این ضدویروس جعلی دارای نام Android Defender است و بر روی دستگاه های همراهی که نصب و فعال می شود، به قصد، آمار غلط درباره آلوده بودن دستگاه نشان می دهد.

 

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک، اولین ضدویروس جعلی و دروغین که سعی در فریب کاربران Android دارد، شناسایی شد.

 این نرم افزار جعلی می تواند بصورت یک بدافزار از نوع “باجگیر” یا Ransomware رفتار کرده و دستگاه همراه قربانی را به گروگان بگیرد.

سالهاست که ضدویروس های جعلی و دروغین در محیط Windows فعال بوده و با نمایش پیام های آلوده بودن سیستم به انواع ویروس ها و ایجاد ترس و دلهره در کاربران، سعی در فریب آنها و فروش این نرم افزارهای تقلبی را دارند. اکنون شرکت ضدویروس Symantec اعلام کرده که اولین نمونه از این نوع بدافزار را که بر روی سیستم عامل Android فعال می شود، شناسایی کرده است.

این ضدویروس جعلی دارای نام Android Defender است و بر روی دستگاه های همراهی که نصب و فعال می شود، به قصد، آمار غلط درباره آلوده بودن دستگاه نشان می دهد. رفتار این بدافزار بر روی دستگاه های همراه به نحوی است که تقریباً اختیار آنرا از کاربر می گیرد.

این بدافزار در مراحل اولیه ساخت و تکامل است و مشکل سازگاری با انواع دستگاه های همراه دارد و در نتیجه بر اساس سازنده و مدل دستگاه، رفتارهای غیرقابل پیش بینی از خود نشان می دهد. بر روی دستگاه های همراهی که این بدافزار به طور صحیح نصب و فعال می شود، امکان اجرای برنامه های دیگر از کاربر گرفته می شود. در نتیجه کاربر قادر به حذف (un-install) نرم افزار ضدویروس جعلی هم نیست.

با فعال شدن ضدویروس جعلی Android Defender تنظیمات دستگاه همراه تغییر داده می شود به نحوی که حتی امکان باز گرداندن تنظیمات به حالت اولیه (Factory Reset) نیز وجود ندارد. تنها راه حل در این شرایط، استفاده از کدهای ویژه شرکت سازنده برای بازگرداندن دستگاه به حالت اولیه است. همچنین در برخی موارد می توان با وصل کردن دستگاه همراه به کامپیوتر و اجرای نرم افزارهای کمکی شرکت سازنده، دستگاه همراه را به حالت اولیه بازگرداند.

به گزارش شبکه گستر، ضدویروس جعلی Android Defender در سایت های مختلف بعنوان ضدویروس رایگان و یا در قالب نرم افزار Skype برای تماس تلفنی اینترنتی ارائه می شود.

تاریخ در حال تکرار است. همان بلاهایی که در دهه های گذشته بر سر سیستم عامل Windows و کاربران آن آمد، اکنون یکبار دیگر برای سیستم عامل Android و کاربران این سیستم عامل تکرار می شود. امید است که هم سازندگان سخت افزار و نرم افزار و هم کاربران این محصولات، از گذشته درس هایی آموخته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *