نقد و بررسی

«سپام» نمی‌تواند جایگزین سوییفت باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت اصلاح سیستم بانکی، گفت: شاید سپام بتواند در دورزدن تحریم‌ها موثر باشد اما باید به این نکته توجه داشت سامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی یا همان سپام در بعد بین‌المللی خیلی نمی‌تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد چراکه این سامانه برای ال‌سی‌های داخلی است و ال‌سی‌های خارجی باید از مرکز سوییفت بین‌المللی پذیرفته شود.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, عطاالله حکیمی گفت: در شبکه بانکی داخلی از بابت انجام مبادلات بانکی خیلی مشکل احساس نمی‌شود و عمده مشکلات سیستم بانکی مربوط به مبادلات بین‌المللی است.
نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی افزود: واقعیت این است سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی یا همان سپام در بعد بین‌المللی خیلی نمی‌تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد و بعید می‌دانم بتواند جایگزین مناسبی برای سامانه سوییفت باشد و این تصمیم کارشناسی شده نیست.
این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: سامانه سوییفت یک سیستم یکپارچه بین‌المللی است و با توجه به سابقه طولانی آن در ارایه خدمات بانکی، مزایا و حتی مشکلات احتمالی آن نیز مشخص شده است لذا باید با ارایه دیپلماسی اقتصادی و سیاسی زمینه را برای رفع تحریم سوییفت فراهم کرد. حکیمی گفت: باید پذیرفت اگر بخواهیم به طور مثال طرح سامانه سپام را کاملا جایگزین سوییفت کنیم نیاز به هزینه و زمان زیادی  است و با توجه به اینکه سامانه سوییفت شبکه بین بانکی جهانی است بعید می‌دانم این جایگزینی، طرح موفقی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا