دسته‌بندی نشده

لزوم همکاری همه سازمان ها برای صدورکارت ملی هوشمند

وزیر کشور از همه سازمان ها خواست نحوه ارتباط و تعامل خود را با سازمان ثبت احوال به گونه ای ارتقا دهند تا شاهد ثبت و راه اندازی کارت ملی هوشمند در کوتاه ترین زمان ممکن باشیم.


به گزارش شبکه خبري دولت الکترونيک به نقل از پایگاه اطلاع سانی وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش گرامیداشت روز ملی ثبت احوال به جایگاه آمار، اطلاعات و تحلیل گزارش لزوم تعامل سازمانها برای صدور کارت ملی هوشمندهای آماری اشاره کرد و اظهار داشت: برای نمونه از موضوعات اولیه آماری مانند تعداد افراد، ترکیب جمعیت و میزان سواد و درآمد می توان برنامه ریزی های خوبی در کشور اعمال کرد که این موارد اهمیت سازمان ثبت احوال را دو چندان می کند.
رحمانی فضلی سازمان ثبت احوال را به عنوان سازمانی مادر و با نقش های حاکمیتی و زیرساختی خواند و از این سازمان و کارکنان آن به عنوان امانت دار هویت ملی یاد کرد.
وی با اشاره به گام های خوبی که در این سازمان در سال های گذشته برداشته شده است گفت : مهم جمع آوری و ثبت آمار و نحوه استفاده از آن است.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش به تاکیدات حدود دو سال گذشته مقام معظم رهبری در خصوص لزوم افزایش جمعیت اشاره کرد و گفت : بهترین جایی که می توانست در این خصوص زنگ خطری باشد سازمان ثبت احوال بود که اگر در چند سال پیش این زنگ خطر اعلام می شد تحلیل گران و تصمیم گیران ورود پیدا می کردند.
وی گفت: ما یک دفعه متوجه شدیم که روند افزایش جمعیت در ایران با توجه به شرایط جغرافیایی و اهداف بلندمان نمی تواند تا سی سال آینده پاسخگو باشد و متاسفانه جبران این مسئله به سبب دخالت عوامل متعدد در کوتاه مدت غیرممکن است.
رحمانی فضلی در ادامه سخنانش به بحث خوشه بندی انجام شده در دولت گذشته در بحث هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: همان زمان طرح خوشه بندی با اشکالاتی روبرو شد و دولت از این موضوع دست برداشت و یارانه ها یکسان در اختیار همه قرار گرفت که از نظر ما این اقدام عادلانه نیست و اهداف قانونی را محقق نمی کند.
وی افزود: بر همین اساس از آغاز به کار دولت یازدهم کمیته هایی مامور تشخیص دهک ها شده اند اما واقعاً منبع اطلاعاتی درستی که بتواند آمار دقیقی را به تفکیک به ما اعلام کند وجود ندارد و هنوز اطلاعات دقیق در بحث درآمد و تفکیک گروه های جمعیتی نداریم که بتوانیم بر اساس آن تصمیم گیری کنیم.
رحمانی فضلی گفت: توزیع جمعیت و چگونگی شناسایی آن می تواند به حوزه های امنیتی کشور هم کمک کند.
وی افزود: باید سامانه ای طراحی کنیم تا بر اساس آن خدمات رسانی خوبی به دستگاه ها ایجاد شود و این دستگاه ها ارتباط سازنده با سازمان ثبت احوال داشته باشند.
رحمانی فضلی گفت: در بحث کارت هوشمند ملی هم باید گفت که اگر این کارت عملیاتی شود اطلاعات و سیاست گذاری های قابل توجهی مبتنی بر این سامانه خواهیم داشت.
وزیر کشور با تاکید بر لزوم تعامل همه سازمان ها با سازمان ثبت احوال گفت: برای نمونه بیشترین جعل و سوء استفاده در سازمان ثبت اسناد صورت می گیرد که اگر این سازمان با سازمان ثبت احوال تعامل خوبی داشته باشد از وقوع بسیاری از تخلفات جلوگیری می شود.
وی بر تعامل هر چه بهتر وزارت امور خارجه ، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی با ثبت احوال تاکید کرد و گفت : حتی در بحث انتخابات هم اگر با اطلاعات دقیق روبرو باشیم جلو بسیاری از موارد گرفته خواهد شد.
همچنین از سند هویتی شهدای هسته‌ای در این مراسم رونمایی و از حامیان برگزیده ثبت احوال در این همایش تجلیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا