دسته‌بندی نشده

فیس بوک شهر بی در و دروازه است

به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيکپایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی در رابطه با دلیل حرمت اشتراک گذاری در فیس بوک، این متن را منتشر کرده است:

سؤال: جمعی از برادران و خواهران در نامه های متعدّد خود نوشته اند: اگر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته) دلیل حرمت اشتراک در فیس بوک را بیان کنند ممنون خواهیم شد و پاسخی برای پرسش گران خواهد بود.

ایشان در جواب چنین فرمودند:

عزیزان من! دلیل آن روشن است و همان نشر گسترده فساد و انواع گناهان از این طریق می باشد.

زیرا فیس بوک مانند شهر بی در و دروازه ای است که همه کس از دانشمندان و افراد نخبه گرفته تا دزدان و شیّادان و کلاهبرداران و کسانی که به انواع فساد آلوده اند؛ هر کدام در این شهر مغازه ای دارند.

در این مغازه ها گاه وسائل ضروری زندگی و در بسیاری از موارد ابزار گناه و مفاسد و انحراف های اخلاقی فراگیر و ایجاد اختلاف در میان ملّت ها با برچسب های زیبا و پوشش های فریبنده در اختیار همگان قرار می گیرد.

حال اگر ورود در این شهر برای همه ممکن شود از جوانان کم سن و سال گرفته تا بزرگسالان ناآگاه و غیر آنها، آیا هیچ فرد آگاهی می تواند ورود به چنین شهری را برای همه آزاد بگذارد؟

حتی جاسوسان و مفسدان فی الارض می توانند در این شهر بی در و پیکر مبادله اطّلاعات کنند و با رموز و اشاراتی بذر توطئه بپاشند. ما می گوییم باید بر مطبوعات و رسانه ها به طور عام نظارتی باشد تا افراد فاسد و مفسد نتوانند از این طریق جامعه را آلوده کنند.

با این حال چگونه فیس بوک باید از هر قید و شرطی آزاد باشد، آیا آزادی بی قید و شرط در دنیا داریم؟ پاره ای از محدودیّت های غربی به هیچ وجه مشکلی را حل نمی کند و تکثیر اشکال، حلّ اشکال نیست.

آری اگر ورود در این شهر مخصوص افراد دانشمند و فرهیخته که خوب و بد را کاملاً می شناسند و سِره از ناسِره را تشخیص می دهند آن هم برای تحقیقات اجتماعی آزاد بود، مانعی نداشت؛ درست مانند کتب ضلال که فقها مطالعه آن را برای عموم تحریم می کنند ولی برای محققان مذهبی آزاد شمرده می شود. والسلام علیکم و رحمة الله وبرکاته.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا