پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با استفاده از سیستم بینایی ماشین صندلی درصدد طراحی و ساخت ویلچیر هوشمندی هستند که قادر به جلوگیری از برخورد صندلی با موانع است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,مهران جاهد- مجری طرح  با تاکید بر اینکه در این مطالعات به دنبال طراحی و ساخت ویلچیر الکتریکی هوشمند هستیم، گفت: مشابه این سیستم در خودروهای هدایت و کنترل مستقل به کار برده می‌شود و در این طرح نیز با استفاده از فناوری ماشین بینایی درصدد طراحی و ساخت ویلچیرهای هوشمند کردیم.

وی با اشاره به جزئیات این طرح اظهار داشت: برای کنترل و هدایت این صندلی از سیستم بینایی ماشین استفاده کردیم. این سیستم مانع برخورد صندلی با موانع خواهد شد.

جاهد ادامه داد: این سیستم به فرد کمک می‌کند در صورتی که فرد در هدایت صندلی دچار اشتباه شد بتواند خود را به صورت تطبیقی در حالت ایمن و مناسبی قرار دهد.

به گفته وی اگر قرار است فرد توقفی داشته باشد توقف وی به طریق مناسب و ایمنی انجام شود و چنانچه نیاز به مانور خاصی باشد عملیات مورد نیاز را انجام دهد بدون آنکه با موانعی برخورد کند.

مجری طرح جلوگیری از تصادفات را از دیگر قابلیت‌های این صندلی ذکر کرد و یادآور شد: در این مطالعات درصدد هستیم تا حرکت افرادی که دچار مشکلات حرکتی هستند با استفاده از این ویلچیر در حالت ایمن قرار داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *