دسته‌بندی نشده

نرم افزاری برای پیش بینی رفتار ژن ها

اگنا – دانشمندان ژنتیک درباره پدیده CRISPR/Cas9  بسیار هیجان زده هستند. CRISPR/Cas9 نوعی آنزیم است که هدف گیری رشته خاصی از DNA ، قطع بخشی از آن و جایگزینی‌اش را آسانتر می کند. هرچند استفاده از این نوآوری برای انسان هنوز جدی نشده است اما بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند مهندسی ژنوم در نهایت انسان امری اجتناب ناپذیر است.

آزمایشات مختلف بر ژن های انسانی گرانبها و جنجالی هستند. از سوی دیگر هیچ کس نمی تواند به یقین ادعا کند تغییرات در ژن ها تاثیر دلخواه را ایجاد می کنند یا خیر. با این وجود شرکت های مختلف به فعالیت دراین حوزه ادامه می دهند. اکنون یک شرکت نوپای کانادایی به نام Deep Genomics ادعا می کند نوعی برنامه کامپیوتری ساخته که می تواند تاثیرات احتمالی دستکاری ژنتیکی را براساس آموخته های کامپیوتر نمایش دهد.

ژن

درک چگونگی فعالیت ژن ها پیچیده است زیرا آنها با ژن های دیگر ارتباط دارند، یکدیگر را فعال یا خنثی می کنند و مولکول های متفاوتی را دربدن تولید می کنند. محققان سعی کرده اند این روابط را بهتر درک کنند تا برای بیماری های مختلف از سرطان گرفته تا شیزوفرنی درمانی بیابند اما به نظر می رسد درک این شبکه بسیار پیچیده باشد.

در این نقطه است که «یادگیری عمیق» به کار می آید. به عبارت دیگر نرم افزار  Deep Genomics در چنین شرایطی با تکیه بر مجموعه وسیعی از اطلاعات ژنتیکی افراد و جهش های مربوط به آن که در اختیار دارد، درباره چگونگی شناسایی کدهای ژنتیکی توسط سلول ها و مولکول های حاصل از ترکیب آنها اطلاعاتی فراهم می کند.

Gen Schere 1

Gen Schere 1

چنین اطلاعاتی برای دارودرمانی دقیق و اصلاح ژنتیک بسیار مفید است. براندون فری موسسDeep Genomics دراین باره می گوید: ما می توانیم از این سیستم برای تعیین کارآمدی درمان و داروهای مختلف استفاده کنیم؛ سیستم اصلاح ژن CRISPR/Cas-9 به ما کمک می کند تاثیر داروهای مختلف را بررسی کنیم. البته باید توجه داشت انجام این کار به وسیله کامپیوتر بسیار مشکل است و در حال حاضر بیشتر روش ها تجربی هستند.

Deep Genomics که در هفته گذشته افتتاح شد، تنها شرکتی نیست که با استفاده از داده های کلان در قلمرو ژنتیکِ تجاری فعالیت می کند. شرکت ۲۳andMe نیز مشغول ساخت یک نرم افزار پیش بینی است.

ژن

برنامه Deep Genomics فقط به جهش های ژنی می پرازد که روی فرایند متصل کردن ژن ها به هم تاثیر می گذارد. دراین فرایند ژن های جدید به DNAاضافه می شوند. البته آنطور که اخبار نشان می دهد به نظر نمی رسد دستاوردهای  Deep Genomicsبیش از شرکت های رقیبش باشد. اما همانطور که دانشمندان توانسته اند ژن های بهتری برای درمان کشف کنند و همزمان با فراگیرشدن استفاده از CRISPR و نرم افزار ژنتیک، الگوریتم های Deep Genomics یا شرکت های دیگر بدون شک در کشف درمان دقیق بیماری ها اهمیت خاصی می یابند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا