جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اینفوگرافیک: فراتر از فراداده

محتوای جدول

 

 

 

فراداده (Metadata) اینروزها محور وقایع رسوایی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) است.

 

ادوارد اسنودن از پیمانکاران NSA چند هفته پیش اطلاعاتی را منتشر ساخت که نشان می‌داد آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه شنود و جاسوسی گسترده‌ای از ارتباطات اینترنتی و تلفنی مردم آمریکا در دست داشته‌است.

شنود توسط NSA و سایر سازمان‌های امنیتی آمریکا با استفاده از فراداده‌ها انجام می‌شده‌است. با استفاده از فراداده‌ها بدون نیاز به بازیابی و تحلیل داده‌های بدست آمده از تماس‌های تلفنی و فعالیت‌های اینترنت افراد، می‌توان به راحتی اطلاعاتی در مورد زمان، مکان، کیفیت و هدف فعالیت‌های آن‌ها بدست آورد.

حتی عکس‌هایی که ما روزمره با دوربین‌های دیجیتالی تهیه می‌کنیم می‌تواند حاوی اطلاعات بسیار گسترده‌ای در مورد ساعت و محل عکس‌برداری و حتی نوع دوربین و کیفیت عکس باشد.

یکی از مثال‌های استفاده از فراداده‌ها در شنود، رسوایی اخلاق ژنرال پترائوس رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا است. ماًموران FBI گزارشی مبنی بر مزاحمت اینترنتی فردی برای یک زن دریافت کردند. بعد از بررسی ایمیل‌های ارسال شده از مزاحم، فراداده‌ها محل ارسال ایمیل‌ها را نشان داد. ماموران FBI سپس دریافتند ایمیل‌ها از چند هتل ارسال شده‌است.

بعد از بررسی فهرست میهمانان هتل‌ها ادامه تحقیقات به کشف رابطه پنهانی پترائوس و پائولا برادول، نویسنده زندگینامه وی ختم شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب پیشنهادی به شما

سایر مطالب پیشنهادی به شما

تماس با ما

خواندن این مطالب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم: