دسته‌بندی نشده

طراحی دیواره آتش سخت‌افزاری توسط محققان ایرانی

محققان یک شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری کرمانشاه موفق به طراحی دیواره آتش سخت‌افزاری و بومی‌سازی دانش فنی آن شدند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, آرش احمدی، عضو هیات علمی دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی کرمانشاه و مدیر این پروژه گفت: دیواره آتش از مهم‌ترین ابزار‌ها و نرم‌افزار‌های تدافعی اساسی برای حفاظت اطلاعات سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای محسوب می‌شود.
به گفته‌ وی، دیواره آتش یکی از راه‌های محافظت سیستم از شبکه‌های غیرقابل اطمینان، ویروس‌ها و هکر‌هاست.
مدیر این پروژه گفت: برخلاف تصور عمومی دیواره‌های آتش دارای ویژگی‌ها و امکانات متفاوتی هستند، البته هر دیواره آتش نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری مشمول تمام آنها نمی‌شود. در حال حاضر عملکرد فنی دیوار‌های آتش بسیار متنوع و گسترده شده است.
احمدی گفت: پیش از این نمونه‌های خارجی متنوع از دیواره آتش طراحی و در بازار عرضه شده است. این نرم‌افزار‌های امنیتی مطابق با همان سیستم‌های خارجی‌اند.
وی افزود: مهندسان ما در این شرکت دانش‌بنیان برای بومی‌سازی و مطابق کردن هرچه بیشتر این نرم‌افزار امنیتی با سیستم‌های داخلی به طراحی و ساخت دیواره آتش سخت‌افزاری اقدام کرده‌اند.
عضو هیات علمی دانشگاه رازی در خصوص مزایای دیواره آتش سخت‌افزاری گفت: این سیستم به سادگی قابل پیاده‌سازی است و سرعت بالایی دارد. توانایی پردازش و اداره‌کردن بسته‌های داده‌ها و پایش وب از ویژگی‌ها و مزایای دیواره آتش (فایروال) سخت‌افزاری است.
به گفته‌ وی، بومی‌سازی دیواره آتش سخت‌افزاری مهم‌ترین مزیت این سیستم است. همچنین علاوه بر ویژگی‌ امنیتی و نگهبانی ویژگی دیگری به نام backdoor و یک بخش مدیریت شبکه یکپارچه نیز به این سیستم افزوده شده
است.
احمدی گفت: دیواره آتش سخت‌افزاری طراحی شده در مرحله‌ آزمایش قرار دارد و پس از بررسی‌های همه‌جانبه وارد بازار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا