محققان پارک علم و فناوری پردیس به منظور رفع ضعف‌های آموزش‌های حوزه علوم تجربی پایگاه جامعی را برای فراگیران طراحی کردند که امکان آزمایش‌های پدیده‌های فیزیک را در فضای مجازی برای کاربران فراهم می‌کند.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, مهندس مجید محسنی مجری طرح درباره مشکلات آموزش علوم تجربی در کشور گفت: علوم تجربی چون فیزیک، شیمی و زیست شناسی مادر علوم است ولی آموزش آن با مشکلاتی همراه است و این دروس تنها با روش شنیداری آموزش داده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان و دانشجویان هیچ‌گاه با پدیده‌هایی چون شکست نور و قانون لنز به صورت عملی مواجه نمی‌شوند، گفت: از این رو دانش‌آموزان بدون انگیزه فیزیک و شیمی را حفظ می‌کنند و دانش‌آموزانی در این زمینه برتر هستند که حافظه قوی‌تری داشته باشد.
مجری طرح افزود: به منظور ارتقای سطح آموزش علوم تجربی با استفاده از فناوری اطلاعات اقدام به راه‌اندازی پایگاه جامع علوم تجربی با عنوان «چیستا» کردیم که در آن مشکل مفهوم ‌سازی علوم تجربی را برای فراگیران بر طرف کردیم.
وی با بیان اینکه در فاز اول در این پایگاه اقدام به ارایه آموزش فیزیک شد، گفت: در فاز دوم محتوای آموزشی زیست شناسی و شیمی به این پایگاه اضافه خواهد شد.
محسنی با بیان اینکه در این پایگاه بیش از دو هزار و 300 محتوا در حوزه علم فیزیک بارگذاری شده است، گفت: این موضوعات در حوزه‌های مکانیک، گرما و حرارت، الکتریسیته، مغناطیس، نوسان و موج، نورشناسی و فیزیک جدید است.
این محقق با بیان اینکه دسترسی به محتوای این پایگاه رایگان است، افزود: در این پایگاه علاوه بر آنکه کاربران می‌توانند در فضای مجازی آزمایش‌های مختلف را انجام دهند، با ارایه فیلم‌های پدیده‌شناسی فیزیک فراگیران قادر به مشاهده این پدیده‌ها هستند و با کاربرد فیزیک در زندگی آشنا می‌شوند.
وی با بیان اینکه از این پایگاه می‌توان برای آموزش‌های ضمن خدمت معلمان نیز استفاده کرد افزود: این پایگاه قادر است به طور هم‌زمان به فراگیران مطالب آموزشی را همراه با آزمایش‌های مربوط ارایه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *