دسته‌بندی نشده

پاسخ ستاد فضای مجازی دکتر ولایتی به دغدغه های صنف ICT

به گزارش ایسنا، نمایندگان ستاد انتخاباتی دکتر علی اکبر ولایتی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران و مسئولان سازمان نصر کشور دیدار کردند، در این جلسه علی مطهری عضو سابق مجلس شورای اسلامی، علی قدم یاری مسئول کمیته فضای مجازی ستاد انتخاباتی دکتر ولایتی و مسولان سازمان نظام صنفی استان کشور از جمله کاظم آیت اللهی رئیس سازمان نصر ایران ، آزاده داننده رییس سازمان نصر استان تهران، محمد یوسفیان دبیر سازمان و امیر حسین سعیدی نائینی رئیس اسبق سازمان حضور داشتند.

 

نمایندگان ستاد انتخاباتی دکتر ولایتی و کمیته فضای مجازی این کاندیدای انتخاباتی با اشاره به توسعه مبانی فناوری‌های نوین از جمله ارتباطات و فناوری اطلاعات بر توجه ویژه به تعهدات کشور در جامعه جهانی اطلاعات و رفع خلاءهای موجود تاکید کردند.

بومی سازی سخت افزاری و نرم افزاری حوزه امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، رفع مشکلات صنف ICT و توسعه بازار ، اشتغال زایی، حضور مناسب ایران در عرصه‌های بین المللی در حوزه فناوری‌های نوین، تحقق دولت همراه و توسعه مبانی دولت الکترونیک، تحقق تجارت الکترونیک در سطح بین‌الملل، توسعه مبانی سلامت الکترونیک و استفاده از ظرفیت‌های آموزش الکترونیک در برقراری عدالت آموزشی در کشور در کانون توجهات این نامزد انتخاباتی قرار دارد.

نمایندگان ستاد انتخاباتی دکتر ولایتی با تصریح این نکته که در حوزه دیپلماسی و روابط بین‌المللی، بیش از هر چیز حفظ منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران از سوی وی مد نظر است، هم‌چنین بر توسعه مبانی دیپلماسی دیجیتالی بر پایه اصول اسلامی ایرانی و احترام متقابل تاکید کردند، سوالات مطرح شده از سوی مهندس سعیدی نائینی رییس سابق سازمان نصر کشور و دغدغه های مطرح شده از سوی صنف مورد توجه نمایندگان ستاد دکتر ولایتی قرار گرفته و پاسخ داده شد.

سعیدی بر اهمیت موضوعات کلیدی مانند توجه به تعهدات ایران در جامعه جهانی اطلاعات، توسعه پهنای باند، انتخاب وزیر شایسته برای ICT و جلوگیری از تعدد متولی تاکید کرد و گفت: لازم است تا نامزدها این موضوعات را به صورت عملی و با برنامه مشخص در نظر داشته باشند تا هرکدام که رییس جمهور شدند واقعا به آن ها عمل کنند.

یوسفیان دبیر سازمان نیز با بیان دغدغه‌های مهم صنف “از جمله مهم‌ترین آنها توجه دولت آینده به وجود سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان نماینده مردم و بخش خصوصی در توسعه ICT در کشور با توجه به جمعیت ۸ هزار نفری عضو این سازمان در کشور” بر اهمیت نگاه بی‌تکبر دولت آینده به این بخش تاکید کرد.

این در حالی است که علی مطهری در سخنانی گفت: برخی تفکری مانند اینترنت باید قطع شود دارند که منطقی نیست.

*نگاه دولت باید فرصت گرایانه باشد و از نگاه تهدید گرایانه بپرهیزد

مطهری هم‌چنین خاطر نشان کرد : بخش خصوصی و صنف ICT محور توسعه فناوری‌های نوین در کشور است و برای رفع مشکل اشتغال زایی و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور باید مشارکت لازم در این بخش صورت گرفته و حمایت‌های لازم نیز انجام شود.

علی مطهری گفت: دکتر ولایتی بر نفش موثر دیپلماسی دیجیتالی و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است و توجه ویژه به تعهدات ایران در جامعه جهانی اطلاعات در کانون توجه وی قرار دارد.

وی گفت : عدالت اجتماعی بدون توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات برقرار نمی‌شود.

وی با بیان این‌که مدیران جامعه ما باید به ابزار فناوری آشنا باشند و بهره لازم را برای انجام امور و ارائه خدمات از آن ببرند، گفت: همه مباحث توسعه‌ای در حوزه ICT به نگرش کلان کاندیداها برمی‌گردد و فضا در حوزه بین‌المللی ICT باید باز شود.

همگرایی لازم بین پتانسیل‌های موجود در کشور باید ایجاد شود، بنده در زمان حضور در مجلس خلاءهای قانونی در این مسیر می‌دیدم “مثلا اپراتورها نمی‌دانند به حرف کدام ناظر توجه کنند” که تذکر هم می‌دادم اما باید این موارد تعیین تکلیف شود.

علی مطهری تاکید کرد: یادآوری می‌کنم که بزرگ‌ترین سرمایه ICT کشور “بخش خصوصی” است.

هم‌چنین علی قدم یاری رییس کمیته فضای مجازی ستاد انتخاباتی دکتر علی اکبر ولایتی نیز در سخنانی گفت: دکتر ولایتی بر تعهدات ایران در جامعه جهانی اطلاعات پایبند است. رویکرد وی توسعه ظرفیت‌های فضای مجازی است، به طوری که توسعه مبانی فضای مجازی و سایبری ذیل دیپلماسی عمومی مورد توجه است، در بخش جنبش نرم افزاری و بیداری اسلامی برنامه‌های کلیدی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این‌که ثبات مدیریتی در مجامع بین‌المللی خصوصا در عرصه دیپلماسی با حضور دائمی رایزن‌های ICT برای مذاکرات در سطح بین المللی جزو برنامه‌های این نامزد انتخاباتی است، گفت:همگرایی، محور تولی‌گری در حوزه ICT است که به نوعی مشکل تعدد متولی در این حوزه را مرتفع می‌سازد، تصدی‌گری دولتی در ICT کشور باید کاهش یافته و اختیارات به بخش خصوصی و اصناف سپرده شود.

قدم یاری گفت: در بحث امنیت در ICT نگاه دکتر ولایتی مصونیت گرایی است اما با اعمال محدودیت در فضای مجازی مخالف است.

رییس کمیته فضای مجازی ستاد انتخاباتی دکتر علی اکبر ولایتی گفت: در حوزه تجارت الکترونیک وی معتقد است که سهم ایران از تجارت جهانی در این حوزه باید افزایش یابد،

بنابراین باید مبانی توسعه‌ای در این بخش مدنظر قرار گیرد.

در خصوص دورکاری نیز نباید دولت حاکم بر موضوع باشد بلکه نگاه دورکاری در صورت لزوم باید از سمت صنف صورت گیرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا