاص شده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا