رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: بر اساس برنامه زمانبندی با توجه به تدوین طرح ایجاد دیتاسنتر تمام استان‌ها، باید این دیتاسنترها تا پایان برنامه پنجم در همه استان‌های کشور پیاده‌سازی شود.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,علی حکیم جوادی با بیان این مطلب گفت: کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات در تلاش بودند که با توجه به نیاز کشور در این بخش، این دیتاسنترها را زودتر از برنامه زمانبندی شده اجرایی کنند اما با توجه به برخی مشکلات پیش‌بینی نشده موجب شد که پیمانکاران این طرح‌ها، بر اساس برنامه زمانبندی نسبت به نهایی کردن این طرح‌ها اقدام کنند.

وی افزود: در مرحله اول راه‌اندازی دیتاسنتر، 9 استان در دستور کار بود که تاکنون دیتاسنتر چهار استان (قم، همدان، خوزستان و بوشهر) به بهره‌برداری رسیده و دیتاسنتر پنج استان دیگر (فارس، کرمان، گلستان، آذربایجان شرقی و اصفهان) نیز تا پایان دولت دهم آماده بهره‌برداری خواهد بود. وی گفت: در فاز دوم، ایجاد دیتاسنتر در 9 استان دیگر در سال 92 در دستور کار قرار می‌گیرد که اگر بتوانیم مناقصه آنها را در بودجه 92 برگزار کنیم، ادامه کار در دولت یازدهم انجام خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات درباره الزامات قانونی راه‌اندازی این دیتاسنترها گفت: براساس بند الف ماده 46 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار با پهنای باند مناسب شده است.
وی گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف این دیتاسنترها پیاده سازی خدمات الکترونیکی در استان‌هاست که امسال و با زیرساخت‌های ایجاد شده نظیر دیتاسنترهای استانی، سرویس‌های الکترونیکی بسیاری مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات پیاده سازی خواهد شد. رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص مدل طراحی مراکز داده استانی گفت: در طراحی اولیه دیتاسنترهای استانی ضمن به‌کارگیری مدل بهینه اقتصادی، افزایش ظرفیت نیز پیش‌بینی شده است. وی افزود: توسعه و افزایش ظرفیت مراکز داده می‌تواند توسط سازمان فناوری اطلاعات یا بخش خصوصی انجام شود. حکیم جوادی گفت: با راه‌اندازی مراکز داده استانی، اطلاعات هر استان داخل استان به گردش در‌ می‌آید و دیگر نیازی به خروج غیر ضروری اطلاعات از استان نیست. وی افزود: سرویس‌دهی مراکز داده استانی براساس فناوری رایانش ابری است که این فناوری دسترسی به اطلاعات و سرویس‌ها را از طریق وب و بی‌نیاز از ذخیره سازی شخصی اطلاعات فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *