فیلم

قیمت اینترنت در ایران بسیار گران است

رئیس کمیته فناوری های نوین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت اینترنت در ایران بسیار گران است، گفت: حتی اگر پهنای باند اینترنت جهانی را به صورت رایگان وارد کشور کنیم تنها ۲۰ درصد از قیمت فعلی اینترنت در کشور کاهش می یابد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, دکتر محمد سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید براینکه گرانی قیمت اینترنت در ایران باید بررسی شود و کار کارشناسانه روی آن صورت گیرد، اظهار داشت: براساس محاسبات صورت گرفته ۲۰ درصد قیمت اینترنتی که به دست کاربر می رسد مربوط به قیمت پهنای باندی است که شرکت ارتباطات زیرساخت وارد کشور می‌کند و ۸۰ درصد آن مربوط به هزینه های دیگری است که به کاربر نهایی تحمیل می‌شود؛ با این وجود حتی اگر هزینه اینترنت جهانی را صفر محاسبه کنیم بازهم قیمت اینترنتی که کاربر نهایی باید بپردازد ۲۰ درصد ارزان تر می‌شود.

وی با بیان اینکه اینترنت در ایران گران است و نرخ های فعلی این ابزار ارتباطی در سبد دهک های ۶ و ۷ خانوار ایرانی نیز نمی گنجد، ادامه داد: یک خط اینترنت پرسرعت ۱۲۸ کیلوبیتی هم اکنون حدود ۱۲ هزار تومان محاسبه می‌شود و خانوار ایرانی توانایی پرداخت ماهانه این رقم را ندارند؛ براین اساس باید راهکاری برای پایین آوردن قیمت اینترنت پرسرعت به کار گرفته شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم، یکی از راهکارهای فعلی در این بخش را توسعه دانست و گفت: در نظام های ارتباطی، تعداد مشترکان بالا منتج به سودآوری می‌شود و این مساله باعث خواهد شد ارائه دهندگان اینترنت هزینه های جانبی را کاهش داده و به مراتب نرخ اینترنت نیز کاهش می یابد.

سلیمانی با بیان اینکه دروازه های ورودی اینترنت کشور حتما باید در اختیار حاکمیت باشد و نمی توان این دروازده ها را در اختیار بخش خصوصی قرار داد، افزود: باید در بحث تجارت پهنای باند اینترنت رقابت ایجاد شود تا قیمتهای خرید پهنای باند کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون تعرفه مصوب پهنای باند ورودی به کشور توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین می‌شود و این کمیسیون باید برای این نرخ ها کار کارشناسی انجام دهد.

رئیس کمیته فناوری های نوین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا نرخ اینترنت در کشورهای همسایه ایران حدود یک پنجم قیمت در ایران است، تاکید کرد که در این کشورها، دولت برای پهنای باند سوبسید می دهد اما در کشور ما با وجود گرانی قیمت پهنای باند و اینترنت نهایی، باز هم شرکت ارتباطات زیرساخت و هم بخش خصوصی سوددهی بالایی ندارند که این موضوع باید بررسی شود.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مسیر اینترنتی که به کاربر نهایی می رسد نیز باید قانونمند شود تا نحوه اشتراک و امکان انداره گیری آن نیز قابل تشخیص باشد.

سلیمانی ادامه داد: در حال حاضر پهنای باندی که کاربر نهایی دریافت می‌کند سرعت واقعی ندارد و در مسیر افت می‌کند که این نیازمند نظارت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا