گفتگو

جاسوسی سایبری آمریکا از سه رییس جمهور فرانسه

جاسوسی سایبری آمریکا از رهبران جهان؛ بان کی‌مون، سه رییس جمهور فرانسه، مرکل و ...شبکه خبری دولت الکترونیک – طبق اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس مشخص شد آژانس امنیت ملی آمریکا از سه رئیس جمهور کنونی و پیشین فرانسه جاسوسی کرده است.

ادوارد اسنودن با انتشار اسناد تازه‌ای از جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) از مسئولان مختلف سازمان ملل تا رده دبیرکلی آن پرده برداشت. اسناد ویکی لیکس تاکنون جاسوسی آمریکا از رهبران مختلف جهان را علنی ساخته است.
در دو هفته اخیر سرتیتر خبرگزاری‌های جهان مملو از اخبار جاسوسی ارگان‌های دولتی ایالات متحده از دولت‌های اروپایی ، ارگان‌ها ، دولتمردان و مقامات سیاسی مختلف آنها بوده است. 
هفته گذشته برخی از اسناد فوق محرمانه دولت آمریکا توسط سایت ویکی لیکس منتشر شد که نشان می‌داد آژانس امنیت ملی این کشور از سه رئیس جمهور کنونی و پیشین فرانسه جاسوسی می‌کرده است.
براساس اسنادی که wiki leaks منتشر کرده NSA ارتباطات و مکالمات رؤسای جمهور امریکا، فرانسوا اولاند (از سال ۲۰۱۲ تاکنون)، نیکلا سارکوزی (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲) و ژاک شیراک (۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷) را هدف جاسوسی خود قرار داده است.
این سند نشان می‌دهد که وزرای کابینه دولت فرانسه و سفرای این کشور در آمریکا نیز هدف این جاسوسی‌ها قرار داشته‌اند. 
تنها چند روز پس از آن نیز فاش شد آژانس امنیت ملی آمریکا جاسوسی‌های گسترده‌ای علیه فرانسه انجام داده است. 
این سند حاکی از آن بود که دولت‌های آمریکا و انگلیس از صدراعظم آلمان و دیگر مقامات آلمانی که در حال بحث بر سر بحران مالی یونان بودند، جاسوسی کرده است. 
آژانس امنیت ملی آمریکا علاوه بر شنود مکالمات دفتر آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان، از وزرای کشاورزی، دارایی و اقتصاد این کشور اروپایی نیز جاسوسی کرده است.
اما اسناد تازه‌ای که ادوارد اسنودن منتشر کرده، از جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) از سازمان ملل متحد تا رده ریاست آن نیز پرده برداشته است.
به گفته کارشناسان، بی شک این امر بر فعالیت‌های نمایندگان آمریکا در سازمان ملل تاثیر داشته و آنها پیش از جلسات سازمان ملل، به سبب نفوذ در وسایل ارتباطی کارمندان سازمان ملل و رویت نوشته‌های آنان، از پیش خود را برای پاسخگویی و مقابله آماده کنند. 
از جمله طبق یکی از این اسناد، باراک اوباما یک بار از اطلاعات به دست آمده برای دیدار رودررو با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، استفاده کرده و نکاتی را که بان‌کی‌مون در نظر داشته با وی بحث کند، پیشتر با مشاورانش بررسی کرده است.
همچنین در اسناد اخیر افشا شده که NSA علاوه بر شنود مکالمات سیاستمداران فرانسوی که پیشتر معلوم شده بود، اطلاعات و مکالمات مقامات سیاسی کشورهایی چون مکزیک، آلمان و کلمبیا را نیز شنود کرده بودند.
در یکی از سندهای اسنودن، یکی از برنامه‌های جاسوسی NSA موسوم به X-Keyscore توصیف شده که چگونه توسط آن جاسوسان سازمان امنیت ملی آمریکا از طریق وب می‌توانند کلیه ارتباطات فرد شامل چت، ایمیل و اسناد موجود روی کامپیوتر را مشاهده کنند.
مطابق این اسناد، سازمان امنیت ملی آمریکا در یکی از جزوه‌های درسی کارآموزانش، مدعی شده به وسیله X-Keyscore موفق شده ۳۰۰ تروریست بین المللی و برخی فعالان القاعده را در اینترنت شناسایی و ردیابی کند. 
ادوارد اسنودن خود زمانی پیمانکار سازمان امنیت ملی آمریکا بوده است.
گفتنی است روزنامه انگلیسی گاردین در سال ۲۰۱۳ نیز بخشی از این اطلاعات را منتشر کرده بود. 
اما اسناد منتشره اخیر ابعاد جدیدی از جاسوسی سازمان‌های امنیتی امریکا را آشکار و جزئیات و چگونگی آن را هویدا کرده است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا