کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران از نهایی شدن 91 استاندارد حوزه فاوا درسازمان ملی استاندارد خبر داد.
 
 
به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,  یلا لاریجانی رئیس کمیسیون استاندارد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به دستاوردهای این کمیسیون طی دوسال گذشته، گفت: طی این مدت، کمیسیون استاندارد از طریق ارتباط نزدیک و منسجم با حوزه کسب و کارفاوا و سازمان ملی استاندارد، پیشنهاد تدوین 91 استاندارد فناوری اطلاعات در حوزه‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار، امنیت و شبکه را به این سازمان ارائه کرده که مورد اقبال آن سازمان قرار گرفت.

رونمایی از استانداردهای فاوا در شبکه دولت

لاریجانی درخصوص اهداف کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: ماموریت اصلی کمیسیون استاندارد، شناسایی و تامین نیازهای بخش فاوا در زمینه استانداردها و مقررات است که به منظور افزایش کیفیت محصولات، خدمات و توسعه پروتکل‌های ارتباطی میان بازیگران بخش ICT صورت می‌گیرد.

وی ارائه 15 استاندارد فاوا در شبکه اختصاصی دولت را به عنوان دیگر دستاورد این کمیسیون ذکر کرد و ادامه داد: در راستای تفاهم‌نامه‌ میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سازمان ملی استاندارد، این استانداردها در شبکه اختصاصی دولت معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

فعال‌سازی مجدد کمیته فنی متناظر JTC1

در همین حال علی آذرکار، نایب رئیس کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز، فعال‌سازی مجدد کمیته ISIRI/ITTC (کمیته فنی متناظرJTC1   ISO/IEC) را از دیگر طرح‌های این کمیسیون خواند و گفت: از سال گذشته این کمیسیون پیگیری‌های لازم را در قالب تدوین طرحی برای فعال‌سازی مجدد این کمیته، از طریق سازمان ملی استاندارد انجام داده است.

وی با اشاره به موافقت دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو با کلیت طرح فعال‌سازی، ادامه داد: قرار است جلسه‌ای توسط این دبیرخانه و با حضور تمامی ذی‌نفعان و با هدف برگزاری انتخابات مجدد و تشکیل هیات رئیسه‌ جدید در شهریور ماه آینده برگزار شود.

به گفته آذرکار، این اولین گام برای فعال‌سازی کمیته ISIRI/ITTCخواهد بود. در گام بعد باید ساختاری از داوطلبین برای مشارکت در تدوین استانداردها شکل گرفته تا کمیته بتواندعملاً فعال شود. در انتخابات گذشته، فعالیت‌های دبیرخانه‌ای کمیته بر عهده‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بوده و امید است در انتخابات بعدی هم همین‌گونه باشد.

 توسعه و استفاده فزآینده و غیرقابل پیش‌بینی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در دهه‌های 70 و 80 میلادی، و نیاز به توسعه استانداردهای مربوط، باعث شد دو سازمان توسعه‌دهنده استاندارد، یعنی ایزو (ISO) و کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکال (IEC) یا (International Electro-technical Commission)، کمیته‌ای مشترک را در سال 1987 به منظور تدوین استانداردهای این حوزه تشکیل دهند که کمیته فنی مشترک شماره 1 یا JTC1 نام گرفت. در حال حاضر و پس از 25 سال حضور فعال در عرصه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، JTC1 یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین کمیته‌های فنی ایزو به‌شمار می‌آید.

فعال‌سازی کمیته ISIRI/ITTC، با توجه به توان و پتانسیل متخصصین داخلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، می‌تواند به نقش ایران در توسعه استانداردهای جهانی این حوزه کمک کند.

 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *