در حالی که شرکت‌های اینترنتی و دولت آمریکا برای جاسوسی از کاربران اینترنت با هم مسابقه گذاشته‌اند، شرکت موزیلا طراح مرورگر فایرفاکس برای پیگیری اقدامات جاسوسان ابزاری عرضه کرده است.

خبرگزاری فارس: عرضه ابزار جدید برای ردگیری جاسوسی از کاربران اینترنت

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک,این ابزار که در واقع یک پلاگین است به کاربران امکان می‌دهد تا سایت‌ها و ابزارهایی را که با استفاده از کوکی ها و دیگر ابزار ردگیری به جاسوسی مخفیانه از کاربران می پردازند را شناسایی کنند.

این پلاگین که لایت بیم نام دارد، عملکرد و سوابق تمام سایت‌های مورد بازدید کاربر را جمع آوری می‌کند و عملکرد آنها در ارتباط با بازدیدکنندگان را مورد تجزیه وتحلیل قرار می دهند. سیستم نظردهی، نظام نمایش تبلیغات و نحوه میزبانی محتوا از جمله مسائلی است که این سایت مورد توجه قرار می دهد.

در نهایت لایت بیم اطلاعات جمع آوری شده را در قالب یک تصویر قابل درک نمایش می‌دهد تا مشخص شود چه کسی با چه کسی در ارتباط است و هر یک از سایت ها چه اطلاعاتی را از چه کسانی جمع آوری می کنند. 

گفتنی است که این افزونه صرفا برای مشاهده عملکرد سایت‌های مختلف و اطلاعات جمع آوری شده قابل استفاده است و قادر به جلوگیری از اطلاعات کاربران نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *