دسته‌بندی نشده

«آقای لازار» در برابر «کولی»

«آقای لازار»‌ به کارگردانی فیلیپ فالاردو نویسنده و کارگردان اهل کبک نماینده کانادا در بخش فیلم خارجی‌زبان است.

این فیلم فرانسوی‌زبان داستان یک پناهنده الجزایری در مونترال است که پس از مرگ معلم کلاس ششم یک مدرسه جایگزین او می‌شود.

«آقای لازار»‌ یکشنبه پیش در جشنواره فیلم تورنتو برنده جایزه شهر تورنتو بهترین فیلم بلند کانادایی شد و اوت پیش هم در جشنواره لوکارنو جایزه پیاتزا گرانده ورایتی و جایزه فیلم منتخب تماشاگران UBS را دریافت کرد.

ایرلند برای دومین بار وارد رقابت اسکار شد
فیلم «انگار که من اینجا نیستم» ساخته خوانیتا ویلسن به عنوان نماینده ایرلند در هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار رقابت خواهد کرد.

آکادمی فیلم و تلویزیون ایرلند روز چهارشنبه این فیلم را به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد. اولین فیلم بلند ویلسن در بالکان روی می‌دهد و بخش زیادی از آن به زبان صرب- کروات است.

ناتاشا پتروویچ و میرای گربیچ در «انگار که من اینجا نیستم» بازی می‌کنند که داستانی واقعی از جنگ بالکان در دهه ۱۹۹۰ را به تصویر می‌کشد و بر اساس کتابی به همین نام نوشته اسلاونکا دراکولیچ روزنامه‌نگار کروات ساخته شده است.

داستان درباره زنی جوان اهل سارایوو است که وقتی روزی یک سرباز به خانه او می‌آید و ازش می‌خواهد وسایل خود را جمع کند، زندگی‌اش از این رو به آن رو می‌شود. زن جوان به همراه دیگر زنان دهکده در منطقه‌ای دورافتاده در بوسنی زندانی می‌شوند.

«انگار که من اینجا نیستم» در فهرست نهایی فیلم‌هایی است که برای جوایز فیلم اروپا در سال ۲۰۱۲ رقابت می‌کنند. ویلسن در سال ۲۰۱۰ با فیلم «در» در بخش بهترین فیلم کوتاه زنده نامزد اسکار بود.

ایرلند برای دومین بار است که در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان رقابت می‌کند. این کشور اولین بار در سال ۲۰۰۹ با «سلاطین» به کارگردانی تام کالینر وارد رقابت اسکار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا