دسته‌بندی نشده

سرورهای ویندوز در معرض خطر هک

ویندوز سروراگنا- هزاران ویندوز سرور ۲۰۰۳ قدیمی، به‌روزرسانی نشده و از رده خارج شده همچنان در حال کارند که این موضوع کاربران را در معرض خطر حملات هک قرار می‌دهد.

 

به گزارش ایسنا، شرکت مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ را از ۱۴ ژوئیه متوقف کرد اما بر اساس گزارش‌ها همچنان تعداد قابل توجهی از سرورها از این نسخه استفاده می‌کنند. این بدان معناست که بدون داشتن برنامه‌ای برای ارتقاء سیستم‌ها به نسخه‌های بالاتر، کسب و کارها در معرض خطرات و حملات سایبری قرار خواهند گرفت.

 

داده‌های بدست آمده از شرکت خدمات اینترنتی Netcraft نشان می‌دهد که حدود ۶۰۹ هزار سیستم وب در حال خدمت‌رسانی به ۱۷۵ میلیون وب سایت در حال اجرای ویندوز سرور ۲۰۰۳ هستند که سیستم‌ها و مشتریانشان در معرض خطر حملات سایبری و سرقت اطلاعات قرار دارند.

 

اغلب سرورهای به روز نشده در آمریکا و چین قرار دارند که حدود نیمی از تمامی سرورهای ۲۰۰۳ شناسایی شده را شامل می‌شود.

 

شرکت مایکروسافت در ۱۴ ژوئیه امسال پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ را متوقف کرد و در نتیجه از آن زمان تا کنون این سرور بدون اصلاحیه و به روز رسانی امنیتی باقی مانده است.

 

بنا بر اعلامیه منتشرشده توسط US-CERT، سیستم‌های کامپیوتری که در حال اجرای ویندوز سرور ۲۰۰۳ هستند در معرض خطر حملات سایبری مانند حملات خرابکارانه یا ازدست‌دادن اطلاعات الکترونیکی قرار دارند.

 

به سازمان‌ها توصیه اکید شده تا در اسرع وقت سیستم‌های ویندوز سرور ۲۰۰۳ خود را به نسخه‌های بالاتر ارتقاء دهند.

 

بر اساس اطلاعات سایت مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای – ماهر – در حال حاضر با توجه به آن که عرضه جدیدترین نسخه سرور ویندوز تا سال ۲۰۱۶ به تاخیر افتاده، تنها راه حل برای مدیران IT، ارتقاء سیستم به نسخه سرور ۲۰۰۸ یا ۲۰۱۲ است.

 

پشتیبانی اصلی ویندوز سرور ۲۰۰۸ در ماه ژانویه امسال به پایان رسیده بود اما شرکت مایکروسافت تا سال ۲۰۲۰ آن را تمدید کرد. هم‌چنین پشتیبانی اصلی ویندوز سرور ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۸ است و تا سال ۲۰۲۳ تمدید می‌شود.

 

به مدیران IT توصیه شده تا در اسرع وقت نسبت به ارتقاء سرورها اقدام کنند. آنها می‌توانند با استفاده از برنامه‌های Microsoft’s Assessment و Planning Toolkit در این راه قدم بگذارند. این برنامه‌ها به آنها می‌گوید که بهترین روش برای ارتقاء سیستم چیست و چگونه باید آن را نجام داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا