دسته‌بندی نشده

پایان انحصار دولت در توزیع پهنای باند اینترنت

 

 

 

معاون مرکز ملی فضای مجازی از پایان انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت در توزیع پهنای باند اینترنت ورودی به کشور خبر داد و گفت: براساس طرحی که از سوی مرکز ملی فضای مجازی تدوین شده و بزودی ابلاغ می‌شود از این پس شرکت ارتباطات زیرساخت باید مانند گمرک ورودی پهنای باند اینترنت، عمل کند و نباید فروشنده باشد.

به گزارش شبکه خبری دولت الکتروینک علیرضا شاهمیرزایی در این باره گفت: از برنامه های کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی برای اصلاح ساختار اینترنت بین الملل خبر داد و گفت: برای اینترنت بین الملل تصمیماتی در دست تدوین و ابلاغ داریم که براساس آن بسیاری از مشکلات فعلی شرکتهای ارائه دهنده اینترنت و اپراتورها برای تامین پهنای باند اینترنت رفع خواهد شد.

وی با تاکید بر اصلاح ساختار در حوزه تامین پهنای باند اینترنت بین الملل اظهار داشت: ما دلیلی بر انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت در خرید و فروش اینترنت نمی بینیم.

رئیس کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت باید به عنوان گمرک پهنای باند اینترنت و یک درگاه ورودی عمل کند ادامه داد: گمرک نمی تواند وارد کننده باشد و حتی لزومی ندارد که فروشنده اینترنت باشد؛ براین اساس آنچه به عنوان حاکمیت باید در اختیار این شرکت قرار گیرد گذرگاه ورودی است و خرید و فروش از سوی این شرکت معنایی ندارد.

دکتر شاهمیرزایی با تاکید براینکه درهمه جای دنیا نیز حاکمیت تنها بر گذرگاه ورودی نظارت دارد گفت: در حوزه واردات پهنای باند اینترنت بین الملل، این گذرگاه در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است اما این به این معنی نیست که شرکت ارتباطات زیرساخت وارد کننده پهنای باند باشد و آن را خرید وفروش کند.

عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی پایان انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت را در توزیع پهنای باند اینترنت بین الملل از جمله مفاد بسته سیاستی ساماندهی وضعیت اینترنت در کشور عنوان کرد و گفت: بخش های زیادی از این بسته سیاستی تصویب و ابلاغ شده و بخشی نیز حتی به مرحله اجرا رسیده اما هنوز تکمیل نشده است.

معاون مرکز ملی فضای مجازی اظهار امیدواری کرد که با اجرای کامل این بسته سیاستی بسیاری از مشکلات تامین و توزیع پهنای باند اینترنت در کشور و ارائه خدمات اینترنت و نیز مسائل پیش روی شرکتهای ارائه دهنده این خدمات رفع شود.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا