اخبارانتخاب سردبیرتجهیزات هوشمندفناوری های نومقالات

مروی بر ربات های ۲۰۲۲

به گزارش پایگاه خبری اگنا، به نقل از وبگاه واشینگتن پُست (Washington Post)، پیشرفت در ساخت این ربات‌ها به پشتوانه هوش مصنوعی پیشرفته و حسگرهای الکترونیکی کوچک‌تر روی داده است.

با هم نگاهی به برخی از آن‌ها می‌اندازیم:

ربات حشره

در سال ۲۰۲۲، دانشمندان در تلاش برای ساختن ربات‌های کوچک‌تر، از دنیای حشرات الهام گرفتند. آن‌ها حسگرهای چاپ‌شده سه‌بعدی را به سوسک هیسینگ ماداگاسکار بستند تا قربانیان احتمالی را در زلزله‌ها بیابند. دانشمندان حشرات کاملاً ‌رباتیکی ساختند که می‌توانند نشت گاز را از طریق بوکشیدن پیدا کنند؛ همچنین موفق به ساخت کرم‌های شب‌تاب رباتیک شدند که به طور بالقوه می‌توانند مزارع را در فضا گرده‌افشانی کنند.

ربات‌های انسان‌نما

در سال ۲۰۲۲، جست‌وجوی بی‌پایان برای ساخت ربات‌هایی به شکل انسان به موفقیت‌های چشمگیری منجر شد. ایلان ماسک از نمونه اولیه ربات اپتیموس (optimus) شرکت تسلا پرده‌برداری کرد. این ماشین‌های دوپا رکورد سرعت را شکستند و شرکت گوگل توانست نمونه‌ای از این ربات بسازد که همبرگرها را سرخ می‌کند.

ربات‌های خدماتی

کمبود نیروی کار در عصر کرونا موجب شد رستوران‌ها ربات‌ها را به جای انسان‌ها استخدام کنند. آن‌ها می‌توانند کارهایی مانند سرخ‌کردن سیب‌زمینی‌ و پذیرایی با نوشیدنی را انجام دهند.

ربات‌های پزشکی

پزشکان احتمالاً در کارشان از ربات‌هایی کمک خواهند گرفت که از ژل‌های نرم بهتر و آهن‌رباهای کوچک‌تر ساخته شده‌اند. یک نمونه از آن‌ها، یک ربات به شکل مار و به اندازه شاخک حشرات است که در ریه‌ها می‌لغزد و سرطان را تشخیص می‌دهد.

ربات کارگر انبار کالا

جنگ میان انسان‌ها و ربات‌ها به نقطه عطف خود رسیده است؛ زیرا شرکت‌های بزرگی مانند آمازون و فِدِکس در انبارهای کالا از ربات‌هایی استفاده می‌کنند که می‌توانند به همان ظرافت انسان‌ها، اشیا را در دست بگیرند.

خبرنگار: سمیه حبیب اله پور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا