دسته‌بندی نشده

سال ۹۴ شبکه ملی اطلاعات ۱۰ ساله مي‌شود

تاریخچه ایجاد شبکه ملی اطلاعات نشان می‌‌دهد این شبکه نخستین بار با نام شبکه ملی اینترنت در اواخر سال ۸۴ مطرح شده و در پایان برنامه پنجم در سال ۹۴ که طبق تکلیف باید این شبکه به پایان برسد، ‌شبکه ملی اطلاعات ۱۰ ساله خواهد شد.

خبرگزاری فارس: افتتاح شبکه ملی اطلاعات در جشن 10 سالگی

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,طبق تعریف ارائه شده، قرار است شبکه‌‌ ملی متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی، مراکز داده‌ توسعه یافته داخلی دولتی و غیردولتی و زیرساخت‌های نرم‌افزاری که در سراسر کشور گسترده شده، باشد.

این شبکه ظرفیت لازم برای «نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی در کشور به منظور توسعه‌ خدمات الکترونیکی» و «دسترسی به اینترنت» از طریق بستر ارتباطی باند پهن‌ سراسری را برای کاربران خانگی، کسب‌وکارها و دستگاه‌های اجرایی فراهم می‌کند.

شبکه ملی اطلاعات تجمیع کننده‌ شبکه‌های اختصاصی، محلی و ملی در کشور است که از دو بخش اختصاصی و عمومی تشکیل می‌شود.

بخش اختصاصی برای ارتباط و تبادل اطلاعات و خدمات دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر و بخش عمومی برای ارایه خدمات به کاربران عمومی است و این دو بخش در نقاطی نظیر مراکز داده با یکدیگر اتصال دارند.

امروز در سال ۹۲ اجرای این شبکه یکی از اولویت‌های اصلی وزارت‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات است. با جست‌وجویی در اسناد و مطالب مرتبط با این موضوع، مشخص می‌شود سابقه و تاریخچه این مهم‌ترین برنامه وزارت ارتباطات، به ۸ سال پیش باز می‌گردد و از اولین سال دولت احمدی‌نژاد آغاز شده است.

بر این اساس، در اواخر سال ۱۳۸۴ بحث شبکه ملی اینترنت در کشور مطرح شد و مهمترین دلیل پیاده‌سازی این شبکه در آن سال نیز کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد.

در اسفند سال ۱۳۸۴، بر اساس تصمیم هیات دولت مقرر شد شبکه ملی طی ۳ سال به بهره‌برداری برسد و طراحی‌های کلی شبکه نیز انجام شود.

در سال ۱۳۸۵ قرار شد پروژه اینترنت ملی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شود.

در سال ۱۳۸۶ نیز همین موضوع تکرار شد و این بار برنامه‌های عملیاتی راه‌اندازی و بهره‌برداری اینترنت ملی در سال‌های ۸۶ تا ۸۸ در هیات وزیران تصویب شد.

با توجه به الزامات سند چشم انداز بیست ساله در سال ۱۳۸۹ موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی تر مطرح شد به طوری که کلیات موضوع در ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه مصوب شد.

اکنون طبق ماده ۴۶ برنامه پنجم، باید تا پایان برنامه پنجم در سال ۹۴، پرونده ۱۰ ساله شبکه ملی اطلاعات مختومه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا