وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در حال حاضر با درخواست‌های مردم در خصوص استفاده از اینترنت و افزایش سرعت روبه‌رو هستیم، گفت: به دلایل مختلف پهنای باند اینترنت تاکنون متناسب با آنچه در برنامه دیده شده، توسعه نیافته است.

به گزارش شبکه خبری دولت الکترونیک, محمود واعظی با بیان اینکه در زمان آغاز به کار دور جدید مدیریت در وزارت ارتباطات، پهنای باند بین‌الملل 72 کیگابایت بود گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در یک ماه گذشته، 15 گیگابایت یه این میزان افزایش یافته است و پهنای باند داخلی نیز در این مدت با افزایش 30 گیگابایتی به حدود 400 گیگابایت رسیده است.
وزیر ارتباطات با اشاره به اشتیاق موجود در کشور و تلاش‌ها برای ایجاد دولت، تجارت و آموزش الکترونیکی، پهنای باند موجود را ناکافی دانست و افزود: باید زیرساخت‌ها توسعه پیدا کند و امیدوارم در صورت تحقق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، پهنای باند بین‌الملل تا سال آینده، دو برابر شود.

علاقه‌ای به عضویت در فیس‌بوک ندارم
وی با اشاره به فعالیت برخی از اعضای دولت در شبکه اجتماعی فیس‌بوک از گذشته تاکنون، گفت: برخی از دوستان در گذشته در این شبکه اجتماعی فعال بوده‌اند و این کار در حال حاضر نیز ادامه دارد.
وی افزود: بنده نه در گذشته و نه در حال حاضر به دلیل کمبود وقت، فعالیتی در این شبکه نداشتم و علاقه‌ای نیز به ایجاد صفحه‌ای که مدیریت آن در اختیار دیگران باشد، ندارم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با مشورت صورت گرفته در آخرین جلسه هیات دولت، مقرر شد که کارگروهی در ریاست جمهوری تشکیل و گزارش نتایج بررسی‌های خود را به رییس جمهور ارایه کند تا پس از آن در خصوص حضور دولتمردان در فیس‌بوک تصمیم‌گیری شود.

توسعه شبکه تلفن ثابت باید ادامه یابد
واعظی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در زمان وزارت مهندس غرضی در خصوص توسعه تلفن ثابت در کشور گفت: اگر چه از توسعه صورت گرفته در گذشته در این حوزه راضی هستیم اما معتقدیم پس از خصوصی سازی مخابرات، تلفن ثابت مورد بی‌مهری قرار گرفته و اگر همین سیاست دنبال شود، در آینده، باردیگر شاهد انتظار مردم برای دریافت تلفن ثابت خواهیم بود؛ بر این اساس باید در این حوزه سرمایه‌گذاری شود چراکه خصوصی سازی مخابرات به صورت یکپارچه بوده و تلفن همراه و تلفن ثابت در کنار هم خصوصی شده است.

توجه ویژه به بخش پست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فعالیت‌های گسترده‌ای که از سوی پست و پست بانک صورت می‌گیرد، گفت: افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، انسان‌های نجیب و زحمت‌کشی هستند و تلاش داریم تا به این حوزه بهای بیشتری داده شود؛ در این راستا با قرار گرفتن فناوری اطلاعات در کنار پست، پست نوین شکل می‌گیرد که امکان توسعه فعالیت‌ها فراهم خواهد شد. واعظی با بیان اینکه امروزه شاهد افزایش سرعت رشد اینترنت در دنیا هستیم، گفت: تکنولوژی در این حوزه به سرعت تغییر می کند و دو ماه غفلت موجب می‌شود یک نسل از تکنولوژی عقب بیفتیم. وی با اشاره به تغییراتی که فناوری اطلاعات می‌تواند در زندگی مردم و ادارات داشته باشد افزود: برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه فناوری اطلاعات در کشور پیش‌بینی شده است.

وزارت ارتباطات مورد بی‌مهری قرار گرفته بود
وزیر ارتباطات با بیان اینکه برنامه پنجم تکالیف بسیاری را برای این وزارتخانه پیش‌بینی کرده، گفت: متاسفانه تغییر سه وزیر در چهار سال از یک سو و بی‌مهری به مجموعه وزارت ارتباطات از لحاظ بودجه و حمایت‌های مورد نیاز به دلیل وجود برخی اختلاف‌ها میان ریاست جمهوری و وزیر قبلی از سوی دیگر موجب شد تا برخی برنامه‌ها عملیاتی نشود.
وی افزود: به‌رغم تلاش‌هایی که از سوی تقی‌پور و همکاران ایشان صورت گرفت اما به دلیل کافی نبودن بودجه و اعتبارات، شاهد پیشرفت مد نظر در برخی از تکالیف نبودیم که امیدواریم با تلاش مضاعف و دریافت حمایت‌های لازم، این عقب افتادگی جبران شود.
واعظی توجه به پژوهش را یکی دیگر از دستور کارهای وزارت ارتباطات عنوان کرد و گفت: حمایت از دانشگاه‌ها، بخش خصوصی و مراکز تحقیقاتی برای تامین نیازمندی‌های وزارت ارتباطات در داخل از جمله برنامه‌های دوره جدید فعالیت این وزارتخانه است. وی گفت: معتقدیم بخش خصوصی مکمل فعالیت‌های وزارت ارتباطات است نه رقیب آن و بر همین اساس توجه بیشتری به این حوزه صورت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *